www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / pytanie (11943 - wyświetleń)
- Autor grażyna kordy Dodany 2009-11-10 19:56
Mąż posiada II grupę inwalidzką  ( narządy ruchu) pracuje w zakładzie pracy chronionej czy może starać się o ekwiwalent na wykorzystanie samochodu prywatnego do celów służbowych i dojazd do pracy ?.
Pozdrawiam!
Nadrzędny - Autor anais Dodany 2009-12-02 17:05
Witam.mam pytanie jestem po endo stawu biodrowego pracuje na pelnym etacie czy moge starac sie o jakis (nie wiem nawet jak to nazwac) dokument uprawniajacy do ulgowych przejazdow mpk. Jesli tak to prosze o informacje gdzie mam sie udac i jakie dokumenty skompletowac . Dodam ze mam 37 lat i nie chce isc na rente .Dziekuje z gory za pomoc
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-12-02 23:05
UWAGA: Nie jestem ekspertem Integracji i nie daję gwarancji na swoje odpowiedzi.

> (nie wiem nawet jak to nazwac) dokument uprawniajacy do ulgowych przejazdow mpk.


Możesz się starać o tzw. orzeczenie dla celów pozarentowych czyli o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane przez Miejski lub Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Poszukaj infoormacji o zespole powiatu lub miasta w którym mieszkasz - tam powinni Ci także udzielić informacji o wniosku i potrzebnej dokumentacji.

Nie jest jednak przesądzone, czy na podstawie takiego dokumentu będziesz mieć "darmowe przejazdy mpk" - zależy od od ustaleń gminy, która decyduje jakie osoby niepełnosprawne (z jakim orzeczonym stopniem/schorzeniami) mają ulgowe lub darmowe przejazdy. Tego rodzaju dokument służy (bezpośrednio) przede wszystkim ustaleniu Twojego statusu prawnego jako osoby niepełnosprawnej o jednym z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny) i sklasyfikowaniu Twojego schorzenia według grupy (różne ulgi mogą dotyczyć np. tylko osób ze schorzeniami ruchowymi, inne tylko osób ze schorzeniem słuchu itd.) Ulgi natomiast często są tym dokumentem potwierdzane ale wynikają raczej nie z samego orzeczenia, a z innych praw/ustaw i praktyk.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-12-08 11:42 Zmieniony 2009-12-08 11:46
Pani Grażyno: W Zakładach Pracy Chronionej powinien być utworzony Zakładowy Fundusz Rehabilitacji. Środki z tego Funduszu mogą być przeznaczone m.in. na dojazd pracowników takich zakładów do pracy. Taki dojazd może być zapewniany przez pracodawcę, ale również może mieć to formę dofinansowania do wykorzystania prywatnego samochodu pracownika.

anais: Większość miejskich przewoźników ma w swojej taryfie ulgi dla osób niepełnosprawnych. Ulgi te są zależne od stopnia niepełnosprawności. Nie są one jednak obligatoryjne dla całego kraju, tak więc każde miasto może inaczej decydować w tej sprawie. Konkretne informacje dostępne są przewoźników. Dokumentem uprawniającym do skorzystania z takiej ulgi jest legitymacja osoby niepełnosprawnej wydawana przez Powiatowe Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2009-12-18 09:45
Piszę do Centrum i mam pytanie.Kto panuje nad tym,aby takie osoby jak anit nie robiły sobie "jaj" z publikacji na forum.Przecież my jesteśmy poważnymi ludżmi i ewentualnie możemy odpowiedzieć na ankietę a nie na ankietkę/to brzmi niepoważnie/.Dlaczego taka osoba nie przestrzega obowiązującej praktyki ,że temat jest poruszany na tematycznej stronie.W tym wypadku ,którą stronę "otworzę" to ankietka.Dlaczego tak jest i chyba ktoś nie dopilnował sprawy.Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-12-18 22:54

> Przecież my jesteśmy poważnymi ludżmi i ewentualnie możemy odpowiedzieć na ankietę a nie na ankietkę/to brzmi niepoważnie/.


Ja tam mogę odpowiedzieć na "ankietkę", panie Eligiuszu. :-)

> Dlaczego tak jest i chyba ktoś nie dopilnował sprawy.


Panie Eligiuszu - posty nie są zdaje się moderowane przed publikacją tylko po niej. Może Pan zwrócić uwagę autorce, że pisze zbyt wiele tematów albo zgłosić post do moderacji (funkcja "zgłoś").
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-12-18 18:47
O to samo co Eligiusz pytam? To już niedopuszczalne. To się nazywa przymus. Nie jestem ani ślepa ani głupia i wiem co czytam i przeglądam.
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2009-12-18 19:03
bez komentarza
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2009-12-31 09:47
Mam pytanie i prośbę do Specjalistów Centrum Integracji,a szczególnie do moderatorów o zwrócenie uwagi na sposób konwersacji,udzielanych odpowiedzi i formy z jaką "urzęduje" na forum jakiś osobnik o pseudonimie skrzat 2. Jest to człowiek chory,ja to rozumiem-ale będąc wyrazicielem pewnej grupy osób z tut.forum proszę o uniemożliwienie skrzatowi 2 obrażać wszystkie osoby po kolei,które zajmą głos w jakiej kolwiek sprawie.Proszę moderatorów o przeczytanie postów skrzata 2.Zionie z nich nienawiść,wulgaryzm i rynsztokowe odzywki. Wiele osób oburza się na łamach forum na postępowanie skrzata 2 ,ale to nie wpływa na reakcję moderatorów niniejszego forum.W regulaminie forum są punkty  d i e które wyrażnie mówią jak się należy zachować na forum. Proszę o interwencje i w NOWYM ROKU  DUŻO ZDROWIA      życzy eligiusz
Uczestników forum proszę o poparcie i wyrażenie swojej opinii na powyższy temat. Zyczę SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.
Nadrzędny Autor kropka Dodany 2010-01-01 14:38
Nie sądzi Pan, że użytkownik o nicku skrzat 2 jest prowokatorem. Na tym forum było trochę nudno, więc przyszedł ktoś podgrzać atmosferę i trzeba przyznać - poszalał trochę. Emocji co niemiara. Jak latwo dajemy wciągnąć się w "pyskówkę". Najlepszego... dla Pana w 2010 r.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-12-31 14:03
I ja proszę o usunięcie skrzat2. Jego posty są już przesadnie wulgarne.
Nadrzędny - Autor Valkiria Dodany 2010-01-01 14:58
Poczytałam posty rzeczonego Skrzata i...popieram Eligiusza w całej rozciągłości.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-01-01 15:03
POPIERAM ,JAK NAJBARDZIEJ
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-01-01 15:39
Dziękuję za poparcie.Przed napisaniem tekstu spodziewałem się takiej Waszej reakcji,bo już wyrażaliście negatywną ocenę wypowiedzi skrzata 2.Na razie spokój,może nie chce nam psuć NOWEGO ROKU. Najlepszego.....
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-01-01 16:14
skrzat nienawidzi cyborgów,a na tym forum cyborgów jest wielu,ja również się do nich zaliczam.
skrzata tatuś był w KC,więc podskakuje.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-01-01 18:12 Zmieniony 2010-01-01 18:45
No cóż siwek możemy tak pisać do ..... śmierci. Wiesz ile ja się naprosiłam zgłaszając skrzata całe posty? KC dawno minęło i nie powróci już. Szkoda mi było tych  którym pomniejszą emeryturki. Może cała zawiść idzie właśnie od tej stronki;
   http://biznes.onet.pl/nizsze-emerytury-dla-esbekow-i-czlonkow-wron,18497,3104654,1,news-detal     
Może właśnie tu tkwi cały problem?
Nadrzędny - Autor Hanna Dodany 2010-01-08 23:11
Mam pytanie.
Najpierw pragnę pozdrowić wszystkich na tym forum .Wszystkiego dobrego w 2010 roku, obył lepszy i aby  było jak najmniej barier.
    Jeżeli zakupię komputer (orzeczenie z .dawna 2gr.]czy jest możliwość jego odliczenia w ramach ulgi w pit za 2009r .Hanna
Nadrzędny Autor Marekrainski Dodany 2010-01-09 01:07
PEFRON dofinansowywał do 2008 roku zakup komputera z programu Pegaz 2003 Obszar B zakup sprzętu komputerowego do kwoty 3,500zł. przy 10% wkładzie własnym jednak od 2009r. zmieniły się zasady finansowanie PEFRONU. teraz osoba ubiegająca się o dofinansowanie sprzętu komputerowego musi albo się uczyć albo pracować. Ja osobiście sam za własne środki w najbliższym czasie zainwestuję w wymianę sprzętową. Choć przy wysokości renty będę w plecy z kasą jakieś pół roku.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-01-09 21:27
Z tego co wiem, to można dokonać takiego odliczenia, ale tylko w uzasadnionych przypadkach i popartych "papierkiem", jakim jest zaświadczenie lekarza specjalisty.
Proszę poczytać - odsyłam do linków:

http://www.rp.pl/artykul/56705,322622_Kiedy_wydatki_na_komputer_mozna_odliczyc_w_ramach_ulgi_rehabilitacyjnej.html
http://www.pit.pl/ulga_rehabilitacyjna_jaki_sprzet_mozna_odliczyc_komentarz_pit_interpre_3049.php

I tylko jedna uwaga. Aby odliczyć komputer w rozliczeniu za 2009 rok, należało zakupu tego sprzętu dokonać w ubiegłym roku. :-)
(Napisałaś "Jeżeli zakupię komputer", ale to chyba jest przejęzyczenie z twojej strony. :-))
Nadrzędny - Autor Hanna Dodany 2010-01-17 14:50
Witam .Tak to wygląda .Komputer -Laptop został zakupiony w 2009 roku za pieniążki dostane w prezęcie ślubnym.Jestem osobą jednooczna (jaskra ostra ) .Mam 27 lat i po zakończeniu choroby zostałem zwolniony z pracy.Zarejestrowany gdzie tylko można aktywnie poszukuje pracy . Mało jest chętnych aby zatrudnic osobę nn. A ponieważ jestem mech.samochodowym i potrafie przeprowadzic diagnostyke samoch.na komp.wiec z tąd ten zakup. Myślę o własnej działalnosci .ale mam obawy.Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor dobrosia Dodany 2010-01-17 15:11
Skoro dopiero myslisz,to nie sadze.
Nadrzędny - Autor Hanna Dodany 2010-01-19 19:50
Witam .Mam umiarkowany stopien do końca czerwca mój poprzedni pracodawca zatrudniłby mnie ale jakbym miał st .lekki .Czy stając na ponowną komisje jest możliwe abym dostał stopień niżej .Z umiarkowanym stopniem (jednooczny)są marne szanse na zatrudnienie jakiekolwiek.Co zrobić a może olać to wszystko i nie stawać na komisje. Poradzcie.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2010-01-20 17:32
Jeżeli się nie zgłosisz na komisje lekarskie  inwalidztwo na papierze ci przepadnie . Teoretycznie się uzdrowisz..
Praktycznie  gdy się zatrudnisz jako zdrowy . W razie  wypadku   gdy sie okażę że masz jedno oko..  Ni eponformoałeś pracodawcy .. Ponosisz konsekwencje z tego tytułu..  Ewidentnie w takim przypadku Twoja wina
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / pytanie (11943 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill