www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność a zasiłek dla bezrobotnych (11194 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2011-11-22 18:59
Witajcie.
Chciałem się was poradzić w jednej sprawie.
Wczoraj zakończyłem po roku czasu współpracę z jedną firmą, z którą miałem podpisaną "Umowę o pracę tymczasową".
Umowa ta trwała nieprzerwanie +/- 13 miesięcy.

Chciałbym zarejestrować się jako osoba bezrobotna w celu ubiegania się o zasiłek, jednak nie jestem pewien, czy taki zasiłek mi przysługuje.

Czy jako osoba niepełnosprawna pobierająca jedynie zasiłek pielęgnacyjny mogę zarejestrować się jako bezrobotny i wystąpić o taki zasiłek?

Znalazłem taki wpis:
"Statusu bezrobotnego nie może mieć ta osoba niepełnosprawna, która nabyła uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej lub zasiłku stałego." i nie wiem, czy zasiłek pielęgnacyjny uważa się za taki właśnie zasiłek stały, który automatycznie dyskwalifikuje mnie w ubieganiu się o zasiłek dla bezrobotnych?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-11-23 11:27
Szanowni Państwo
osoby, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, rentę socjalną, lub zasiłek stały nie dostaną statusu osoby bezrobotnej. Osoby takie zostaną zarejestrowane w Urzędzie Pracy, jako osoby poszukujące pracy. Status osoby poszukującej pracy nie daje prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Może natomiast starać się np. o środki z PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2011-11-23 11:34
Czyli zasiłek pielęgnacyjny liczony jest jako zasiłek stały?
Nie pobieram renty, tylko ten zasiłek.

A czy w takim razie można się zrzec takiego zasiłku?
Pytam, gdyż zasiłek pielęgnacyjny to zaledwie 153 zł, a zasiłek dla bezrobotnych prawie 5 razy tyle.
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2011-11-23 11:37
Czy ktoś z forumowiczów moze potwierdzić ten zapis ustawowy??? Przecież to horendalna bzdura!!!!
Zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153zł miesięcznie ma zablokowac mi możliwosć otrzymania zas. dla bezrobotnych w razie utraty pracy???? I to jeszcze bedąc osobą niepełnosprawną??? (a nie osobą z orzeczeniem) ???
Kurrr..co to za kraj???
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2011-11-23 11:49
Właśnie otrzymałem na innym forum taką odpowiedź na moje pytanie:

"nie, zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest niezależnie od dochodu na podstawie ustawy o swiadczeniach rodzinych, zasiłek stały przyznaje się na podstawie ustawy o pomocy społecznej (w wysokości różnicy pomiędzy kryterium dochodowym a dochodem)".

Czy ktoś mógłby to potwierdzić?
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-11-23 12:17
nie słuchaj się Centrum Integracji bo taką odpowiedź zaliczyłbym do najbardziej idiotycznej odpowiedzi roku, ale za to nagród nie przyznają.

Zasiłek pielęgnacyjny to nie zasiłek stały !!!!!!!!!

Zasiłek stały przysługuje:
1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Ale zasiłek pielęgnacyjny wlicza się jako dochód przy staraniu się o zasiłek stały.

Jeśli powiedzmy zasiłek stały wynosi 500 zł (nie wiem ile dokładnie) a ty masz tylko 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego
to możesz dostać z opieki 500-153 = 347 zł, to jednak mniej niż zasiłek dla bezrobotnych, ale ten też nie jest wypłacany wiecznie.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2011-11-23 12:32
Dziękuje serdecznie.
Mam już cały "obraz" sytuacji.
Wszystko i tak pewnie wyjdzie w praniu przy rejestracji.

Bardziej martwi mnie teraz okres, jaki trzeba przepracować non-stop.
Pracowałem w firmie od października 2010 roku na 1/2 etatu i tu mam obawę, że to za mało, żeby taki zasiłek dostać.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-11-23 18:50
Z odp. C.I.(niestety) wynika, że przytaczają tylko przepisy, a tak ze szczegółami to już kłopot.
Zasiłek stały nie ma nic wspólnego z zasiłkiem pielęgnacyjnym, jednakże dla B.P jest to dochód.
1/2 etatu - zależy jaki dochód brutto osiągałeś miesięcznie i czy składki na fundusz pracy były opłacane.
Składki na FP zależne są też od twojej niepełnosprawności, wieku i zatrudnienia.
Musisz mieć przynajmniej wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej.
Tak "na oko" to za 1/2 etatu nie otrzymasz zasiłku.
Faktycznie, dokładnie dowiesz się w B.P.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2011-11-23 19:53
Czyli raczej nic z tego nie będzie :-(
Co do zarobku, to otrzymywałem 1200 brutto + premie.
Składki raczej opłacane były, bo dostawałem RMUA , gdzie jest informacja o odprowadzaniu 18% składki (ale nie wiem, czy to o to chodzi).

No nic, pozostaje mi czekać na świadectwo pracy i udać się do Urzędu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność a zasiłek dla bezrobotnych (11194 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill