www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ulga rehabilitacyjna -emeryt- aparat słuchowy (1869 - wyświetleń)
- Autor Ika_xxl Dodany 2014-02-28 21:30
Mój teść ma 73 lata jest na emeryturze od dawna, w związku z dużą utrata słuchu w 2013 zakupił aparaty słuchowe. Nie wiem czy może odliczyć koszt tych aparatów - jeśli nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności. A teraz jeśli wystąpi o takie orzeczenie, czy to coś załatwia?

Jednocześnie teść mieszka z dorosłym synem który jest niepełnosprawny od dziecka (pobiera rentę inwalidzką, ale nie wiem ile), i jest jego opiekunem prawnym - czy wówczas może odliczyć zakup aparatów?

A jeśli odliczymy koszt aparatów - jak może być kwota zwrotu?, czy później każą oddać jeśli nie będzie uprawnień?

Proszę o radę, bo jestem w kropce
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-03-03 12:57
M.in warunkiem korzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Zatem Pana teść nie może skorzystać z ww odliczeń jako , że nie posiada statusu osoby niepełnosprawnej.
Prawo do ulgi przysługuje również osobom, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.
Prawdopodobnie dochody syna przekraczają ww kwotę i rozlicza się on samodzielnie. ( lub za pośrdenictwem ZUS).
W ramach ulgi można odliczać akup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności( potwerdzona orzeczeniem np. symbolem przyczyny niepełnosprawności), z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ulga rehabilitacyjna -emeryt- aparat słuchowy (1869 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill