www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Nauczycielka bez oka - czy mam szanse na rentę? (5732 - wyświetleń)
- Autor Marta77 Dodany 2012-02-10 16:30
Od 11 lat jestem nauczycielem, od zawsze mam problem z oczami, orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. W maju ub. roku byłam zmuszona usunąć jedno oko, drugim widzę bardzo słabo, mam na nim +17 (oko jest bez soczewki po operacji zaćmy, do tego są w nim zwyrodnienia siatkówki). Lubię swoją pracę i nie myślałam wcześniej o jakielkowiek pomocy materialnej ze wzg na niepełnosprawność, ale teraz, po utracie jednego oka, po prostu nie radzę sobie z ilością pracy. Mam jakieś szanse na rentę?
Nadrzędny Autor Antonina111 Dodany 2012-02-10 19:43
Myślę, że realną.
Ja również mam umiarkowany stopień ze wzgl. na oczy, jestem nauczycielką i rentę przyznano mi za pierwszym razem, na 2 lata.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-02-10 20:06
Idź "kochana" na rentę, tak będzie lepiej dla ciebie dzieci :-)
Nadrzędny Autor Antonina111 Dodany 2012-02-10 21:10
A to było trochę złośliwe.
Ja jestem na rencie, ale nadal pracuję. Nie z dziećmi, ale akurat tego powodem nie jest moja niepełnosprawność, ale zupełnie inne względy.
Nadrzędny Autor Julka_ Dodany 2012-02-11 08:44
Ja myślę, że w tym przypadku jest potrzeba uzyskania renty, nawet częściowej, to pomoże Ci wynegocjować skrócony czas pracy, np 1/2 etatu. Nadal będziesz robić to co bardzo lubisz i znajdziesz trochę czasu na odpoczynek i oszczędzisz oczy.

>orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności.


renty pieniędzy nie masz? Jeśli nie masz, to teraz po 11 latach pracy masz podstawy do wystąpienia do ZUS
Nadrzędny Autor Lucky Dodany 2012-02-11 18:46
Pruba Marta na komisja ZUS , ruba , moze ci siem posciensi.Z Panem Bogiem!
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2012-02-14 10:19
Jest tylko jedno ale. Jesli piszesz ze masz problemy z oczami od zawsze tzn ze niepelnosprawnosc powstala przed nawiazaniem stosunku pracy, a to znaaczy ze niezdolnosc powstala w okresie gdy nie podlegalas ubezpieczeniu z zus i renty Ci na tej zasadzie nie przyznaja. Musisz postarac sie o dobra opinie lekarza, tzn ze nastapilo znaczne pogorszenie stanu zdrowia (usuniecie oka powinno sie kwalifikowac), ale dobrze byloby cos jeszcze dorzucic.
Ja mam podobna sytuacje, nie widze lewym okiem nic, zreszta mam galke zanikowa, prawe po 7 zabiegach zwiazanych z odwarstwieniem siatkowki i widzenie baaardzo słabe, zawężone znacznie pole widzenia. Niestety działo siie to wszystko w czasie kiedy studiowalem i po studiach ale w czasie gdy nie bylem w stanie podjac pracy - zatem renta pracownicza odpada. Chyba ze udowodnie znaczne pogorszenie stanu zdrowia.
Może wystartuje na socjalna  - ale tu tez jest zonk, bo trzeba wykazac sie (?) calkowita niezdolnoscia do pracy...no ale ja pracuje, tak samo jak i Ty. Co ciekawe rencisci socjalni moga dorobic do 70% (zgodnie z nowa ustawa) przecietnego wynagrodzenia, czyli cos kolo 2400 brutto na dzien dzisiejszy...rewelacja ..polska paranoja wita...
Nadrzędny Autor Antonina111 Dodany 2012-02-14 12:20
U mnie niepełnosprawność powstała w dzieciństwie, mam nawet z tego tytułu dodatek pielęgnacyjny. Pogorszenie nastąpiło już po ustaniu stosunku pracy, i w tym czasie rozpoczęłam starania o rentę. Tak jak pisałam wyżej, nie miałam najmniejszego problemu z uzyskaniem renty.
U mnie pogorszeniem stanu zdrowia było pojawienie się dodatkowego schorzenia na jednym oku, u autorki wątku utrata oka w ogóle, więc nie sądzę, żeby miała jakiekolwiek problemy z uznaniem przez lekarza orzecznika takiego rodzaju pogorszenia.
A co do możliwości dorobienia do renty, mam to szczęście, ze akurat w mojej obecnej grupie zawodowej nie ma żadnych takich ograniczeń. Mogę dorobic do renty dowolną kwotę i nie zostanie ona mi zawieszona.
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2012-02-14 12:36
michoo7, dużo pisałeś o swojej chorobie i dlatego sam wiesz

>Może wystartuje na socjalna...


w Twoim przypadku nie będzie możliwa socjalna, przepisy się kłaniają

Marta77 ma szansę, teraz z lat pracy(11 lat), usunięcie jednego oka w maju ubiegłego roku, oraz stan oka drugiego, stanowcze pogorszenie stanu zdrowia.
Okresem przedwstępnym w wystąpieniu o rentę z tytułu niezdolności do pracy  musi być zwolnienie chorobowe. To zapewne wiesz Marto. Zapoznaj się co potrzebne jest do złożenia wniosku , jak rozkładają się okresy składkowe na ilość nieskładkowych http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Nadrzędny Autor michoo7 Dodany 2012-02-14 15:02 Zmieniony 2012-02-14 15:05
No niby niemożliwa jest patrząc na przepisy, ale i tak złoże, zresztą za poradą Sędziny. Zus na bank mnie odwali, ale w sądzie mam szanse. Miałem już przyznaną rentę socjalną, mam stopień znaczny na stale, więc mam podstawe do ubiegania sie o socjalna. Poza tym praca w odpowiednich warunkach nie wyklucza orzeczenia o calkowitej niezdolnosci, do czego moze sie przychylic Sąd.

Poza tym mam w oku olej silikonowy, ktory negatywnie wplywa na oko i nerw wzrokowy, bo emulsyfikuje, co obniza ostrosc widzenia, co zreszta niestety zauwazam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Nauczycielka bez oka - czy mam szanse na rentę? (5732 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill