www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / RENTA SOCJALNA (8190 - wyświetleń)
- Autor DAMIAN SZ Dodany 2007-07-05 19:12
Mam 18 lat. Od 3 roku życia stwierdzona skolioza. w roku 2006 operacja skoliozy z inplantem na stałe w odcinku lędźwiowym.Przez okres pół roku noszenie gorsetu w pionizacji, indywidualne nauczanie. Z Powiatowego Zespołu d/s Orzekania o Niepełnosprawności  otrzymałem orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - umiarkowany na okres 3 lat.Zaznaczono wskazana opieka w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, wskazana pomoc w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.
Złożyłem w Zus wniosek ov rentę socjalną.Lekarz orzecznik na komisji lekarskiej przyznał rentę socjalną, którą zabrała komisja lekarska zus. Odwołałem się do śądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Po przeprowadzonych badaniach neurologicznych i ortopedycznych Sąd postanawia iż podtrzymuje decyzję komisji lekarskiej ZUS - rozprawa dopiero odbędzie się. Stan mojego zdrowia nie pozwala mi na przebywanie w jednej pozycji powyżej 1 godziny, pojawiają sią dokuczliwe bóle plec i drętwienie rąk i nóg. Mam ograniczenia w dokonywaniu nagłych zmian pozycji, zakazane ruchy asymetryczne.Ponadto mam problemy ze stawami biodrowymi. Wszystkie zmiany połeżenia wykonuję wolno. Czy zatem nadaję się w tej chwili do jakiejkolwiek pracy? Moim zdaniem nie i lekarza prowadzącego również nie. Dlaczego ZUS robi sobie żarty z naprawdę kalekich osób.Proszę o poradę czy mam szansę otrzymać tę rentę - tyle cierpień na codzień. Będę sięływał nawet do NSA.
Wdzięczny Damian
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-07-12 16:37
Nie bardzo Pana rozumiem, co Pan ma na myśli pisząc, iż "Sąd postanawia, że podtrzymuje decyzję komisji"? Jeżeli rozprawa dopiero się odbędzie, to znaczy że Sąd jeszcze niczego nie postanowił. Być może ma Pan na myśli, iż powołani przez Sąd biegli lekarze w swojej opinii podtrzymali diagnozę komisji. Jeśli tak - to powinien Pan złożyć w Sądzie pismo, w którym podejmie Pan polemikę z ustaleniami biegłych (czy wzięli pod uwagę całość dokumentacji, wszystkie Pana dolegliwości i ich skutki etc.) i złoży wniosek o uzupełniającą opinię biegłych. Ewentualnie może Pan zawnioskować przesłuchanie przez Sąd Pańskiego lekarza prowadzącego.
Tak czy inaczej w pierwszym rzędzie sugerowałbym pisemne wystąpienie do Sądu o przyznanie Panu pełnomocnika z urzędu - z uzasadnieniem, że nie jest Pan w stanie (także z przyczyn fizycznych - choroba utrudnia branie fizycznego udziału w rozprawach) samodzielnie bronić swoich interesów w Sądzie i nie stać Pana na zaangażowanie pełnomocnika z wyboru. Składając taki wniosek będzie Pan musiał wypełnić i złożyć formularz oświadczenia o stanie majątkowym - do ściągnięcia stąd: http://ms.gov.pl/sprawy_cywilne/koszty_sadowe_wzor_oswiadczenia.rtf .
Nadrzędny - Autor Bernard Dodany 2007-07-19 15:00
Dzień dobry.
Jestem osobą chorą na boreliozę. Choroba ta wywołała w moim organizmie takie zmiany jak ( zaniki pamięci, nerwica, częste zawroty i bóle głowy). Czy mam szanse ubiegać się o rentę socjalną?  I jakie trzeba złozyć dokumenty i gdzie?
Dziękuję za odpowiedź. Mój mail Cichy290@wp.pl
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-07-23 12:54
Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268 z póżn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W szczególnych przypadkach renta ta jest wypłacana także przez inne organy emerytalno-rentowe, np. KRUS.
Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie jest uzależnione od zamieszkania osoby uprawnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo do tej renty przysługuje:
1). osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2). cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie:
     - zezwolenia na osiedlenie się,
     - zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
     - zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 53 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o     cudzoziemcach (Dz.U. Nr 128, poz. 1175, z późn. zm.), a więc m.in. w związku z zamierzonym wykonywaniem pracy lub prowadzeniem działalności gospodarczej, podjęciem lub kontynuowaniem studiów albo szkolenia zawodowego lub innymi okolicznościami uzasadniającymi ich zamieszkanie na terytorium RP,
     - zgody na pobyt tolerowany,
     -  w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy,
3). są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadają zezwolenie na pobyt, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.

Renta socjalna przysługuje osobie, która:
1. jest pełnoletnia oraz
2. jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
   - przed ukończeniem 18. roku życia albo
   - w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
   - w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.

Podstawę do przyznania renty socjalnej, na wniosek zgłoszony po dniu 30.09.2003 r., stanowi także:
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów oraz
- orzeczenie lekarza orzecznika, wydane przed dniem 1 października 2003 r., uprawniające do renty socjalnej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
Nadrzędny - Autor myrsky Dodany 2007-08-06 18:38 Zmieniony 2007-08-06 18:44
Witam,
czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć na chłopski rozum:

"Renciści socjalni

Kwota przychodu odpowiadającą 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2007 r. wynosi 812,80 zł. Podany wskaźnik ważny jest dla osób pobierających renty socjalne. Dotyczy okresu od 1 czerwca 2007 r."

Od 1 czerwca podjęłam pierwszą w moim życiu pracę. Mieszkam w Sopocie i dowiadywałam się w kilku zakładach ZUS-u (w różnych miastach) o to czy muszę zawiesić rentę socjalną podejmując pracę. Jestem niepełnosprawna od ur. (1 grupa - stopień znaczny) mimo to udało mi się znaleźć pracę. Irytuje mnie to, że żaden pracownik ZUS-u nie był w stanie podać mi jednoznacznej odpowiedzi, dotyczącej tego czy powinnam zawiesić rentę. Jedni mówili, że tak, inni że mam rozliczać się co miesiąc z druku RMUA, a jeszcze inni, że rozliczać się na koniec roku. Teraz znalazłam powyższą wzmiankę o nowym przepisie, ale niestety jej nie rozumiem. Moje miesięczne wynagrodzenie wynosi 930zł brutto (664,45zł netto) czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi to na moim przykładzie? Z góry serdecznie dziękuję za odp.

Pozdrawiam,
Magda
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-08-14 09:16
Zgodnie z Art 10 pkt.7 ustawy o rencie socjalnej z dnia 27 czerwca 2003r. osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia. W przypadku gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia określającego kwotę przychodu.
Jak wynika z powyższych przepisów powinna Pani zgłosić fakt podjęcia pracy w jednostce organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce Pani zamieszkania.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / RENTA SOCJALNA (8190 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill