www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / jaki sprzęt do pracy (5690 - wyświetleń)
- Autor elzbieta Dodany 2010-04-19 19:56
Jestem osobą  słabowidzącą. Poradzcie mi prosze co wybrac do wpisywania danych w komputer, Chodzi mi  najpierw  o  odczytania z papierowego nośnika a potem wpisanie go w komp. Zastanawiałam się nad  powiększalnikiem ale troche za dużo miejsca zajmuje. Program powiększający text zoom text.PROSZĘ  O PTAKTYCZNE RADY.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-04-22 14:24
Nie jestem osobą niedowidzącą/słabowidzącą, ale mam pytanie techniczne - chodzi o przepisanie pisma ręcznego czy np. maszynowego? Chcesz narzędzia do każdej pracy czy do czegoś konkretnego? Istnieją programy komputerowe służące do rozpoznawania tekstu pisanego (taki program, w połączeniu ze skanerem, na którym skanuje się tekst z kartki, potrafi zatem sam dość dokładnie "przepisać" tekst), mają one jednak ograniczone zastosowanie (m.in. słabo rozpoznają pismo ręczne).
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 18:06
Witaj! kupujesz sobie zwykly skaner plaski do komputera za 200-300 PLN, instalujesz sobie program IrfanView i prosisz kogos zeby ci na poczatek pokazal obsluge. obsluga tego programu jest dziecinnie prosta, do powiekszania/pomniejszania zeskanowanych obrazkow sa duze przyciski.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 18:16
A programy OCR istnieja oczywiscie jednak do obslugi takiego programu trzeba raczej dobrego wzroku. chociaz finereader, niekwestionowany lider, ma opcje powiekszania tekstu.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 18:40
domowy skaner płaski ma gabaryty mniej wiecej kartki papieru A4 i wysokosc 7-10 cm wiec jest to sprzet relatywnie maly. nie znam sie na powiekszalnikach ale moim zdaniem skaner podpiety do komputera ma ta zalete nad powiekszalnikiem ze, z pomoca jakiegos lokalnego komputerowego "guru" mozesz go tak sobie pokonfigurowac do swoich potrzeb jak tylko chcesz. no i jest tanszy od powiekszalnika na pewno a funkcjonalnoscia mu nie ustepuje (tak mysle, nie znam sie na powiekszalnikach). jesli masz zamiar przepisywac proste,wyrazne maszynopisy/wydruki to polecam program FineReader natomiast jak to sa jakies schematy, tabele, duzo elementow graficznych itp. lub co gorsza rekopisy to nie polecam.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 19:05
Jak już napisalem, nie znam sie na powiekszalnikach kompletnie ale to jest chyba cos takiego jak taka elektroniczna lupa tzn. powieksza w czasie rzeczywistym - wkladasz kartke i od razu masz powiekszenie i mozesz ta kartke przesuwac, ustawiac zoom itp. - zgadza sie? filozofia dzialania skanera jest inna troche - wkladasz kartke do skanera, skanujesz ja w calosci (w zaleznosci od ustawionej rozdzielczosci trwa to od kilkunastu sekund do nawet kilku minut) i dopiero w momencie gdy zeskanujesz cala kartke i jej cyfrowa reprezentacja (zeskanowany obrazek) zostanie przeslana do pamieci komputera mozesz z nia wyczyniac cuda - powiekszac, pomniejszac, rozcinac, zmieniac kontrast, jasnosc, glebie kolorow i co tylko dusza zapragnie tyle ze nie robisz tego fizycznie bezposrednio za pomoca palcow i kartki tylko wirtualnie na ekranie komputera za pomoca kursora myszki. moim zdaniem opcja druga daje nieporownanie bogatsze mozliwosci. do tego wszystkiego co napisalem doskonale nadaje sie IrfanView - zarowno do skanowania obrazu jak i do pozniejszych manipulacji zeskanowanym obrazem na ekranie komputera, to jest program darmowy. nie wiem jak bardzo slabo widzisz jednak jesli widzisz naprawde bardzo slabo to jednak bym ci odradzal opcje ze skanerem i komputerem. to tyle ode mnie. ufff, ale sie nastukalem :-)
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 19:16
Aha, i jeszcze jedna praktyczna porada: jesli zdecydujesz sie na skaner to KONIECZNIE UPEWNIJ SIE ze twoj wybrany model POSIADA STEROWNIKI do twojego systemu operacyjnego - inaczej bedzie BEZUŻYTECZNY.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 19:28
Aha, jeszcze jedno: jak zdecydujesz sie na opcje skaner pomocny bedzie duuzy monitor, im wiekszy, tym lepszy, LCD oczywiscie. jesli chodzi o program IrfanView to warto jeszcze nadmienic ze w tym programie prawie kazde polecenie ma przypisany odpowiedni skrót klawiaturowy - to jest naprawde spore ulatwienie jesli masz klopoty z precyzyjnym sterowaniem kursorem myszki.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 19:59 Zmieniony 2010-05-22 20:21
Ze skanerem od strony praktycznej to wyglada tak tez ze mozesz jednego dnia np. pobawic sie skanerem i zeskanowac np. 500 stron jakiegos maszynopisu, zapisac to do pliku na dysku twardym i potem przez nastepne dni wygodnie sobie przepisywac bez "babrania się" z kartkami. po nabraniu wprawy i ustawieniu odpowiedniej rozdzielczosci skanera (do celow recznego przepisywania wystarczy nawet 150 dpi, moj skaner na tej rozdzielczosci smiga jak rakieta, chyba ze przepisujesz jakis maczek to mozna ustawic 300 dpi, im wiecej dpi tym obraz lepszy, bardziej szczegolowy ale skanuje wolniej) czas potrzebny na zesk. i zapisanie jednej strony A4 to okolo minuty a nawet mniej.
Nadrzędny Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 20:13
nie jestem pewien czy irfanview ma polska wersje ale chyba jest dostepne spolszczenie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / jaki sprzęt do pracy (5690 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill