www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odmowa św. rehabilitacyjnego a renta inwalidzka (5308 - wyświetleń)
- Autor kudlata Dodany 2011-06-18 20:32
Witam. Proszę o informację osoby zorientowane w praktykach Zusu.
Złożyłam wniosek o św. rehabilitacyjne i w maju miałam badanie lekarskie, lekarz orzecznik przyznał mi to świadczenie na 3 miesiące. Zus zgłosił zarzut wadliwości orzeczenia i w czerwcu stawałam na komisji. Właśnie dostałam decyzję - odmowę. Komisja uznała mnie za osobę całkowicie niezdolną do pracy do 2013 i uprawnioną do renty z tego tytułu. Co to dla mnie oznacza? tylko uzupełnienie papierów? konieczność stawania na nowej komisji? ile to zwykle trwa? czy renta będzie wyrównana?
dziękuję z góry za pomoc.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-06-18 21:03

>Właśnie dostałam decyzję - odmowę. Komisja uznała mnie za osobę całkowicie niezdolną do pracy do 2013 uprawnioną do renty z tego tytułu.>


W/g mnie to zabrano ci świadczenie rehabilitacyjne, a przyznano rentę na czas do 2013 roku. Wczytaj się w decyzję ale ten zapis tak wygląda jak piszę.
Centrum Integracji odpowie ci dopiero w poniedziałek. W weekendy nie pracują.
Nadrzędny - Autor kudlata Dodany 2011-06-18 21:36
właśnie nie wiem czy jest to równoznaczne z przyznaniem renty...
Chyba i tak w poniedziałek nie obędzie się bez wizyty w ZUS-ie.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-06-19 05:47 Zmieniony 2011-06-19 05:51
Piszesz Komisja uznała mnie za osobę całkowicie niezdolną do pracy do 2013 i uprawnioną do renty z tego tytułu. Co to dla mnie oznacza?
********************************************************************

Oznacza  to że Komisja Lekarska  zakwalifikowywała sie do rent decyzja Komisji lekarskie jest prawomocna i podlega jedynie zaskarżeniu sądowemu

LINK

Tam  w linku są podane
A  tu ciebie będzie interesować
to Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

    1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
    2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
    3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
    4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
    5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.


Nie pozostaje nic innego Pani jak udać do ZUS  zapytać sie  jakie papiery Pani musi dostarczyć o ile pani spełnia kryteria przyznawania  renty

W starym rozumowaniu rent  dostała Pani II grupę..  i spokój do 2013 roku..
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2011-06-20 08:40
Spójrz w Uzasadnienie otrzymanej "Decyzji o odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego". Znajdziesz tam informację, iż możesz wystąpić z wnioskiem o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. W związku z tym otrzymasz z ZUS "Zawiadomienie o przesunięciu terminu". Będzie tam napisane, iż w związku ze zgłoszeniem przez Ciebie wniosku z dnia ... (chodzi o złożony wniosek o świadczenie rehabilitacyjne) termin wydania decyzji w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy ulega przesunięciu do czasu uzupełnienia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i dołączony będzie odpowiedni druk. Będziesz musiała wypełnić ten wniosek, a następnie uzyskać poświadczenie zgodności danych we wniosku przez pracownika ZUS-u (na podstawie okazanego dokumentu stwierdzającego Twoją tożsamość). Konieczne będzie też wypełnienie kwestionariusza dotyczącego okresów składkowych i nieskładkowych (druk Rp-6) oraz dołączenie całej dokumentacji potwierdzającej te okresy, dołączenie także dokumentów dotyczących Twoich zarobków i innych wynagrodzeń (druk R-7). Oczywiście, jeśli składałaś dokumenty do ustalenia kapitału początkowego, to tych dokumentów już nie dołączasz do wniosku o rentę (dołączysz tylko pozostałą dokumentację "powstałą" po tym okresie).
Radzę nie czekać na pismo, tylko samej udać się po odpowiednie druki i zacząć "zbierać" potrzebną dokumentację.
Co do terminów. Myślę, że jak złożysz już wszystkie "papierki", to ZUS w ciągu 30 dni przyśle decyzję o przyznaniu renty, o ile nabyłaś do niej prawo. Wypłata należności może trochę potrwać, ale oczywiście nic nie przepadnie - otrzymasz pieniądze od dnia zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odmowa św. rehabilitacyjnego a renta inwalidzka (5308 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill