www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ośrodek mieszkalny dla osoby niepełnosprawnej? (2205 - wyświetleń)
- Autor korneliusz Dodany 2016-05-24 11:36
Witam. Szukam jakiegoś ośrodka opieki długoterminowej i chciałbym się dowiedzieć czy w ogóle jest to możliwe w moim przypadku. Poruszam się na wózku i mam 3ci stopień niepełnosprawności. Zajmują się mną rodzice ale nie chcę tego bo najzwyczajniej w świecie bardzo się kłócimy (od zawsze) i atmosfera w moim domu wpływa zbyt mocno na moje życie. Pewnie część z Was myśli, że przesadzam (też bym tak pomyślał) ale tak nie jest. Nie chcę wchodzić w szczegóły ale najzwyczajniej w świecie chcę się odciąć raz na zawsze od mojej rodziny. W związku z tym czy jest to w ogóle możliwe? I gdzie znajdę takie ośrodki?
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-05-24 18:28
Ja nie kaman: poruszasz się na wózku i masz lekki stopień? Samo poruszanie się na wózku nie zmusza Cię do pobytu w takim ośrodku! Możesz być samodzielny.
Nadrzędny Autor somaniomn Dodany 2016-05-31 15:43
no właśnie.. jak to jest? mam podobny problem
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-05-24 20:22

> mam 3ci stopień niepełnosprawności.


Nie ma "trzeciego" stopnia. Jest: lekki, umiarkowany, znaczny (a to, który ktoś uzna za trzeci, zależy od tego, jak liczy). Masz "trzeci" czyli lekki, czy "trzeci" czyli znaczny?

> ośrodka opieki długoterminowej


Standardowym, państwowym rozwiązaniem dla osób niesamodzielnych są Domy Pomocy Społecznej. Miejsce w takim domu jest przydzielane na podstawie skierowania sporządzonego przez pracownika socjalnego pracującego w ośrodku pomocy społecznej. Pobyt w DPS jest odpłatny i dopóki żyją Twoi rodzice, to oni musieliby częściowo ponosić koszty Twojego pobytu (Ty sam również). W przypadku pozytywnego zakwalifikowania do DPS należy się też przygotować na oczekiwanie na liście (raczej nie ma tak, że teraz chcesz, zaraz dostajesz skierowanie i zaraz się wprowadzasz) i na to, że DPSy są bardzo różnie prowadzone - nie masz wcale gwarancji, że będziesz traktowany lepiej niż w domu rodziców (no chyba, że tam się naprawdę piekielne rzeczy dzieją).

Rzadziej spotkanym rozwiązaniem dla osób, które mają szanse na samodzielność, jest mieszkanie chronione lub treningowe. Dostępność takich rozwiązań jest bardzo różna. Nie podajesz miejsca zamieszkania, więc nikt Ci w ciemno nie powie, czy gdzieś w Twojej okolicy jest prowadzony taki program. Ogólnie, takimi mieszkaniami dysponuje gmina, pobyt w nich jest odpłatny (cena wg. umowy z gminą), a do korzystania z takiego mieszkanie jest się kwalifikowanym przez ośrodek pomocy społecznej.

Mieszkania treningowe są etapem przejściowym, co oznacza, że ludzie zakwalifikowani do programu mieszkania treningowego zwykle mieszkają tam tylko przez określony, niezbyt długi czas (np. kilka do kilkunastu miesięcy).

Wiem też, że istnieje coś takiego, jak "turnusy niezależnego życia", które są - w teorii - etapem wcześniejszym, niż zamieszkanie w mieszkaniu chronionym, jeśli ktoś chce się nauczyć samodzielnego funkcjonowania z niepełnosprawnością. Ale opinie na ich temat widziałam różne, a sama nigdy nie korzystałam, więc nie wiem, czy to wartościowa opcja, czy taki "turnus", z którego się nic nie wynosi.O ile kojarzę, takie turnusy prowadzi ośrodek SAJGON w Ciechocinku. Coś robi również Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, ale przyjmują na swoje turnusy / szkolenia zdaje się tylko osoby z urazem rdzenia kręgowego.

Osoba samodzielna może się starać o mieszkanie socjalne/komunalne. Zasady najmowania takich lokali ustala gmina. Tyle, że to już nie jest żadna "opieka" - po prostu wynajmuje się od gminy mieszkanie w niższej cenie niż komercyjna.

Oprócz tego może się zdarzyć, że jakaś organizacja pozarządowa prowadzi inny ośrodek, działający inaczej niż jako Dom Pomocy Społecznej. Tu masz bazę z danymi wszystkich organizacji pozarządowych działających na rzecz ON w Polsce (link). Możesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy jest jakaś organizacja prowadząca taką opiekę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ośrodek mieszkalny dla osoby niepełnosprawnej? (2205 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill