www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / pytanie dot. renty (1895 - wyświetleń)
- Autor magad_t3 Dodany 2012-07-03 18:32 Zmieniony 2012-07-03 18:38
witam,
1. mój brat ma żółtaczkę wszczepioną typu B, B18.8 stało się to przy przetaczaniu krwi gdy był noworodkiem, dodatkowo cierpi na nadciśnienie tętnicze zażywa leki i leczy się u specjalisty oraz ma lekkie porażenie mózgowe, czy przy takich schorzeniach przysługiwała by mu jakakolwiek renta i czy może ubiegac się o orzeczenie niepełnosprawności, ma lat 19?

2. czy osoba która ma orzeczenie o niepełnosprawności lekkiej ma szanse na uzyskanie renty?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-07-10 10:35
Aby uzyskać status osoby niepełnosprawnej należy posiadać ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki.
Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi także podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
Według Ustawy z dn. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność – oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.
Dokumenty w sprawie stopnia niepełnosprawności należy złożyć w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. W większości przypadków Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności znajdują się przy Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Proszę z wnioskiem udać się do swojego lekarza, który go wypełni i wraz z dokumentacją medyczną należy go złożyć i czekać na wezwanie na komisję.
Przygotowując dokumentację medyczną, którą należy załączyć do wniosku proszę jednak pamiętać, że w orzecznictwie pozarentowym stosowany jest holistyczno-funkcjonalny model zdrowia, gdzie o poziomie zdrowia człowieka współdecydują czynniki patogenne (np. schorzenie somatyczne) i zasoby tkwiące w człowieku, w jego cechach biologicznych, psychicznych i społecznych oraz w środowisku naturalnym i społeczno-kulturalnym. W tym modelu zdrowia niepełnosprawność wynika nie stricte z rozpoznanej jednostki chorobowej, ale poziomu ograniczenia samodzielności, który z niej wynika w codziennym funkcjonowaniu (samoobsługa, prowadzenie gospodarstwa domowego) oraz realizacji ról społecznych - rodzinnych, zawodowych, zdobywania edukacji.

Jeżeli choroba powstała przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo  w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej to może się Pan ubiegać o przyznanie renty socjalnej.
Więcej informacji o rencie znajduje się na stronie: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

Natomiast jeśli choroba nie powstała w okresie o którym mowa powyżej, a Pani brat posiada okres wymaganych lat składkowych i nieskładkowych w wymiarze 5 lat, ponieważ:
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Warunek wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego nie jest wymagany od ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
Więcej informacji o rencie z tytułu niezdolności do pracy znajduje się na stronie: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400#p679

Jeśli Pani brat nie spełnia w/w warunków do ubiegania się o rentę socjalną lub z tytułu niezdolności do pracy, a ma orzeczony stopień niepełnosprawności to proszę skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w sprawie przyznania zasiłku stałego.
Zasiłek stały przysługuje:
1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / pytanie dot. renty (1895 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill