www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Astma (2612 - wyświetleń)
- Autor rothan Dodany 2010-02-16 20:58
Witam.
Mam 41 lat, od 10 lat choruję na astmę, od 5 lat jest to już astma ciężka.Wcześniej przez dość długi okres tj.ok 12 lat czasu pracowałem w warunkach szkodliwych tzn,jako galwanizer.
W niektórych zakładach, wentylacja w pomieszczeniach była słaba lub jej w ogóle nie było a pracowałem na kąpielach, które zawierały metale ciężkie, mam tutaj na myśli:bezwodnik kwasu chromowego,kąpiele alkaiczne na cyjankach,nikiel,kwasy itp. W 2000r zrobiłem badania, gdyż zauważyłem, że mam kłopoty z oddychaniem.Okazało się, że moja wydolność płuc na spirometri okazała się fatalna.Żyjąc z tą świadomością nadal pracowałem w tym zawodzie a przy badaniach okresowych brałem leki wziewne żeby tylko dostać zdolność i nie stracić pracy. W 2005r zmieniłem zawód,nadal ukrywająć ten fakt. Teraz jestem coraz starszy i odczuwam co raz większe dolegliwości związane z astmą.
Patrząc teraz sobie w oczy,żałuje swojego postępowania,mogłem przecież więcej poświęcić czasu na leczenie, ale nie było na to czasu, liczyła się tylko praca i nadgodziny dla człowieka, który jest jedynym żywicielem rodziny i ma małe dziecko.
Czy w związku z opisaną sytuacją, mogę starać się o rentę i czy w ogóle mam jakies szansę.
Proszę o poradę i pomoc, gdyż nie wiem co mam ze sobą zrobić.Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-02-16 21:41
Najpierw wyjaśnienie: nie jestem ekspertem Centrum i mimo dobrych chęci mogę się mylić - moje odpowiedzi warto weryfikować.

Jeżeli chodzi o samą astmę, to myślę, że ta choroba może być spokojnie powodem do składania wniosku, chociaż warto również dowiedzieć się jak się stoi z innymi warunkami (m.in. staż ciągłego ubezpieczenia) - więcej informacji znajdzie Pan na stronie ZUS poświęconej rencie z niezdolności do pracy (klik).

Pana pytanie jednak, jak rozumiem, opiera się głownie na tym, czy będzie miał Pan prawo do renty skoro zatajał Pan swój stan zdrowia, w związku z tym świadomie go pogarszając. Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć w sposób decydujący. Wydaje mi się, że dla orzeczenia niezdolności do pracy nie ma wpływu czy powstała ona na skutek wypadku niezawinionego czy działania zawinionego, ale szczerze mówiąc nie znam stosownych rozstrzygnięć prawnych.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2010-02-17 11:58

>>>>Czy w związku z opisaną sytuacją, mogę starać się o rentę i czy w ogóle mam jakies szansę.<<


Moim zdaniem z punktu widzenia prawnego  nie ma znaczenia ze pan  chory pracował.. Astma to choroba przewlekła i raczej nie wyleczalna.. Lekarze dopuszczali pana  do pracy na tym stanowisku,  bo rozwój  tej choroby zezwalał na prace  ) przynajmniej teoretycznie...
Zapewne pan się leczył u innego lekarza  . niż ten który pana dopuszczał do pracy.. .


Aby się starać o rentę  musi pan przebywać na l-4 bodajże przez 180 dni..   i  w czasie leczenia składać papiery do ZUS..
Niemniej  jednak radziłbym panu dogłębną analizę pana zdrowa z lekarzem który pana leczy .. Czy już teraz pan  będzie wdrażał tryb rentowy  i skazywał sie na zdecydowanie mniejsze pieniądze.. Czy jeszcze pan podejmie intensywne leczenie i popracuje  kilka lat..  Niemniej jednak na Pana miejscu stawiałbym na zdrowie..

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-02-17 12:02
Szanowny Panie
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy można nabyć, jeśli spełnia się jednocześnie następujące warunki
- uznanie za osobę niezdolną do pracy przez komisję ZUS
- posiadanie odpowiedniej ilości lat składkowych i nieskładkowych
- niepełnosprawność musi powstać w okresie opłacania przez Pana składek

Tak więc jeśli spełnia Pan powyższe warunki, można wystąpić do ZUSu o przyznanie świadczenia. Więcej informacji znajdzie Pan w naszej publikacji pod adresem: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5081
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Astma (2612 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill