www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna przekroczyłem dozwolony przychód (2412 - wyświetleń)
- Autor Pilek81 Dodany 2006-12-05 16:30
Witam pracowałem w firmie jako ochroniarz.byłem zle poinformowany co do dozwolonego wynagrodzenia na rencie socjalnej 728,20 zł brutto. myslałem ze ta kwota jest netto na ręke.jestem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym renta socjalna na stałe, mam wade wrodzoną niedorozwój ręki.pracowałem przez 23 miesiące wynagrodzenie miesięczne na ręke miałem nie więcej niż 560 zł. dlatego nic nie zgłaszałem do ZUS-u byłem pewien że wszystko jest ok w większosi miesięcy dochód miałem nawet mniejszy do 530 zł. po prawie roku ZUS upomniał sie o zaświadczenie o moich przychodach.napisałem do firmy, przysłali mi zaswiadczenie, a tu dochody brutto w wiekszości przekraczały 750 zł. niewiem co mam teraz zrobic grożą mi że bede musiał im przez okres 23 miesiecy pracy zwrócic wysokość pobieranej renty tzn. 430 zł razy 23 miesiące!!!. firma płaciła składki do ZUS-u może te kwoty brutto to są bez opłaconych składek do ZUS-u. a oni niewzieli tego pod uwage.proszę o pomoc.mam pokazać w ZUSie te wyszczególnione kwoty składek?jestem równiez w Bankowym Funduszu Emerytalnym tam też były wpłacane jakieś składki.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-12-07 15:39
Zgodnie z obowiazującymi przepisami prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności.Za przychód uważa się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.Renta socjalna ulega także zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Od 1 grudnia 2006 r. kwota ta wynosi 739,40 zł. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym uzyskany został przychód.
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek
Zatem niestety obowiazek zawiadaminia ZUS o osiaganych przychodach spoczywa  na osobie pobierającej rentę.
W tej sytuacji można zwrócić się do ZUS z prośbą o rozłożenie zalegości na raty.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna przekroczyłem dozwolony przychód (2412 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill