www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niezrozumienie orzeczenia o niepełnosprawności... (11037 - wyświetleń)
- Autor Nowy2 Dodany 2014-03-01 21:59 Zmieniony 2014-03-01 22:18
Mam pytanie dotyczace mojego orzeczenia o niepełnosprawnosci:

Otrzymałem LEKKI stopień niepełnosprawności na stałe, (symbol 05-R) ze względu na przebyte poważne złamanie nogi. (dotychczas miałem stopień umiarkowany, z orzeczeniem - "zdolny do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej".  Obecnie po otrzymaniu orzeczenia w miejscu wskazania dotyczace ODPOWIEDNIEGO ZATRUDNIENIA : mam wpisane: WYMAGA, w warunkach otwartego rynku pracy.  Ponadto w uzasadnieniu mam taki wpis (nie pracuje od dłuższego już czasu i nie moge znaleźć pracy) :
"uznaje sie Pana za osobe z lekkim stopniem naruszenia sprawności organizmu, z powodu schorzeń określonych symbolem przyczyny niepełnosprawności 05-R.
dalej:
"ze wzgledu na występujące następstwa stanu zdrowia ograniczające podejmowanie aktywności zawodowej jest Pan osoba o obniżonej zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełna sprawnością fizyczna i psychiczną"..

Mając na uwadze rokowania odnośnie przebiegu choroby oraz możliwości poprawy stanu zdrowia naruszenie organizmu osoby orzekanej uważa się za trwałe i w związku z powyższym orzeczenie wydaje sie na  stałe".


Co to oznacza i jakie konsekwencje ma dla mnie w przypadku podjęcia pracy zawodowej? Czy w/w cechy ograniczą możliwość podjęcia przeze mnie pracy w wyuczonym zawodzie?? - jest to w jakis sposób obniżenie moich kwalifikacji zawodowych czy standardowa "formuła".. (mam wyższe wykształcenie).
Proszę o jakieś sugestie..czy odwoływać się od tego..czy to jest ok?.. Proszę pomóżcie!

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Nowy2 Dodany 2014-03-02 08:35
Jesli chodzi o wpis: "odpowiedniego zatrudnienia: - to znaczy, ze moge byc zatrudniony tylko  na odpowiednio wyposażonym stanowisku pracy, tak?..
Nadrzędny - Autor Nowy2 Dodany 2014-03-02 21:00 Zmieniony 2014-03-02 21:12
I jeszcze jedno - czy z takim orzeczeniem, będę mógł nadal wykonywać swój wyuczony zawód? - ( w pkt.2 - "szkolenia, w tym specjalistycznego" mam wpisane NIE WYMAGA'..
Czy lekarz medycyny pracy w trakcie badania po przeczytaniu takiego orzeczenia nie odrzuci mnie jako niezdolnego do pracy na wcześniej zajmowanym stanowisku?..wiem, ze mam orzeczenie z symbolem  05-R.. ale ten opis w pierwszym poście.. Ponadto w pkt.6: "korzystanie z systemu środowiskowego wsparcia,  usług socjalnych, opiekuńczych i terapeutycznych oraz rehabilitacyjnych"  mam dodane - poradnictwo rehabilitacyjne, wsparcie informacyjne, ulgi i uprawnienia wynikające z odrębnych przepisów"
Czy ktoś może mi pomóc..albo podać namiary na instytucje? ośrodki pomocy osobom niepełnosprawnym itp. które pomogły by mi w odpowiedzi na w/w pytania.. 
I jeszcze jedno - teraz żałuje iż złożyłem wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności..Czy istnieje możliwośc złożenia wniosku o ODSTĄPIENIE od wydania orzeczenia??..Uważam je w części opisowej za niesprawiedliwe i krzywdzące moja osobę..To nie moja wina, ze w tym kraju nie ma pracy..!! Czy najpierw muszę złożyć odwołanie od decyzji?..aby nie uległa ona uprawomocnieniu..a może odrzucić ja w całosci..- poprzez złożenie wniosku o odstąpienie od orzekania o stopniu niepełnosprawności..Czy jest taka możliwość?  Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Nowy2 Dodany 2014-03-03 10:13
To znowu ja..szkoda, ze nikt nie moze mi pomóc (-:..Szerzej swoje problemy opisałem tutaj:

ipon.pl/forum/topic/16267-niezrozumienie-orzeczenia-o-niepełnosprawnosci/
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-03-03 11:13
Jeny, człowieku...
Mnożysz sobie problemy, których nie ma.

Czy naprawdę uważasz, że sam fakt, że ktoś (urząd, instytucja, lekarz) określił część Twojego ciała jako trochę mniej sprawną oznacza, że Twoje kompetencje automatycznie uległy degradacji a kwalifikacje zawodowe się unicestwiły...?

1) Lekarz medycyny pracy każdorazowo decyduje, czy człowiek z danymi dolegliwościami może wykonywać daną pracę czy nie - ponieważ nie piszesz ani o tym, jaki zawód wykonywałeś ani o tym, jakie masz obecnie ograniczenia zdrowotne, nikt nie może logicznie Tobie odpowiedzieć na mnożące się pytania.
2) Jeżeli Twój stan zdrowia nie będzie Ci przeszkadzał w wykonywania jakiegoś zajęcia, nie sądzę, aby lekarze robili Ci problemy - tym bardziej szefowie. Chcesz - pracujesz (o ile lekarz Cię dopuści - ale to: patrz pkt 1).
3) Orzeczenie jest krzywdzące dla Ciebie....???????? Piszesz, że masz wyższe wykształcenie - poskładaj więc do kupy przepisy z faktami i wyciągnij wnioski.
Składając wniosek o wydanie orzeczenia chyba zapoznałeś się z procedurami oraz przepisami z tym związanymi?
Twoja obecna postawa zatem jest nieco irytująca - bo przez takie osoby inni niepełnosprawni czekają w dłuższych kolejkach do orzeczników, a rzeczywiście potrzebują tych orzeczeń i są dla nich istotne z życiowego punktu widzenia.
4) Jeżeli (jak domniemam) Twój stan zdrowia na to pozwala, możesz podjąć pewnie prawie każdą pracę - sam fakt posiadania orzeczenia, do tego o stopniu lekkim, niewiele zmienia. Nie daje specjalnych ulg pracodawcom a i Tobie niewiele. Nie musisz więc z niego "korzystać" - zatajać przed lekarzem nie polecam, ale w Twoim przypadku samo orzeczenie niewiele raczej wniesie w sytuację (aczkolwiek: patrz pkt 1).
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-03-03 13:05
Zgodnie z przepisami każda osoba niepełnosprawna może zostać zatrudniona , o ile uzyska pozytywną opinię lekarza medycyny pracy ( umowa o pracę). Wskazania zawarte w orzeczeniu pełnią raczej funkcję informacyjną. Tylko z niektórych wynika wprost uprawnienie.
Wydaje się , że w opisanej sytuacji wszystko jest w porządku. W razie dalszych pytań prosimy o kontakt warszawa@integracja.org
Nadrzędny - Autor Nowy2 Dodany 2014-03-03 21:22 Zmieniony 2014-03-03 21:31
Jestem byłym nauczycielem..mam kilkuletnia przerwę w zawodzie  (byłem za granica 3 lata..z przyczyn oczywistych - zarobki..) a po powrocie do kraju zimą  miałem wypadek - na oblodzonej drodze złamałem bardzo poważnie nogę (mam 9 śrub, zespolenia nie usunięto do dziś)..Podobno tak ma być .. w chwilach większej aktywności ruchowej pojawia sie ból - czasem musze znów wrocic do chodzenia o kuli łokciowej..( mam tak tez napisane od lekarza specjalisty i od lekarza rodzinnego)..cza więc wszystko jest ok?.
Nie ma czegoś takiego w uzasadnieniu np. że - moja choroba obniża moje kwalifikacje do wykonywania tego zawodu?  cytuje : jest Pan osoba o OBNIŻONEJ zdolności do podejmowania i WYKONYWANIA pracy w porównaniu z osoba o podobnym wykształceniu i z pełna sprawnościa fizyczna i  psychiczną""..Czy to "psychiczną" to tylko? rozwiniecie formułki z definicji stopnia lekkiego?..
- "Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych - dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne. (a tego mi nie dopisali..).

Standardy w zakresie kwalifikowania do lekkiego stopnia niepełnosprawności określają kryteria naruszonej sprawności organizmu powodujące:

"istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy, co oznacza naruszoną sprawność organizmu powodującą ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną;

ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, co oznacza trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną w relacjach z otoczeniem i środowiskiem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu;

możliwość kompensacji ograniczeń oznacza wyrównywanie dysfunkcji organizmu spowodowanej utratą lub chorobą narządu odpowiednio przez przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony (jeżeli według wiedzy medycznej może nastąpić poprawa stanu zdrowia) lub na stałe (jeżeli według wiedzy medycznej stan zdrowia nie rokuje poprawy);.. Proszę o komentarz.. 

ps.
Wymaga ODPOWIEDNIEGO zatrudnienia na otwartym rynku pracy - tzn. . ze np. muszę wykonywać prace np. przed komputerem, lub siedząca - na odpowiednio wyposażonym stanowisku pracy.. (kod 05-R) ..czy ma to również odniesienie do określonego zawodu??.. Wiem, ze jest net..i google..Ale stres i strach ma wieelkie oczy..(-:..
Nadrzędny - Autor Nowy2 Dodany 2014-03-05 12:35
Prosze przeanalizujcie jeszcze raz to:

w pkt.1) mam napisane - wymaga odpowiedniego zatrudnienia w warunkach otwartego rynku pracy

ale z tyłu orzeczenia w uzasadnieniu opisowym mam:  cytuje: " w ocenie składu orzekajacego jest wiec Pan , ze wzgledu na wystepujace nastepstwa stanu zdrowia ograniczajace podejmowanie aktywnosci zawodowej osoba o obnizonej zdolnosci do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolnosci jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełna sprawnoscia fizyczna i psychiczna:.,.czyli nie jestem w pełni zdolny do pracy w swoim zawodzie (nauczyciel).. nie tylko z powodów ograniczen fizycznych??..Prosze - ocencie to uzasadnienie..
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-03-05 14:36
Nowy, zamiast histeryzować (wybacz, ale dokładnie to robisz) - nadal nie podajesz konkretów (bo i to nie jest na nie miejsce), ale oczekujesz wiążącej OCENY obcych ludzi, kompletnych laików nie znających przypadku.
Nauczyciel może być od muzyki albo od WFu - jeżeli ten drugi złamie nogę to faktycznie może być mu trudniej, aczkolwiek nie wyklucza go z zawodu. Nie wiemy, czego i jak uczyłeś - nie da się ocenić.

Jak już pisałam i ja i inni: zdolność do pracy ocenia lekarz względem pracy, o którą się będziesz ubiegał.
Znowu: masz wyższe wykształcenie, ale nie rozróżniasz dwóch różnych stwierdzeń lecz używasz własnych interpretacji: "obniżona zdolność" nie jest równoznaczna z "nie byciem zdolnym do pracy w swoim zawodzie". Po prostu to zrozum a strach będzie miał mniejsze oczy.

Praktycznie i oceniając (jak sobie życzysz): na otwartym rynku pracy to orzeczenie nie ma kompletnie żadnego znaczenia - szczególnie jeżeli nie będziesz nim wymachiwał na prawo i lewo i żądał szczególnego traktowania a będziesz chciał pracować.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2014-03-05 20:59
nic nie oznacza
możesz jedynie skorzystać z "przywilejów" w pracy, jakie przysługują przy danym stopniu niepełnosprawności, nie oznacza to dla ciebie żadnych ograniczeń na rynku pracy
osoby ze znacznym stopniem, mogą także pracować tak samo, i nikt im nie zabrania więc i tobie nikt nie zabroni, jeżeli do danej pracy ciebie chcą.

Czemu starałeś się o to orzeczenie?
Nadrzędny - Autor Nowy2 Dodany 2014-03-05 21:52
Dziękuję za pomocne odpowiedzi..Starałem się tylko dlatego, ze nie mogę znaleźć pracy..i myślałem, ze takie orzeczenie mi sie przyda(-:. no i skończyło mi sie poprzednie - wydane na czas określony - stopień umiarkowany, (05-R) - 'zdolny do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej". A wtedy nie było z tyłu żadnego uzasadnienia jak teraz..martwię sie, bo znalazłem gdzies taka opinie:

Cytuje: "Jeśli w Twoim orzeczeniu znajduje się wskazanie dotyczące odpowiedniego zatrudnienia z wpisem: „obniżona zdolność do wykonywania pracy” oznacza to, że stwierdzono u Ciebie naruszoną sprawność organizmu powodującą ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną".  Mnie na 1 stronie orzeczenia w pkt. Wskazania dotyczące odpowiedniego zatrudnienia - pisze na szczęście: WYMAGA, w warunkach otwartego rynku pracy"..

Ale to uzasadnienie z tyłu: "Ze względu na występujące następstwa stanu zdrowia ograniczające podejmowanie aktywności zawodowej, jest Pan osoba o obnizonej zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności jaka wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełna sprawnością fiz i psychiczna"..Mając na uwadze rokowania odnośnie przebiegu choroby?..oraz możliwości poprawy stanu zdrowia naruszenie organizmu osoby orzekanej uważa się za trwałe i orzeczenie wydaje sie na stałe"..

Czy to jest opis traumy po wypadku - strach po urazie ogranicza moja aktywność?..Czy lekarz medycyny pracy czytając to może stwierdzić obniżenie moich kwalifikacji nauczyciela biologii?..  Prosze jeszcze o rady - juz więcej nie będe nudził... Odwołać sie tylko od tych powyższych zdań..czy dac spokój?..  Prawdziwym powodem strachu jest tez reakcja środowiska - ludzie wiedza wszystko..nie wiadomo skąd..i każdego wszystko interesuje(-: (-:
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2014-03-06 14:07
Ale marudzisz - nie znajdziesz dziury w całym histeryku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niezrozumienie orzeczenia o niepełnosprawności... (11037 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill