www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta i orzeczona niepełnosprawność a podjęcie pracy (4353 - wyświetleń)
- Autor szakol Dodany 2007-04-13 15:05
witam!

na poczatku kwietnia zostalem pobity w skutek czego nie widze teraz na jedno oko, widze lekko swiatlo i bardzo zamazane ksztalty jesli sa dobrze oswietlone. konkretne konsutlatcje okulistyczna bede mial na dniach- do tej pory nie wiem co mam dokladnie uszkodzone: nerw czy moze siatkowke. jednak po malu oswaja sie z ta sytuacja, ze nie bedzie tego mozna wyleczyc operacyjnie, wiec zaczynam przyzwiczajac sie do tego. mysle, iz bede mogl sie starac o rente socjalna, ktora raczej zus powinien mi przyznac jako wg. mnie jestem osoba czesciowa niezdolna do pracy.

moje pytanie dotyczy wlasnie tej kwestii. jesli lekarz orzekajacy stweirdzi zalozmy grupe inwalidzka II stopnia z czesciowa niezdolnoscia do pracy , to jak wyglada sprawa zatrudnienia. czy mam obowiazek poinformowac pracodawce o moim kalectwie czy tez nie?  i czy jesli zalozmy utajnie ten fakt to czy dostanie on jakies infomracje z zusu na moj temat,tzn ze jestem inwalida. jak sprawa wyglada?
bo jesli bede mial problemy z podjeciem normalnej pracy(wydaje mi sie ze nadal jestem w 100% sprawny) to podziekuje za orzeczenie niepelnosprawnosci i rente.

z gory dziekuje i pozdrawiam
szakol
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-04-13 15:55
W myśl art. 4 ust. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.): „Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej”.
Nie ma Pan obowiązku informowania pracodawcy o swojej niepełnosprawności i pracodawca nie otrzyma żadnej wiadomości z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat Pana rodzaju i stopnia niepełnosprawności/niezdolności do pracy. Natomiast jeśli powiadomi Pan pracodawcę o swojej niepełnosprawności to ten zatrudniając Pana będzie mógł skorzystać z przysługujących mu ulg, uprawnień, dofinansowania do wynagrodzenia. Oprócz tego Panu jako pracownikowi niepełnosprawnemu również będą przysługiwały przywileje.
Więcej na temat orzecznictwa przeczyta Pan na naszym portalu www.niepelnosprawni.pl
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/16989
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15120
Również więcej informacji na temat zatrudniania osób niepełnosprawnych znajdzie Pan na w/w portalu:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/14850
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5418
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/7754
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/8994
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5081
Nadrzędny - Autor szakol Dodany 2007-04-13 18:34
bardzo Państwu dziękuje za wyczerpującą odpowiedź; jest trochę do poczytania;)

1)skoro już można tutaj liczyć na fachową pomoc pozwolę sobie o jeszcze jedno pytanie:
pisałem o rencie socjalnej, szukając więcej informacji znalazłem ustawy, w myśl których o taką rentę mogą ubiegać się tylko osoby z orzeczonym całkowitym stopniem niezdolności do pracy. jak sytuacji wygląda w moim przypadku? wg. jedno niewidome oko całe szczęście nie zalicza mnie do tej grupy, więc z tego wynika, że renta socjalna mi nie przysługuje. jak to faktycznie jest?

2) z resztą, może znają Państwo podobne sytuacje? jeśli można to proszę o udzielenie odpowiedzi czy mam szanse na jakąś pomoc z ZUSu lub innych instytucji. faktycznie moje leczenie nie zostało jeszcze zakończone, mam konsultacje na okulistyce 20 kwietnia i dokładnie jeszcze nie wiem co mam uszkodzone- jak pisałem wcześniej. jednak sprawa wygląda raczej poważnie, gdyż wczoraj na komisji wojskowej wbito mi kat.D, z paragrafu ślepota na jedno oko... heh, chyba jednak mi tak zostanie,ale trudno da się z tym żyć,jak na razie nie jest to specjalnie uciążliwe. i wracając do wątku, mogą zasugerować Państwo 'moją' grupę inwalidzką i stopień niezdolności do pracy??
dziekuję

nadmieniam, że renty z innego tytułu mi nie przysługują, ponieważ mam 19 lat, klasa maturalna LO, więc żądnych praktyk nie odbywałem ani nie pracowałem-brak jakiegokolwiek okresu składkowego
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-04-16 18:50
Na podstawie art. 4 Ustawy o rencie socjalnej z dn. 27 czerwca 2003 r. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do
pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
   1) przed ukończeniem 18 roku życia;
   2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku
     życia;
   3) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
W Pańskiej sytuacji niepełnosprawność powstała w trakcie nauki w szkole więc może się Pan starać o rentę socjalną.
Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik ZUS. Renta socjalna może być stała lub okresowa. Renta socjalna wynosi 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - od 1 marca 2006 r. jej wysokość wynosi - 501,87 zł (brutto).
Proponuję Panu stanąć również na komisję w Powiatowym lub Miejskim Zespole ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, gdzie może Pan otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności do celów pozarentowych. Orzeczenia ZUS nie są bowiem do końca równe orzeczeniom wydawanym przez powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Co znaczy, że orzeczenia ZUS oceniają zdolność do pracy i są podstawą do udzielenia świadczeń ubezpieczenia społecznego, czyli renty i emerytury, oraz często dają takie same uprawnienia do korzystania z różnych ulg jak orzeczenia powiatowych zespołów. Jednak orzeczenia zespołów powiatowych nie są w żadnym przypadku podstawą do ubiegania się o rentę i emeryturę, ale stwarzają możliwość otrzymania różnych dodatkowych świadczeń przysługujących osobom niepełnosprawnym, np. zasiłku pielęgnacyjnego albo ulgowych przejazdów środkami komunikacji publicznej. Orzeczenia ZUS nic zawierają przyczyny niepełnosprawności, a jej ustalenie - co czynią zespoły powiatowe - pozwoli na korzystanie z ulg i uprawnień, do których praw nabywa się właśnie ze względu na charakter niepełnosprawności. Najlepiej więc mieć na wszelki wypadek oba dokumenty.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta i orzeczona niepełnosprawność a podjęcie pracy (4353 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill