www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność-a zasiłki... (2966 - wyświetleń)
- Autor Ewela23 Dodany 2014-10-02 10:17
Witam mam pytanie.Mój ojczym w na przełomie marzec/kwiecień dostał udaru(bardzo głębokiego),zagrażającego życiu.Ma problemy z mową(ciężko się z nim dogadać,wielu rzeczy nie rozumie,nie pamięta) i ma niesprawną prawą rękę(zero czucia w niej).Niestety nie ma przepracowanych lat na legalu(tak jak to się tyczy renty).Stawał na komisji i dostał orzeczenie o niepełnosprawności w znacznym stopniu,zaznaczone jest w piśmie,że nie zdolny do pracy i potrzebuje drugiej osoby,bo sam sobie nie poradzi.Niestety z moją mamą nie są małżeństwem.Czy możecie mi powiedzieć,czy należy mu się jakiś zasiłek,oraz pomoc z mops'U????
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2014-10-02 10:55
zasilek pielegnacyjny sie nalezy
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-10-02 14:12
Czy w ostatnim 10-cio leciu ojczym nie był zarejestrowany jako bezrobotny ? Przez co najmniej 5 lat ?
  Bo to się też do " stażu" liczy.
  Cytat :     "Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. "
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2014-10-02 14:20
Napisałaś, że stawał na komisji w PCPR . Na podstawie tego orzeczenia otrzyma 153 zł miesięcznego zasiłku. Trzeba podjąć starania o jego wypłatę. Natomiast czy stawał na komisji w ZUS-ie ? Bo w tej instytucji jest wymóg lat pracy.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2014-10-03 17:22
Należy się zasiłek stały. Będzie jednak pomniejszony o świadczenie pielęgnacyjne ( o ile o to wystąpi).
Ktoś musi zgłosić się do MOPS o zasiłek stały - jest kryterium dla osoby samotnej i w rodzinie. Nie powiększy się o pielęgnacyjny - o tą kwotę będzie pomniejszony. Można też złożyć wniosek o opiekunkę - dużo taniej niż prywatnie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność-a zasiłki... (2966 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill