www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta w drodze wyjątku z tytułu całkowitej niezdolnosci (4003 - wyświetleń)
- Autor starykibic Dodany 2007-06-19 13:02
   22 kwietnia 2005 roku ,przyznano mi rente w drodze wyjątku z tytułu całkowitej niezdolnosci do pracy.
Mam 33 lata i 8 m-cy pracy,ale kiedy zachorowałem na chorobe nowotworową,w ostatnich 10 latach nie
miałem przynajmniej 5 lat pracy,orzecznik orzekł całkowitą niezdolnosc do pracy i do samodzielnej egzyste-
ncji ale bez uposazenia oprocz dodatku pielegnacyjnego.Wiec zwrociłem sie do Prezesa ZUS w Warszawie
o przyznanie mi renty w drodze wyjątku.Prezes mi taką rente przyznał (najnizsza, brutto 562,58 zł) na stałe
do osiągniecia 60 roku zycia tj 21 -11-2008 r.po tym okresie mam przejsc na wczesniejszą emeryture.
Ale dowiedziałem sie ze art.29 ustawy emerytalnej obowiązuje do konca tego roku.Prosze o odpowiedz jak
to ze mną bedzie,czy decyzja Prezesa ZUS wstosunku do mnie zostanie cofnieta i w wieku 60 lat nie przejde
na emeryture,a wiąze sie to z dosc dzuzą roznicą uposazenia.
    Pozdrawiam i prosze o odpowiedz
                                    Stary kibic -marian
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-06-20 13:02
Zgodnie z art. 46.1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury na warunkach określonych w art. 29, 32, 33 i 39 przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
  1) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za
          pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa;
  2) warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2007 r.
Niestety na pytanie zasadnicze dotyczące Pana przypadku, nie uzyskaliśmy wiążącej odpowiedzi. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zgłosić się do oddziału ZUS zgodnie z Pana miejscem zamieszkania, z numerem sprawy lub z otrzymaną decyzją.
 
Nadrzędny - Autor starykibic Dodany 2007-07-09 07:15
Dziekuje bardzo za odpowiedz,pisze dopiero dzisiaj bo byłem w szpitalu.My sie chyba nie zrozumieli,pan mi odpowiada jakby był urodzony po 31-12-1948,a ja jestem ur.21-11-1948,to chyba zmienia postac rzeczy, wiec prosze o odpowiedz.

                                       Pozdrawiam Marian
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-07-12 14:43
Zgodnie z Art. 29.1.ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego określonego w art. 27 pkt 1 ( czyli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn);
mogą przejść na emeryturę:
  1)  kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
  2)  mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
2. Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje ubezpieczonym, którzy:
  1)  ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami oraz
  2)  w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.
3. Spełnienia warunków, o których mowa w ust. 2, nie wymaga się od ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta w drodze wyjątku z tytułu całkowitej niezdolnosci (4003 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill