www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Dwie renty rodzinne (7902 - wyświetleń)
- Autor hagonbc Dodany 2010-05-20 17:54
Witam, mam szalenie proste pytanie ale mimo to nie mogłem nigdzie w internecie znalezc jasnej odpowiedzi: otoz czy mozna jednoczesnie pobierac dwie renty rodzinne np. po zmarlym ojcu oraz matce?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-20 18:03
Jeśli z ZUS to napewno nie można dwóch jednocześnie pobierać. ZUS wypłaci tylko korzystniejszą dla ciebie. Na 1 osobę 85% na 2e osoby 90% na 3y i więcej 90% dochodu zmarłego.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-20 18:44
Dziekuje za odpowiedz ella. jest ktos moze zorientowany ile aktualnie wynosi najnizsza renta rodzinna?
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-20 18:48
Bo tak sie składa ze moja mama ma jakas taka dziwna "emeryture" ze dostaje na reke 510 pln, wczesniej byla 30 lat na rencie i w wieku 60 lat przeszła na ta dziwna "emeryture"... i tak sie zastanawiam jak to bedzie z renta po mamie.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-05-20 19:45
No, to się ubawiłam...:-)
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-05-20 19:47
hagonbc jeśli oboje pobieracie tę samą rentę po tacie i mężu (mama) to bierzecie 90% x świadczenie taty minus podatek i minus skaładka na NFZ = suma jaką pobieracie oboje.

Jeśli pobiera to mama tylko po swoim mężu to tu dam przykład na sumie np; 1000 x 85% -zaliczka na podatek - składka na NFZ = to co otrzyma mama .
Przepraszam że nie wyliczyłam ale nie pamiętam jaki procent odlicza się na NFZ.

bluengel nie widzę tu nic śmiesznego. Nie każdy musi wszystko wiedzieć. Jeśli to pod moim adresem sprostuj ale się nie wyśmiewaj.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-05-20 20:18 Zmieniony 2010-05-20 20:21

>wczesniej byla 30 lat na rencie i w wieku 60 lat przeszła na ta dziwna "emeryture">


dlatego przeszła na taką emeryturę tzw. z urzędu, z renty na emeryturę

Czy Ty chcesz spytać , że gdy mama umrze to dostaniesz  dwie renty ?
Jeśli dana osoba spełnia warunki do renty rodzinnej wg.ustawy,  otrzymuje jedną rentę rodzinną przeliczoną ponownie z uwzgledniem najkorzystniejszego dla sieroty wylicznika, i w przypadku sieroty zupełnej, dostaje dodatek z tytułu sieroty zupełnej, obecnie stan na 2010 rok jest to kwota 340,39 zł.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-20 20:26
jak sie oblicza wysokosc renty rodzinnej?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-05-20 23:13
Należy wyliczyć wysokość świadczenia, które przysługiwałoby osobie zmarłej. Oczywiście wylicza to ZUS. Przyjmuje się, iż osoba w chwili śmierci miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury albo spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Jeśli osoba w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne zakłada się, iż osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wysokość renty rodzinnej jest uzależniona od ilości osób uprawnionych do tej renty. I tak:
- dla jednej osoby uprawnionej ---> 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu
- dla dwóch osób uprawnionych ---> 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu
- dla trzech i więcej osób uprawnionych ----> 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Należy pamiętać, iż wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Renta jest "dzielona" w równych częściach między wszystkich uprawnionych.
.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 10:56
zerknalem i zobaczylem ze na chwile obecna Wysokosc najnizszej renty rodzinnej wynosi okolo 590 pln na reke. czyli wynikaloby z tego ze gdyby teraz moja mama zmarła (nie daj Boże...) to dostalbym rente po niej wieksza niz ona miala ta swoja emeryture???
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 11:07
Aaa... i jeszcze jedno pytanko: czy jeslibym utracil po jakims czasie prawo do renty rodzinnej bo np. jakis pier....iety lekarz orzecznik uznalby ze nadaje sie do pracy to mozna po jakims czasie znowu zlozyc papiery na r. rodzinna czy moze utrata prawa do renty rodzinnej jest nieodwracalna? pomijam tu kwestie odwolywania sie od decyzji orzecznika
Nadrzędny Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 11:18
A jesli chodzi o odwolywanie sie... tym cwaniakom z zus trzeba patrzec na rece... pamietam ze jak zlozylem pierwszy raz papiery na socjalna to dostalem odpowiedz odmowna: uznali co prawda ze jestem calkowicie niezdolny do pracy ale mam juz ukonczone 18 lat wiec socjalna sie nie nalezy a ja przeciez razem z papierami wlozylem do koperty zaswiadczenie z uczelni ze bylem studentem!!! Napisalem odwolanie i rente normalnie dostalem jak wyjasnilem na komisji ze bylem wtedy studentem i pokazalem to samo zaswiadczenie co dalem wczesniej!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Dwie renty rodzinne (7902 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill