www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy jeszcze mogę odpisać sobie kupno komputera, (10714 - wyświetleń)
- Autor kciuki Dodany 2010-02-18 10:19
Mam 60 lat ale pracując na pół etatu(opiekun praktyk uczniowskich) postanowiłam w ubiegłym roku nauczyć się obsługi komputera i go kupiłam.Czy będąc byłą rencistką (z rentą orzeczoną na stałe)a od 5 lat wcześniejszą emerytką mogłabym w rozliczeniu podatkowym odpisać sobie ten zakup w rubryce "wydatki za nabycie nowych technologii"??Dziękuję za podpowiedź!
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-02-18 10:25
CD:Pomimo tego ,że korzystam z odpisu na cele rechabilitacyjne...np:pobytu w sanatorium...
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-02-18 14:48
Kciuki jak masz z czego to chyba możesz. Ja nie mam więc odpada a wogóle na US znam się kiepsko. :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-18 15:03

>"wydatki za nabycie nowych technologii"?


Nie jestem ekspertem podatkowym, ale według mojej wiedzy nie możesz "poczynić" takiego odliczenia.

Po pierwsze:
Zakup komputera nie jest "nabyciem" nowej technologii.
"Za nowe technologie uważa się wiedzę w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, nabytą przez podatnika, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o finansowania nauki (Dz. U. z 2004r., Nr 238, poz. 2390, z późn., zm.)."
Po drugie:
Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi uzyskującemu przychody z działalności gospodarczej.
.
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2010-02-18 19:40
Uuuuu...pewnie masz rację...choć wcześniej ...gdy nie bylo mnie na to stać moi młodsi...hm...no dużo młodsi Koledzy kupowali i odliczali sobie komputer a nawet Całe oprogramowanie, komórkę ,zegarek głośnomówiący itp....
No i działalności nie prowadzę....nic to ...pozdrawiam...:-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-18 20:42
Z tego co mi wiadomo, to teraz również można dokonać odliczenia za zakup komputera wraz z oprogramowaniem, ale to w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Takie odliczenie jest możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach i należy to "uprawdopodobnić", najlepiej odpowiednim "papierkiem" (np. zaświadczeniem lekarza specjalisty).

A co do reszty sprzętu...

Osoba niepełnosprawna (lub podatnik, na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna), której komputer pomaga w rehabilitacji i ułatwia wykonywanie czynności życiowych, może odliczyć jego zakup od dochodu, a tym samym zapłacić niższy podatek.
Jak więc widać możliwość odliczenia zakupu "sprzętu" zależy od schorzenia osoby niepełnosprawnej.
.
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2010-02-18 21:52
Dzięki Jolik...to pewnie było to...lub też inny program wsparcia młodych niepełnosprawnych w szukaniu pracy...a ja tylko potrzebowałam do pracy którą wykonywałam na emeryturze (co prawda po rencie z orzeczoną niepełnosprawnością na stałe!) ale nie jest mi to niezbędne jak to szumnie mówią do poprawy egzystencji...jeszcze zapytam w US..w końcu jest czas do rozliczeń do końca kwietnia..pozdrawiam serdecznie..
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-02-18 23:01

>...jeszcze zapytam w US


Jak wiadomo "Kto pyta nie błądzi".  :-)
Pamiętaj jednak, że pracownik US "potrafi" wprowadzić w błąd ... i nie wiem skąd "to" się bierze.  :-(
Pozdrawiam serdecznie.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-02-18 15:52
Jolik ja zrozumiałam odliczenie abonamentu za komputer - internet.....
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-02-19 10:55
Szanowna Pani
Sprawa odliczenia zakupu komputera jest dość złożona. Na pewno nie można odpisać go jako wydatek za nabycie nowych technologii". Jeśli wykazałaby Pani, że ten zakup był pomocny w Pani funkcjonowaniu w związku z posiadaną niepełnosprawnością, wówczas, taki odpis byłby możliwy. Jednak tutaj ostateczna decyzja należeć będzie do Urzędu Skarbowego. Jeśli chciałaby Pani poznać dokładną interpretację przepisów podatkowych, to może się Pani zwrócić na piśmie do Urzędu Skarbowego. Polecam również kontakt z infolinią podatkową pod numerem telefonu 0 801 055 055, lub 022 330 03 30
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2010-02-19 11:01
Dziękuję najpiękniej!
Nadrzędny - Autor piooi Dodany 2010-02-25 15:17
Prowadzę działalność gospodarczą, w listopadzie 2009 kupiłam laptopa,a fakturę wystawiono mi z datą greudniową,kiedy mogłam go odliczyć od podatku,czy dopiero w rozliczeniu rocznym,ale w rozliczeniu rocznym nie poczuję ulgi,przecież mi to nic nie da ,że zamiast 40000 napiszę 38000,co to zmieni
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-01 09:43
Jeśli komputer został kupiony, jako środek przy prowadzeniu działalności, to można go odliczyć z kosztów poniesionych przez firmę. Ale jeśli był kupiony przez prywatną osobę niepełnosprawną, to odliczenia można dokonać tylko jeśli zdoła się wykazać, że komputer będzie niezbędny w rehabilitacji.
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2010-02-25 17:12 Zmieniony 2010-02-25 17:21
piooi
Prowadzisz działalność gospodarczą, czy w poście swoim pytasz o odliczenie w ramach prowadzonej działalności - czyli zakup komputera dla potrzeb działalności ?
Jeśli nie masz orzeczonej grupy inwalidzkiej to zasady są inne, i zależne od formy zasad prowadzonej według prowadzonych ksiąg lub ewidencji.

Czy odliczenie komputera w ramach ulgi rehabilitacyjnej ?
Wówczas w  myśl ustawy, i o ile Ty ze swoim stanem zdrowia klasyfikujesz się, aby podlegać pod te artykuły, możesz dokonać  odpisu w zeznaniu rocznym (termin 30 kwiecień 2010r) mówi o tym :

art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.) rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na: zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi,  że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu, a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek. Zakupiony sprzęt musi być używany  też w  rehabilitacji i mieć indywidualny charakter

ust. 7a mówi i ,  wysokość faktycznie poniesionych wydatków, udokumentowana.

art. 26 ust. 7d, mówi o tym iż musisz mieć dokument stwierdzający niepełnosprawność

Warto mieć dodatkowe zaświadczenie od lekarza, iż komputer w Twoim stanie zdrowotnym jest narzędziem niezbędnym i pomagającym egzystować. W myśl zasady ma służyć polepszeniu Twojego życia i sposób na zarobienie pieniędzy na życie.

A także ważne. Jeżeli komputer został zaliczony, wprowadzony  do  kosztów uzyskania przychodów w działalności , nie wolno po raz kolejny odliczyć  w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Pytasz o różnicę, kiedy większa korzyść finansowa z odliczenia dla Ciebie ?

Jeśli prowadzisz księgę, wprowadzasz zakup z miesiącem grudzień, rozpiszesz /zakupy/sprzedaż/, w ramach kosztów uzyskania przychodu całość od dochodu rozliczając miesiąc grudzień i wprowadzasz zakup komputera do urządzeń w firmie - środki trwałe, możesz amortyzować ten sprzęt w ramach obowiązującej ustawy amortyzacji środków trwałych w firmie.
Czas rozliczenia miesiąca grudnia upłynął w styczniu, ewentualna korekta rozliczenia  miesiąca grudzień.  Jednak mamy dziś luty czas rozliczenia miesiąca stycznia także upłynął.
Prowadząc dużą działalność wchodzi w grę rozliczenie wewnętrzne kwartalne, ale czy Ty tak masz?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy jeszcze mogę odpisać sobie kupno komputera, (10714 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill