www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a zamieszkanie za granica (3846 - wyświetleń)
- Autor Rafal_27 Dodany 2007-03-18 18:05
Witam!
Proszę o pomoc w mojej sytuacji.
Mam od niedawna przyznane prawo renty socjalnej. Mam rodzinę w Niemczech i często ją odwiedzam. Problem jest taki ze w Niemczech trzeba się ciągle meldować w Urzędzie meldunkowym jesli pobyt przekracza 7 dni. Ostatnio zostałem poinformowany, że mogę dokonać meldunku adresu  niemieckiego jako 2. adres zamieszkania (termin z niemieckiego prawa meldunkowego) z tymże adres w Polsce pozostaje głównym adresem zamieszkania (takie info dostałem w Niemczech). Proszę o wyjaśnienie czy ten meldunek w jakiś sposób rzutuje na prawo do renty socjalnej w Polsce.
W ustawie o rencie jest napisane iż prawo do niej mają osoby które "...zamieszkują i przebywają na terenie RP..."- ja rozumiem to że te osoby mają stały adres zameldownia w PL i większość roku spędzają w PL - tutaj się kłania rezydencja podatkowa.
Dlatego w moim przypadku mniemam że moje zameldowanie w niemczech 2. miejsca zamieszkania nie powinno odebrać mi prawa do renty.

Oczywiście wiem jak ustawy o rencie i całe prawo jest zawiłe dlatego proszę o pomoc. Nie chcialbym stracic renty wiec proszę o podpowiedz w mojej sytuacji.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-03-20 11:00
Na podstawie art. 2 Ustawy o rencie socjalnej z dnia 27 czerwca 2003 r. prawo do renty socjalnej przysługuje:
1) osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) cudzoziemcom zamieszkującym i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadającym zezwolenie na osiedlenie się lub status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej;
3)  obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uzyskali zezwolenie na pobyt - jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
Mając stale zameldowanie w Polsce bez przeszkód może Pan pobierać rentę socjalną i odwiedzać rodzinę w Niemczech.
Nadrzędny Autor colina40 Dodany 2007-08-28 00:04
witaj chcialabym sie wiecej dowiedziec na jakiej podstawie jestes zameldowany w niemczech i na jaki okres dostales pozwolenie na pobyt, mam syna ktory pobiera rente socjalna ja mieszkam w niemczech,chcialabym by on rowniez mial prawo do zamieszkania wraz ze mna
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a zamieszkanie za granica (3846 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill