www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zatrudnienie małżonka osoba niepełnosprawna (3190 - wyświetleń)
- Autor dajs Dodany 2015-01-01 20:56
Witam
Mam pytanie na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi, a mianowicie prowadzę firmę produkcyjną i mam orzeczenie o niepełnosprawności cały czas płaciłam cały ZUS i mam nadzieję, że do dzisiaj ponieważ znalazłam informację że mogę się ubiegać o refundację opłat a wiadomo początkiem tego roku on jeszcze się podniósł. Teraz chciała bym zatrudnić w firmie męża który również posiada takie zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności.
I tutaj pojawia się moje pytanie czy osoba niepełnosprawna może zatrudnić męża też z grupą i czy może ubiegać się o 2 rodzaje refundacji kosztów ZUS za siebie z tego co dzisiaj wyczytałam 60 % ( chyba że coś się zmieniło i mam stare inf. ) oraz za męża czy pfron takie coś zaakceptuje czy też będzie widział to jako próba wyłudzenia bo tak z boku to może wyglądać. Ale dla jasności mąż teraz jest bez pracy i tak pomaga mi w prowadzeniu działalności.
Tyle że wolała bym jak by pracował legalnie.
Pozdrawiam i jeżeli ktoś ma jakieś informację będę wdzięczna
Józefa
Nadrzędny Autor jaryba Dodany 2015-01-10 20:29
Witam,

Jeśli ma Pani działalność i opłaca Pani składki na ubezpieczenia społeczne można się starać o ich refundacje. Wysokość refundacji uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności. 30% lekki, 60% umiarkowany, 100% znaczny.
Mąż zatrudniony na umowę o pracę jest traktowany jak osoba współpracująca i musi opłacać składki takie jak Pani jako osoba współpracująca, a nie zatrudniona. Składki te nie są refundowane. Chyba, że zawiążą Państwo spółkę. Wtedy oboje będziecie przedsiębiorcami.

Może Pani natomiast otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionego na umowę o pracę męża. Inaczej się wówczas liczy koszt płacy uwzględniany do dofinansowania.

W razie pytań proszę pisać: redakcja@e-pelnosprawni.pl,

pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zatrudnienie małżonka osoba niepełnosprawna (3190 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill