www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / powrót z emerytury na rentę! (6741 - wyświetleń)
- Autor kciuki Dodany 2010-02-10 08:28
Proszę o odpowiedź czy możliwy jest powrót z wcześniejszej emerytury na rentę ,którą otrzymywałam do lutego  2005r mając" 04-0 i całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną na stałe "-przez Orzecznika ZUS...chodzi o to ,że jako rocznik 1949 nie mogę mieć przeliczonej emerytury w części socjalnej po przepracowaniu na pół etatu 4 lat po 2005 r.Czy mogę wnioskować o przywrócenie renty a potem znów o emeryturę pracowniczą?Bo tylko takie rozwiązanie dawałoby mi podwyższenie emerytury obecnie...dziękuję za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-02-10 09:44
Szanowna Pani
Jeśli podczas pobierania renty nabyła Pani prawo do emerytury, to otrzyma Pani to świadczenie, które będzie dla Pani bardziej korzystne (wyższe). Oczywiście ma Pani prawo również zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie Pani świadczenia, przedstawiając dowody na uzyskanie przez Panią kolejnych okresów składkowych
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-02-10 12:03
Szanowne Centrum INTEGRACJA,

kurczę, Wasze "porady" to właściwie czytam zwykle wyłącznie po to, aby się rozerwać. I tym razem znowu potwierdzacie, że brakuje Wam chyba serca do ich udzielania...
Kobieta pyta o przejście z emerytury na rentą a Wy informujecie, jak przejść z renty na emeryturę... To naprawdę tylko jeden z przykładów. Dobrze wiecie, że ludzie oczekują i potrzebują odpowiedzi w prostych, praktycznej, żołnierskich słowaach a Wy najczęściej cytujecie bezduszna paragrafy - nadal zostawiając ich samym sobie. Jeśli taka jest "misja" tego portalu, gratuluję. Od razu wszystkim doradźcie, aby kupili sobie wszelkie kodeksy i nie zawracali niektórym głowy.
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-02-10 14:21
Witaj bluengel...dzięki ...właśnie chodzi mi o to "odwrotne"...bo dlaczego to już wyjaśniłam...tylko wtedy gdy przechodzisz z renty na emeryturę możliwe jest jej przeliczenie wg starych zasad...ZUS od września nie chce mi przeliczyć części stażowej emerytury namawiając usilnie do tzw "nowej emerytury" a wyliczyć po nowemu to mi "nie w smak" bo  im dłużej uda mi się popracować tym będzie wyższa...prawda?
Więc wolałabym np: 5-12 miesięcy pobierać niższą rentę by móc potem przejść na emeryturę  pracowniczą na nowo...bo wtedy napewno przeliczą i część stażową i część socjalną...2wg nowej kwoty bazowej prawda?
I jeszcze jedno pytanie czy pracodawca ma prawo prosić mnie odecyzję przyznającą mi emeryturę i czy musi znać jej wysokość?Dziękuję !
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-10 13:15
Bluengel przepraszam że wtracę tu swoje trzy grosze. Otóż Centrum Integracji odpowiedziało właściwie i tu zacytuję zdanie;

>Jeśli podczas pobierania renty nabyła Pani prawo do emerytury, to otrzyma Pani to świadczenie, które będzie dla Pani bardziej korzystne (wyższe).>


Tyczy to się przelicznika w obie strony. ZUS nie ma prawa wypłacić niekorzystnej emerytury czy renty. Wypłaci świadczenie wyższe. To czy to jest emerytura czy renta oznacza tylko symbol E (emerytura) I (renta). Jeśli oba przeliczniki będą jednakowe (wys. świadczenia) można wówczas ubiegać się o symbol E ewentualnie pozostać przy I.
Co zaś tyczy się dodatku pielęgnacyjnego(o ile dana osoba pobierała) przechodzi on bez względu na to co dostanie ta pani.
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-02-10 14:26
ElLu dzięki...tak właśnie było w 2005 nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury...i namówiono mnie do pójścia na nią ...z tym że obecnie wolałabym wrócić do renty bo tylko z renty po skończeniu pracy w wieku 60 lat przeliczają w ZUS wg starych"nabytych" praw czy zasad...a dla mnie są one bardziej korzystne!
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-10 14:58
Hmmmmm tym razem mogę Ci tylko poradzić napisanie pisma - prośby do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia i powrót na rentę "I" i wysłać musowo poleconym. Na telefon czy słowo już u nich nie masz szans. Jednak poradzę Ci byś dobrze sama sprawdziła bo ZUS lubi pomyłki i to czasem wychodzi na światło dzienne, ale traci na tym świadczeniobiorca. Już z takim przypadkiem się spotkałam. X była na rencie gr III a dostawała świadczenie gr II. Trwało to około 10 lat lekko. Uparła się by przejść na E ( emeryturę) właściwie tylko dla symbolu E bo reszta była identyczna. Po przejrzeniu akt ZUS dopatrzył się nieprawidłowości w wypłacie, ale wziął winę na siebie. X tylko kosztowało troszkę nerwów. Świadczenie pozostało bez zmian.
Trzymam kciuki byś załatwiła wszystko pozytywnie.
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-02-15 12:56
Wynikł "nowy problem" w 2006 r. a było to 29 sierpnia napisałam do ZUS ,,,,"Uprzejmie proszę o przeliczenie mojej emerytury z wybraniem najkorzystniejszego wariantu i wg nowej kwoty bazowej" ...i dotychczas nie otrzymałam odpowiedzi...sprawdzić czy jej naprawdę nie było w swych aktach nie mogę bo podobno są już przekazane do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych a  pewnie na przejście spowrotem na rentę szansy nie mam ...skoro ukończyłam te 60 lat...proszę o doradę!
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-02-15 16:39
Kciuki tym razem już nie wiem co ci poradzić odpowiedzieć. pozostaje czekać ewentualnie samemu póść do ZUS na rozmowę. Tylko czy jak akta są już w sądzie to coś da? Nie mam pojęcia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / powrót z emerytury na rentę! (6741 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill