www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dojazd (6400 - wyświetleń)
- Autor Grazyna Laszczak Dodany 2008-02-18 17:35
Czy osoby,które nie pracują i nie uczą się mogą starać się o dofinansowanie do samochodu?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-19 12:29
Adresatami programu "Sprawny dojazd" w przypadku zakupu samochodu osobowego lub oprzyrządowania samochodu osobowego są:

- zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu,
-niepełnoletnie dzieci niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej, a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii B,
- zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B

Więcej informacji na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl
Nadrzędny - Autor ursus Dodany 2008-03-03 12:25
Witam.Jestem osobą niepełnosprawną, pełnoletnią, posiadam prawo jazdy kat. B. niedowład kończyn lewej strony, niezdolny do pracy, oraz samodzielnej egzystencji, problem z poruszaniem, mam pytanie, czy należy mi się dofinansowanie, na zakup samochodu, aby dojechać na zabiegi rehabilitacyjne? Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-03-05 14:01
Adresatami programu "Sprawny dojazd" w przypadku zakupu samochodu osobowego lub oprzyrządowania samochodu osobowego są:

- zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu,
-niepełnoletnie dzieci niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej, a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii B,
- zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B

Poprzez  dysfunkcji narządu ruchu - rozumie się  dysfunkcję charakteryzującą się znacznie obniżoną sprawnością ruchową w zakresie co najmniej jednej kończyny dolnej, ograniczeniami w samodzielnym poruszaniu się i przemieszczaniu, wynikającą ze schorzeń o różnej etiologii (m.in. amputacje, porażenia mózgowe, paraplegia, choroby neuromięśniowe). Oceniając zakres i rodzaj ograniczeń bierze się pod uwagę czy obniżenie sprawności ruchowej stanowi poważne utrudnienie w samodzielnym funkcjonowaniu osoby niepełnosprawnej, uzasadniające korzystanie z samochodu;

Jeśli spełnione są warunki, o których mowa w programie to może Pan starać się o dofinansowanie.

Szczegółowe informacje na temat programu "Sprawny dojazd" znajdują się na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-19 16:19
Niestety nie.Mimo,że spełniają warunek dot.niepełnosprawnosci.Mój syn złożył taki wniosek ale również jest osobą niepracującą ani nie uczącą się (oczywiście ze względu na stan zdrowia,gdyż sam wymaga ciąglej opieki) a jak wiadomo w naszym kraju takim osobom ciężko znależć szkołę wyższą dla osób ze znacznym stopniem niepełn.We wszystkich internatach wymaga się samoobsługi!!!!!! Do pracy też się nie kwalifikuje.Jak już nadmieniłam złożyliśmy taki wniosek i właśnie dostaliśmy odpowiedż odmowną ze względu na brak w/w.Tak więc jak zwykle dofinansowanie dostaną Ci najlżej poszkodowani,którzy samodzielnie mogą się uczyć i pracować.A Ci którzy wymagają opieki niech sobie siedzą dalej w domach! a tak dużo się mowi o pomocy dla osób niepeln.tylko nikt nie wspomina,że tylko nietórzy z nich tę pomoc dostają i to Ci co najmniej jej potrzebują.Uważam,że jeśli ktoś może się uczyc lub pracować to jakoś do tej pory musiał dojeżać do tej pracy lub szkoły.Natomiast mój syn nigdzie a już napewno nie środkami transportu publicznego jak pociąg ,autobus nie wsiądzie.Nie ma mowy.A też jeżdzimy do lekarzy,na rechabilitację,konsultację różne zabiegi itp.Dlaczego nas się ciągle pomija? Czy takiej grupy niepełn. nic już nie przysługuje?
Nadrzędny - Autor Milutka Dodany 2008-04-19 16:22
Nareszcie ktoś to z detalami napisał. Brawo hala63.
Nadrzędny Autor hala63 Dodany 2008-04-19 16:24
Dięki Milutka.Ale taka jest smutna prawda.
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-19 16:23
Moja odpowiedż była do p.Laszczak.Dlategotak się zaczyna:niestety nie itd.
Nadrzędny - Autor Milutka Dodany 2008-04-19 16:25
Wiem o tej smutnej prawdzie więcej niż tu piszę
Nadrzędny - Autor Grazyna Laszczak Dodany 2008-04-20 08:47
Witam cie Hala63! Napisałaś całą prawde o polskiej rzeczywistości w jakiej my osoby całkowicie bezwłdane pozostajemy. Chyba nikt tego do tej pory nie zrozumiał,bo osoba na wózku np. elektrycznym nie może nigdzie wyjechać poza swoje miasto,bo wiadomo do żadnego autobusu nie wsiądzie i nie wjedzie,wózek nie składa się ,a nikt człowieka do autobusu nie wniesie,więc niech siedzi w domu ,albo jest więźniem swojego miasta-najlepszym wypadku. Kto może pracować niech sobie zarobi na samochód,po to kazdy pracuje .
Nadrzędny Autor 720419ewa Dodany 2008-04-20 10:01
Ja pracuję i nie jestem w stanie zarobić na samochód .Wiem ,że niektórzy są bardziej chorzy niż ja i też powinni mieć szansę na dofinansowanie. Jestem chora od urodzenia , urodziłam, się z rozszczepem kręgosłupa , miałam kilka operacji .Poruszam się za pomocą aparatów ortopedycznych i kul , nie jestem w stanie sama dotrzeć do pracy , moi rodzice są emerytami , więc tata odwozi i przywozi mnie z pracy do domu . Pracuje na przystosowanym dla mnie stanowisku i nie zarabiam wcale dużo   800zł na rękę, bo nie jestem w stanie pracować na pełnym etacie ze względu na kręgosłup. Nie stać mnie więc na samochód ( a rodziców ciągle się psuje ), nawet jego utrzymanie bez pomocy rodziców było by nierealne . Myślę , że i takich osób jest sporo.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dojazd (6400 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill