www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rezygnacja z dodatku mieszkaniowego a zasiłek stały!!! (3722 - wyświetleń)
- Autor spiwpt Dodany 2013-09-04 11:58
Kochani Przyjaciele, klientka pomocy OPS zrezygnowała z dodatku mieszkaniowego ze względu na mizerną pomoc finansową
ze strony OPS. Napisała pismo do OPS, że w związku z rezygnacją z dodatku mieszkaniowego zwraca się z wnioskiem
o przywrócenie zasiłku stałego. Czy jest to decyzja fakultatywna ( przywrócenie zasiłku) czy zgodna z ustawą, że klientka
ma prawo zażądać przywrócenia tego zasiłku?ozdrawiam i serdecznie dziękuję.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-09-04 13:29 Zmieniony 2013-09-04 13:33
Jeżeli zasiłek stały zostanie przywrócony, o ile w ogóle zostanie, to tylko dalej do wys kryterium dochdowego a płacić czynsz trzeba, bo można stracić mieszkanie. Jeżeli choci o żądanie przywrócenia zasiłku. Może być trudne a nawet nieosiągalne. Mnie wręcz kazano iść po dodatek (choć cały czas go miałam mając rentę) po to aby OPS jak najmniejszą kwotę zasiłku stałego wypłacano. Jak będzie w tej sytuacji, trudno powiedzieć. Trzeba by było przestudiować całą ustawę o pomocy społecznej, albo zapytać na forum prawnym :-)

Dodatkowo ta osoba może się starać co miesiąc o zasiłek specjalny na dożywianie, program rządowy - 150zł jeżeli nie przekracza się kryterium dochodowego lub 100zł gdy się je przekracza, ale nie przekracza się kwoty 860... zł (nie znam dokładnej kwoty). Składa się wniosek do OPS, o zasiłek specjalny z programu posiłek dla potrzebujących, i się uzasadnia dlaczego (starczy że ma się tylko tyle i tyle dochodu, nie wystarcza na wyżywiewnie itd, dwa-trzy zdania, można jedno :D ). Dodatkowo jest specjalny zasiłek celowy, niestety uzależniony od "serca" kierownika OPS, do wys kryterium dochodowego. Można go także otrzymywać co miesiąc, przenzaczony jest na cele specjalne, ale jeżeli kierownik jest normalny do powie na jakie i przyzna. Tylko rzadko to robią regularnie. Kiedyś otrzymywałam właśnie taki co miesiąc gdy podlegałam pod inny DOPS. Tam gdzie obecnie podlegam, to pracownik soc albo udaje że nie zna przepisów albo faktycznie ma słabą wiedzę ;-) ponieważ nawet jej koleżanki z pokoju są zdumione czemu przy tam małym dochodzie nie mam co miesiac rządowego oraz innych form pomocy.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-04 13:38
Świadczenia  przyznawane są na wniosek, w niektórych  tylko w niektórych przypadkach z urzędu.Przyznanie świadczeń z pomocy społecznej następuje w formie decyzji admini-stracyjnej. Zwykle poprzedza wydanie decyzji przeprowadzenie rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób i rodzin korzystają-cych lub ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej w celu ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej oraz u osób, o któ-rych mowa w art. 103.
Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzające-go złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli usta-wa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadcze-niach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubez-pieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach.
3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Złożenie wniosku( w formie pisemnej) o przznanie świadczenia oznacza , że OPS powinien ponownie przeprowadzic całą procedurę i wydać decyzję.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rezygnacja z dodatku mieszkaniowego a zasiłek stały!!! (3722 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill