www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta dla Osoby bezrobotnej z SM (6823 - wyświetleń)
- Autor Izabela1989 Dodany 2011-05-22 10:27
Witam! Moja przyjaciółka dowiedziała się niedawno, że ma SM. Problem polega w tym, że wychowuje Ona samotnie córkę (żyje tylko z alimentów [300zł] debila który ją zostawił gdy jeszcze nie było na świecie dziecka). Nigdy tak na prawdę nie pracowała. Dlatego chciałam zapytać czy takiej osobie przysługuje jakaś renta bądź zapomoga od państwa czy cos takiego? Dziewczyna jest w strasznej sytuacji finansowej i prosiłabym o jak najszybszą odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-05-22 16:05
Witaj Izabelo (będzie na Ty, bo chyba jestem od Ciebie starsza :-)).

Na początek uwaga nie jestem specjalistą z Centrum Integracji - na ich odpowiedź musisz trochę poczekać. Moje odpowiedzi (pomimo że udzielane w dobrej wierze i według stanu mojej wiedzy), należy sobie samodzielnie potwierdzić.

Sądząc z opisu sytuacji, "zwykła" renta nie przysługuje Twojej znajomej dlatego, że:

1) Choroba powstała stosunkowo niedawno, w okresie po ukończeniu edukacji lub po 25. roku życia, a zatem jedyną możliwą rentą byłaby renta z tytułu niezdolności do pracy
2) Do przyznania tej renty potrzebne jest wyrobienie w wymaganym okresie odpowiednich okresów składowych:

    1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
    2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
    3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
    4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
    5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, renty szkoleniowej.

Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.


Szczegóły na tej stronie ZUS o rencie z tytułu niezdolności do pracy (klik)

Jeśli, jak przypuszczam, nie pracując Twoja znajoma tym samym nie ma wymaganego okresu składowego, nie może otrzymać tej renty. Teoretycznie, w wyjątkowych sytuacjach można otrzymać rentę specjalną - tu znajdziesz informacje o warunkach które trzeba by spełnić (klik).

Twojej znajomej MOŻE przysługiwać pomoc od PCPR (Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie), zwłaszcza jeśli postara się o tzw. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale jest to pomoc niewielka - poczytaj:

Obowiązkowe świadczenie - zasiłek stały z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym ciągłej pielęgnacji (klik)
Obowiązkowe świadczenie - zasiłek stały wyrównawczy (klik), dla osób "całkowicie niezdolnych do pracy z powodu wieku lub inwalidztwa" jeśli ich dochód nie przekracza minimum dochodowego ("całkowita niezdolność do pracy" to tutaj najprawdopodobniej określenie prawne, związane z orzeczeniem wydanym przez ZUS)
Obowiązkowe świadczenie - gwarantowany zasiłek okresowy związany z utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych (klik) - prawdopodobnie nie dotyczy Twojej znajomej

Świadczenia fakultatywne (PCPR może przyznać, jeśli zechce):

Zasiłek okresowy (klik)
Specjalny zasiłek okresowy (klik)
Zasiłek celowy (klik)

Poza tym, proponowałabym (zupełnie na poważnie), kontakt z organizacją pozarządową zajmującą się np. osobami chorymi na SM - być może pomogliby pokryć np. koszty leczenia. Tu znajdziesz listę wszystkich organizacji pozarządowych wspierających osoby niepełnosprawne i chore (klik). Poszukajcie może z Twoją znajomą takich, które jak sądzicie, mogłyby Wam pomóc Dzięki takim organizacjom można też, na przykład, prowadzić legalnie zbiórki środków dla Twojej znajomej lub jej córki. Za żadną z tych organizacji osobiście nie ręczę, ani nic takiego - po prostu daję Ci zestaw informacji. Same musicie ewentualnie dojść do tego, które z nich są godne waszego zaufania i działają etycznie.
Nadrzędny - Autor Izabela1989 Dodany 2011-05-22 16:39
Dziekuję bardzo za pomoc :-) z pewnością z przyjaciółką przeanalizujemy wszystkie Twoje linki, które na pewno Nam pomogą! Jeszcze raz dziekuje!
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-05-22 20:38
Dodaję, że tą drugą "zwykłą" rentą, jest renta socjalna. Jednak przyznawana jest tylko osobom, które - w pewnym sensie - nie mogły jeszcze na rentę "zarobić" (takim, które zachorowały do 18. roku życia, lub w trakcie studiów do 25.)
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-05-23 17:19
Proponowałbym Pani zgłosić w swoim mieście , miejscu zamieszkania do opieki społecznej. W celu wyrobienia grupy inwalidzkiej ( oni tam panią poinformują co i jak ) ma pani szanse dostać zasiłek stały ww wysokości bodajże 450 złotych miesięcznie.. Dobre i to na początek..
Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta dla Osoby bezrobotnej z SM (6823 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill