www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Mieszkanie dla niepełnosprawnego? (16922 - wyświetleń)
- Autor MartaAl Dodany 2010-02-15 16:52
Witam,
Gdzieś usłyszałam, że osoba niepełnosprawna, może ubiegać się w urzędzie miasta o przyznanie mieszkania. Czy jest to prawdą?
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-02-15 17:34
Jest to prawdą - praktycznie o wszystko się można ubiegać, ale każde "miasto" ma własne ogólne przepisy i priorytety w tym temacie i taką prośbę może uwzględnić z mniejszą lub większą szansą na powodzenie. Nie jest na pewno tak, że niepełnosprawny pisze i otrzymuje mieszkanie - umówmy się, znamy naszą rzeczywistość. Wiemy, że chyba żadne z miast nie dysponuje nadmiarem przyzwoitych lokali socjalnych, do tego spełniających potrzeby ON - a przecież nikt nie podaruje lokalu własnościowego, bo i czemu?
Podsumowując - nie ma takiego obowiązku. Właściwe gremium "miasta" może pomóc w wyszukaniu lokalu na zamianę itp., ale nie liczyłabym, że komuś "przyznają" nieruchomość tylko dlatego, że jest niepełnosprawny (i to ma zresztą sens).
Pzdr.
Nadrzędny Autor MartaAl Dodany 2010-02-15 19:30
Tak, oczywiście.
Wyraziłam się troszkę nieprecyzyjnie. Chodziło mi właśnie o to, czy osoba niepełnosprawna ma może jakieś pierwszeństwo w przyznawaniu mieszkań spółdzielczych i z normalnym płaceniem czynszu.
Chodzi o to, że ceny jakich żądają ludzie za wynajem mieszkań są dla mnie kosmiczne i miło było by skorzystać z normalnego spółdzielczego mieszkania. A do takowych są kolejki ogromne.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-15 20:15 Zmieniony 2010-02-15 20:20
A TBS ? Wiem np. że w niektórych regionach za 47m kwadratowych kaucja w TBS wynosi 34 tyś. Może warto u siebie do nich zadzwonić i spytać o warunki i czas ile się czeka na owe mieszkanie. U nas w ciągu dwóch lat dostaje się mieszkanie w TBS ie.
Wiem też że TBS po jakimś czasie proponuje lokatorom kupno tego mieszkania. Nie znam jednak ceny tej wysprzedaży.
Jeśli coś nie tak się wyraziłam to przepraszam ale inaczej nie umiem się wypowiedzieć. Natomiast informacje są wiarygodne. Jednak każdy region ma prawo mieć inny cennik
Nadrzędny Autor MartaAl Dodany 2010-02-15 20:33
Dziękuje za odpowiedź.
Jestem młodą osobą i nie bardzo orientuje się w tych wszystkich sprawach także zdaję sobie sprawę że również wyrażam się pewnie niezbyt jasno.
Ale zrobię tak jak Pani powiedziała i wybiorę się do TBS zapytać jak to jest :-)
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-02-15 21:13
Cieszę się że chociaż tak mogłam podpowiedzieć. Wiem też że całej kaucji od razu sie nie wpłaca. Proszę tam się wybrać i wypytać ich o wszystko dokładnie wszystko. To co napisałam poznałam w realnym świecie nie w internecie. Jeśli ma pani książeczkę mieszkaniową również proszę wypytać jak to spożytkować. Życzę pozytywnego załatwienia sprawy :-)
Nadrzędny Autor air2000 Dodany 2013-02-05 10:23
Chyba też udam się do TBS.. mam obecnie cieżką sytuacje rodzinną i potrzebuje odpoczynku. może się uda :-)
pozdrawiam
Nadrzędny Autor arlena02 Dodany 2010-02-22 09:05
witam . ja dostalam mieszkanie komunalne od miasta ze wzgledu na niepelnosprawnosc syna wczesniej mieszkalam w starej kamienicy na 2 pietrze na mieszkanie czekalam ok 4 lata, dostalam nowiutkie na nowym osiedlu parter z podjazdem z balkonu dla wozkow, musialam tylko wplacic kaucje ok 4 tys poniewaz stare mieszkanie bylo w kamienicy prywatnej, kaucji nie musieli wplacac ci ktorzy oddawali w zamian inne lokale komunalne moze pani zlozyc wniosek i pisac pisac i jeszcze raz pisac ile sie da (im wieksza teczka tym szybciej przyzane mieszkanie), zbierac zaswiadczenia lekarskie, opinie i td. ja np dolaczylam pismo od rehabilitanta o zlych warunkach mieszkaniowych (malo miejsca do rehabilitacji), zaswiadczenie od lekarza o moich klopotach z kregoslupem z powodu codziennego dzwigania po schodach dziecka ktore uczeszczalo wtedy do przedszkola specjalnego, zaswiadczenia od lekarzy specjalistwo i tp. zycze powodzenia :-)
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-02-07 19:23
aby ubiegać się o prawo do lokalu mieszkalnego komunalnego bądź socjalnego należy spełniać pewne kryteria, na pewno dane miasto bądź dzielnica miasta musi dysponować takimi lokalami, należy mieć niskie dochody, nie można posiadać praw całkowitych bądź częsciowych do lokalu mieszkalnego bądź do gruntu, często warunkiem jest posiadanie meldunku na danym terenie, ale o wszelkie warunki należy dowiedzieć się w stosownym urzędzie, dodam że przy niektórych rodzajach niepełnosprawności przysługuje wyższa norma metrażowa nie 6m2 tylko 7m2
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Mieszkanie dla niepełnosprawnego? (16922 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill