www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Blizny i proteza (2599 - wyświetleń)
- Autor epicentrum Dodany 2013-12-05 18:20
Witam. Czy ktoś z Was też ma podobny problem? Po amputacji moja noga wygląda jak jedna wielka blizna i skora na niej jest bardzo wrażliwa. Kiedy tylko jest cieplej i muszę wiecej chodzić, robią mi się odparzenia. Czy macie na to jakiś sposób?
Nadrzędny - Autor epicentrum Dodany 2013-12-12 21:20
Halo:( Czy jest tu ktoś?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-12-15 21:46
Zapytałeś, czy ktoś ma podobny problem - widocznie niekoniecznie, więc nie dziw się ciszy.

Trudno trochę się odnieść do sprawy, bo temat raczej jest dla lekarza-ortopedy tudzież chirurga, który dopiero widząc nogę powinien się odnieść.

Z praktyki: są kikuty "łatwiejsze" i "trudniejsze" - te drugie to m.in. z gorszymi bliznami, które z natury przysparzają kłopotów. Z natury rzeczy również - dłuższe chodzenie w źle dopasowanych protezach i pończochach/skarpetach w upały nie kończy się dobrze.
Rad jest kilka:
- zmienić protezę na dobrze zrobioną, z dobrze dopasowanym lejem
- zmienić pończochy kikutowe (nie ma jednej dobrej dla każdego; zależy od rodzaju amputacji i stanu)
- stosować bezwzględnie higienę, często przy użyciu specjalistycznych środków (choć to ekstrema)
- mniej chodzić w pewnych warunkach pogodowych
- wspomagać się w gorszych sytuacjach wózkiem, kulami itd.
- zmienić pracownię protetyczną na taką, w której jest protetyk znający się na robocie i mający empatię do pacjenta.

Służę doświadczeniem, ale niedogodności bywają.
Nadrzędny Autor epicentrum Dodany 2014-01-16 11:42
Dziękuję bardzo... No niestety, wszyscy mówią podobnie: że tak bywa... W każdym razie dzięki za odpowiedź:) Zaczęłam teraz używać żelu silikonowego na blizny, podobno je łagodzi, zobaczymy:)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Blizny i proteza (2599 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill