www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / nauka a pomoc (8448 - wyświetleń)
- Autor niebieska Dodany 2013-02-05 17:32
Posiadam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.Czy w przypadku podjęcia nauki w szkole policealnej mogę liczyć na jakieś wsparcie ze środków PFRON?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-02-06 08:07
Nie - Pilotażowy program „Aktywny samorząd” przewiduje wsparcie dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
Moduł II programu
http://www.pfron.org.pl/portal/pl/355/1644/
Nadrzędny - Autor niebieska Dodany 2013-02-06 20:31
W takim razie po co  ustala się lekki stopień ? Przecież na żadną formę  wsparcia liczyć nie można.Co daje taki takie orzeczenie jeśli chodzi o  jakiekolwiek wsparcie państwa?Czy jest jakaś dziedzina w której należy mi się jakaś pomoc ze względu na orzeczenie?Nie do końca wiem gdzie mogłabym szukać takich infrmacji.
Dziękuję za odpowiedz
Nadrzędny Autor kazoo Dodany 2013-02-07 19:14
Z tego co wiem podejmując pracę z lekkim stopniem, pracodawca zyskuje dofinansowanie z PFRON. Jest ono niższe niż w przypadku osób ze znacznym stopniem i z umiarkowanym stopniem. Trzeba się cieszyć że jest dobrze - że nie masz ciężkiej dysfunkcji! Te dofinansowania to nie wszystko - to że jesteś w dobrym stanie jest ważniejsze! Poradzisz sobie! Powodzenia!
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-02-07 22:18
niebieska, a na co liczyłaś starając się o ten "stopień"...? Że załatwi za Ciebie jakieś istotne sprawy materialne?
To gratuluję.
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-02-11 12:09
no cóż składając dokumenty w orzecznictwie nie posiadamy wiedzy jak oznaczą nasz stan zdrowia, ja dostałam lekki bo zdaniem orzeczników jak jestem bezrobotna to więcej mi się nie należy, jeden lekarz medycyny pracy stwierdził że nie dopuści mnie do pracy w wykonywanym dotychczas zawodzie, dla odmiany mam znajomego- nosiciela wirusa HIV który od ponad 10 lat dostaje okresowe orzeczenia a ostatnio obniżono mu na lekki bo lekarz stwierdził że jego stan rokuje poprawę
to nie chodzi o załątwienie spraw materialnych tylko o szacunek, wielokrotnie spotykam się z opiniami że jeżeli ktoś nie ma renty z ZUS-u to nie jest niepełnosprawny a o ile mi wiadomo to właśnie orzecznictwo przyznaje pewne ulgi i przywileje
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-02-08 08:57
Przy lekkim stopniu:
- ON może skorzystać z niektórych odliczeń podatkowych
- zależnie od wieku w niektórych miastach ON ma ulgi w przejazdach komunikacją miejską
- ON może liczyć na dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny, likwidacje barier technicznych czy w komunikowaniu się (choć  to mało prawdopodobne)
- dla pracodawcy liczymy się do podwyższenia wskaźnika zatrudnienia OK.
- pracodawca może otrzymać refundację części wynagrodzenia
tyle na szybko
Nadrzędny - Autor niebieska Dodany 2013-02-13 16:06
Nigdy nie liczyłam  na załatwienie spraw  dlaczego zwykle  pytanie w celu informacyjnym powoduje tyle kontrowersji? Mam wrażenie  że zwłaszcza jedna osoba tutaj spędza  czas  tylko po to wytykać ludziom i doszukiwać  się  tego co  najgorsze.Nie powinnam się tłumaczyć  ale ok  napiszę mam lekki stopień i chciałam wiedzieć jakie ulgi mi z tego tytulu przysługują , ponieważ na okolo slyszy się że jedni mają szkolę dofinansowaną lub inne sprawy a ja nigdy z tego typu przywilejów  nie korzystałam teraz kiedy zastanawia się nad podjęciem nauki wydaję się być naturalnym pytanie które zadałam ale widać nie dla wszystkich.

Mam  pytanie do ludzi kompetentnych i życzliwych.Czy w swoim mieście  można uzyskać jakiś informator wlasnie ze wszystkimi ulgami  i przywilejami z racji konkretnych stopni o niepełnosprawności żeby nie musieć  sie dopytywać i szukać  tylko miec wszystko czarno na białym?

A drugie pytanie  to takie  czy w przypadku studiów  wyższych z z racji lekkiego stopnia  przysługuje jakies wsparcie?/dofinansowanie?

Z góry dziękuje za pomoc
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-02-13 16:49
prosze zapoznać sie z informacjami
http://www.nauka.gov.pl/szkolnictwo-wyzsze/stypendia-dla-studentow-i-doktorantow/informacje-dla-studentow/pomoc-materialna-dla-studentow-w-roku-akademickim-20112012/
w szczególności prosze zwrócic uwagę na " Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych "
Nadrzędny - Autor marialidka Dodany 2013-02-13 17:54
A ja  dostałam dziś   informację, z PCPR - u w Cieszynie, z mogą nie podpisać programu "Aktywny samorząd". i  wszyscy z  tego powiatu  mogą się pożegnać z   programem student II
  ech  no  cóż 
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2013-03-22 17:45
Wszędzie są do...... (brzydkie słowo) obwarowania z tym "aktywnym..."
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-03-22 20:04
no bo u nas trzeba się wykazać, w zachodniej europie to normalne działania a u nas to jest aktywizacja bo niepełnosprawni to obciążenie społeczne, a poza tym zgodnie z wytycznymi samorządy przejmują zadania PFRON-u
Nadrzędny Autor barnaba2 Dodany 2013-03-22 10:29
Witam . Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności , po amputacji lewego podudzia i prawego śródstopia. Poruszam się narazie na wózku, chciałbym zapytac o podjęcie nauki w liceum dla dorosłych mam 42 lata ale przez internet , nie wychodząc z domu. Czy jest to w jakis sposób możliwe ????? dzieki
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / nauka a pomoc (8448 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill