www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Orzeczenie o niepełnosprawności - wada wzroku (15376 - wyświetleń)
- Autor tompatrz Dodany 2010-07-12 08:33
Witam,

Mam 26 lat, mam dosyć wysoką wadę wzroku jest to -6,5 na jedno oko,na drugie -6,25, do tego cylinder 0,25. Gdy byłem na badaniu wstępnym jako pracownik produkcyjny okulista oznajmił mi że nie mogę dźwigać dużych ciężarów, ponieważ mogę przez to wzrok stracić, wpisał mi to ograniczenie na zaświadczeniu.
Czy w związku z takim stanem rzeczy mogę się ubiegać o uznanie jakiegoś stopnia niepełnosprawności na szczeblu orzekania Powiatowym? Co muszę załączyć do wniosku, musi to być badanie od okulisty na nfz czy mogę iść prywatnie aby było szybciej?
Mam w sumie przepracowane niecałe 5 lat, czy mogę się ubiegać o jakąś rentę socjalną?

Z góry dziękuje za informacje.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-07-12 09:58
1. Moim skromnym zdaniem, z taką niedogodnością nie bardzo masz szansę na jakiejolwiek orzeczenie - ale złożyć wniosek sobie możesz.
2. Renta socjalną przysługuje w szczególnych przypadkach - wg mnie się nie kwalifikujesz (poczytaj, było o tym wiele razy na forum).
3. Po przepracowaniu 5 lat można się ubiegać o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale Ty - jak wspomniałam - nie jesteś do pracy niezdolny, więc nie ma o czym gadać.
4. Po co w ogóle rozważać rencinę, jeśli można na siebie zarobić???????? To jest świadczenie, które powinny otrzymywać osoby nie mogące poradzić sobie inaczej i proponuję się tego trzymać.
Nadrzędny Autor tompatrz Dodany 2010-07-12 10:27
Ogólnie to pytam z ciekawości, bo czasem są ogłoszenia gdzie poszukują ludzi z orzeczeniem o niepełnosprawności. W chwili obecnej pracowałem na magazynach, a jak sie okazuje nie powinienem pracować ciężko fizycznie. Teraz poszukuje coś w biurze najlepiej.
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-07-12 18:38

>Czy w związku z takim stanem rzeczy mogę się ubiegać o uznanie jakiegoś stopnia niepełnosprawności na szczeblu orzekania Powiatowym?


Jeśli masz podstawy, aby ubiegać się o przyznanie stopnia niepełnosprawności, to złóż wniosek. A jak "oceni" twój przypadek lekarz orzecznik? - Trudno wyrokować.
Przepisy "mówią", iż przy kwalifikowaniu do stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany wadami wrodzonymi lub nabytymi, zaburzeniami czynności organizmu, chorobami. I tak w przypadku narządu wzroku:
"choroby narządu wzroku, w tym wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni"

>Co muszę załączyć do wniosku, musi to być badanie od okulisty na nfz czy mogę iść prywatnie aby było szybciej?


Przepisy nie regulują "źródła" potwierdzającego stan zdrowia osoby ubiegającej się o stopień niepełnosprawności. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana (nie musi to być koniecznie lekarz specjalista, "wystarczy" lekarz rodzinny), aktualne wyniki badań diagnostycznych oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć jakiś wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności.
Myślę iż tak naprawdę liczy się stan faktyczny zainteresowanego a nie "piękne" papiery. Zresztą lekarz orzecznik ma prawo dodatkowo skierować każdą osobę na badania diagnostyczne.
A tak w ogóle, to należy pamiętać, iż przy orzekaniu bierze się pod uwagę nie tylko stan zdrowia, ale i inne czynniki mające wpływ na stopień niepełnosprawności.

>Mam w sumie przepracowane niecałe 5 lat, czy mogę się ubiegać o jakąś rentę socjalną?


Oczywiście, iż o "jakąś rentę" możesz się ubiegać. Czy o rentę socjalną? A może o rentę z tytułu niezdolności do pracy? No cóż, wybierz sobie sam ...
Sprawa zasadnicza: Czy masz prawo do jakiejkolwiek renty? Jeśli nic się nie należy, to po cóż się ubiegać?
.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Orzeczenie o niepełnosprawności - wada wzroku (15376 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill