www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / przyznanie specialnego zasilku opiekuńczego a praca (2590 - wyświetleń)
- Autor awisz1 Dodany 2013-06-30 12:13
Witam
W 2009 roku zwolniłam się  z pracy aby opiekować się  mamą (świadectwo pracy) od tej pory nigdzie nie pracowałam . W 2010 roku wyprowadziłam sie na wies , zabrakło mi tez środków do życia , zwróciłam się  o przyznanie mi zasiłku okresowego , nie wiedziałam ,ze mogę się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne  na rodzica . Zasiłek okresowy dostałam ale tam jednym z warunków dostania było zarejestrowanie sie w UP . Dowiedziałam się również iż mogę się ubiegać o świadczenie na mamę , trwało to ok 2 miesiące , wyrejestrowałam się z UP (byłam bezrobotna bez prawa do zasiłku).
Teraz złożyłam wniosek wraz z dokumentami i ubiegam się o specialne świadczenie opiekuńcze wg. nowych zasad , powiedziano mi ,że nie wiadomo czy dostane , ponieważ dochody są niskie , świadectwo pracy - zwolniłam się aby opiekować  się matka , ale 2 mies byłam zarejestrowana  w UP , skąd tez się sama wyrejestrowałam aby opiekować się matką - dostałam świadczenie pielęgnacyjne. Na moje argumenty , że nie mając środków do zycia starałam sie o zasiłek okresowy i Pani z opieki kazała mi sie zarejestrowac , inaczej nie dostałabym a i tak sama sie wyrejestrowałam z UP . Pani przyjmujaca wnioski odpowiedziała ,ze zawsze mam czas na odwołanie . Dodam ,ze jestem jedynaczka , matka nie ma innych bliskich osób , emeryturę ma bardzo niska i te 520 zł to dla nas bardzo ważne srodki na przezycie. Prosze o wypowiedź w tej sprawie .
Anna 
Nadrzędny Autor ddk Dodany 2013-07-01 13:27
Witaj, myślę, że nie powinnaś odpuszczać i walczyć. Spełniasz kryteria dochodowe – 623 zł netto na osobę, przekazałaś dokumentację potwierdzającą stan zdrowia Twojej mamy o „konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielniej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna”. Przed Tobą jeszcze przeprowadzanie wywiadu środowiskowego pewnie przez Ośrodek Pomocy Społecznej, który jeśli potwierdzi sytuację Twojej mamy powinien wydać przychylną Tobie decyzję.
Szkoda, że zapisałaś się na to bezrobocie na to pewnie będą się powoływać i odrzucać wniosek ale nie zniechęcaj się i walcz. 
Od negatywnej decyzji możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego, a potem ewentualnie – do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-07-01 14:00
tak, jak napisała ddk-proszę złozyć wniosek, a następnie się odwoływać, jeśli decyzja nie będzie dla Pani pozytywna. Moc decyzyjną, zgodnie z ustawą,  w sprawie przyznania tegoż zasiłku ma organ przyznający zasiłek czyli najczęściej ośrodek pomocy społecznej. Dlatego jedyna możliwośc to złożyć wniosek, od którego można się odwołać.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / przyznanie specialnego zasilku opiekuńczego a praca (2590 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill