www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wstrzymanie stypendium (2805 - wyświetleń)
- Autor studentEiTI Dodany 2006-12-10 14:09
  Jestem studentem 5 semestru Wydziału EiTI. Na początku tego semestru złożyłem wniosek o stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych. Dostarczyłem komplet dokumentów i zostało mi przyznane stypendium.
  29 listopada 2006 zatelefonowała do mnie pani z dziekanatu z żądaniem dostarczenia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ( wraz z podaniem dostarczyłem orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy z datą ważności do sierpnia 2009 – jest one równoważne z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ), a na moje tłumaczenia, że dostarczone dokumenty są wystarczające nie zareagowała. Wypłata mojego stypendium została wstrzymana. Udałem się więc do dziekanatu, aby wyjaśnić sprawę. Bez skutku. Następnego dnia udałem sie do prodziekana ds. Studenckich dr inż. Romana Szabatina ( R.Szabatin@elka.pw.edu.pl ), który też nie zareagował. W myśl ustawy moje orzeczenie jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i uprawnia mnie do pobierania stypendium. Czy mam racje?
  Orzeczenie PZON wygasło w maju b.r. i nie wyrabiałem nowego, ponieważ orzeczenie lekarza orzecznika ZUS zupełnie wysarczało. Nie korzystałem z dofinansowań i ulg a na bilety wystarczył dokument z ZUS.
  Sam już nie wiem. Proszę o pomoc. Jeżeli mam racje to może mail do prodziekana Szabatina od Centrum Informacyjnego z jasnym stwierdzeniem ze orzeczenie lekarza orzecznika ZUS jest traktowane na równi z orzeczeniem ustalającym stopień niepełnosprawności by wystarczył.

  tresc regulaminu Wydziału EiTI:
REGULAMIN USTALANIA WYSOKOŚCI, PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA ŚWIADCZEŃ POMOCY MATERIALNEJ DLA STUDENTÓW I DOKTORANTÓW POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ
§ 4
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
1. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student od pierwszego roku studiów, który posiada orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności,
albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem ustalającym stopień niepełnosprawności na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-12-13 13:32 Zmieniony 2006-12-13 16:19
Zgodnie z przepisami stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu. Świadczenie to przyznawane jest na wniosek studenta złożony w uczelni.
Ubiegając się o to świadczenie należy przedłożyć w uczelni orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.) uznaje równoważność orzeczeń wydanych przez zespoły orzekające i lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także orzeczeń o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów oraz o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed dniem 1 stycznia 1998r. jeżeli nie utraciły ważności.
Zgodnie z art. 5 ww. ustawy orzeczenia lekarza orzecznika ZUS o:
- całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118) traktuje się na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie ustawy wymienionej powyżej traktuje się na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- częściowej niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania, o których mowa w ww. ustawie traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności, z wyjątkiem orzeczeń o częściowej niezdolności do pracy, wydanym w okresie od 1 stycznia do 16 sierpnia 1998 r., które traktowane są na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenia o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej (tylko wydane przed 1 stycznia 1998r., jeżeli nie utraciły mocy) traktuje się na równi z odpowiednim orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Oznacza to, że orzeczenie o zaliczeniu do:
- I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (jeśli zostało wydane przed dniem 1 stycznia 1998r. i nie utraciło mocy po tym dniu) jeżeli uprawnia do zasiłku pielęgnacyjnego, traktuje się na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Pozostałe orzeczenia o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym traktuje się na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Zatem w wypadku ubiegania się o stypendium specjalne zarówno orzeczenie wydane przez ZUS jak i PZON są równoważne.
Nadrzędny Autor studentEiTI Dodany 2007-02-22 16:42
Dziekuję za odpowiedź. Oczywiście stypendium zostało mi wstrzymane wbrew regulaminowi.  W styczniu na początku roku otrzymałem wyrównanie. Co prawda walka z paniami z dziekanatu i brak wsparcia ze strony prodziekana ds studenckich kosztowały mnie sporo nerwów, ale też, tak myśle, sporo nauczyły. Trzeba trwać przy swojej racji. W moim przypadku przepisy były dość jednoznaczne, więc wątpliwości były mniejsze. Nie mniej to, jak absurdalnie postępują urzędniczki jest osłabiające. Na rozmowie z dziekanem i paniami, na którą przyniosłem wydrukowaną treść ustawy i pozaznaczane najistotniejsze fragmenty, wspaniałomyślnie zaproponowano mi, że nie zostaną mi zabrane pieniądze, które już przed wstrzymaniem dostałem, a o wznowieniu mogę zapomnieć. Prawdę mówiąc, wahałem się, ale zdecydowałem dochodzić swoich praw. Interwencja u samorządu poskutkowała. Człowiek, który zajmował się sprawami socjalnymi skonsultował się z prawnikiem i stypedium zostało przywrócone.
Moja rada: nie ma co tłumaczyć urzędniczkom prawa; one wiedzą swoje, a już na pewno "lepiej" od studenta, który zakłóca ich spokojną pracę jakimiś swoimi problemami. Od razu trzeba się odwoływać. ;p
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wstrzymanie stypendium (2805 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill