www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oczy (5966 - wyświetleń)
- Autor Danonek Dodany 2008-04-20 09:36
Witam mam pytanie ,moja znajoma od 15 lat choruje na jaskre i nadciśnienie ma równierz problemy ze sercem i chce sie dowiedzieć czy na te schorzenia może stanac na komisji i starać sie o grupe niepelnosprawnosci .Z góry dziękuję za informację .
Nadrzędny - Autor sylwester49 Dodany 2008-04-20 14:19
Na wymienione choroby można dostać stopień niepełnosprawności,trzeba złożyć potrzebną dokumetacje lekarską o leczeniu i pobytach w szpitalach,życzę powdzenia.
Nadrzędny Autor Danonek Dodany 2008-04-20 18:15
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-22 10:42
Przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia, bierze się pod uwagę:
  1)  zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności;
  2)  ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby;
  3)  wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
  4)  możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia - poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;
  5)  ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
  6)  możliwość poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w pełnieniu ról społecznych - poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze lub inne działania.
3. Przy orzekaniu o wskazaniach do ulg i uprawnień bierze się pod uwagę:
  1)  orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy wydane na podstawie odrębnych przepisów oraz posiadaną dokumentację medyczną mogącą mieć wpływ na określanie wskazań, o których mowa w art. 6b ust. 3 ustawy, oraz zakresu i rodzaju ograniczeń uprawniających do ulg i uprawnień;
  2)  ocenę aktualnego stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - członka powiatowego zespołu;
  3)  zakres i rodzaj ograniczeń spowodowany naruszoną sprawnością organizmu.
Należy pamiętać ,że nie ma katalogu  schorzeń i odpowiadających im stopni niepelnosprawności.
Wniosek o wydanie stopnia niepełnosprawnosci należy złożyć w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawnosci właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3758
Nadrzędny Autor Danonek Dodany 2008-04-22 12:59
Dziękuję bardzo za informacje.
Nadrzędny - Autor margoo Dodany 2008-04-22 13:21
Witam,
Znam osóbke osóbke, która osoba, która od dziecka ma duze problemy z widzeniem na jedno oko. Od zawsze, od dziecka udawała, że jest to tylko mała wada wzroku, a prawda jest taka, ze tym chorym okiem nie jest w stanie czytać prasy - nawet w okularach! Jest w stanie czytać nagłówki tylko... reszta tekstu to szlaczek. Drugie oko ma zdrowe. Wstydzi się tego, ze jest........ nie do końca zdrowa i boi, ze kiedys moze po porstu oślepnąć! NIe posiada żadnych papierów, ze jest niepełnosprawa czy że ma umiarkowany stopień niepełnosprawnosci - choć ja do tego namawiam - bo wtedy wszyscy się dowiedzą i będą się nad nia litować. Teraz skończyła studia (w zakresie ekonomii i zasobów ludzkich), ba ma nawet prawo jazdy w którym nie ma zmianki, ze ma wadę wzroku(badanie lekarskie przeszła???) i musi znaleźć pracę... a wtedy skierowanie do lekarza i wyjdzie, żę ma niepełnosprawność zwiazana z wadą jednego oka i nie dosyc, ze nie moze pracować w np. banku.... czego chce, to jeszcze wstydu sie naje, że tak długo to ukrywała, a moze i nawet jakaś odpowiedzialnoś karna poniesie za to,  posiadając taką wadę wzroku wyrobiła sobie np. prawko choć chyba nie powienna. Teraz mam takie pytania:
1. czy takie zaświadczenie moze zdobyć w miejscu innym niż miejsce zamieszakania? - tzn. zameldować sie tymczasowo w jakimś innym mieście (nie tracą stałego zameldowania stałego) i tam zdobyć to zaświadczenie o niepełnosprawnosci?
2.o jaką pracę moze sie starać posiadając taką wadę wzroku biorąc pod uwagę jej wykształcenie? (moze pracować przy kompie?) jakich zawodów nie moze wykonywać?
3. Czy wyrobienie teraz tego dokumentu o być moze umiarkowanej niepełnosprawnosci wiąze się z wszczęciem jakieś postępowania administracyjnego - karnego w w ziazku z tym iż np. posiada prawo jazdy i odbywała staż w którym dosć dużą część czasu spędzała przed komputerem?
Z góry dziękuje z odpowiedź.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Slavko Dodany 2008-04-23 16:44
Osoby jednooczne (np. bez jednego oka) mogą posiadać prawo jazdy. Nie jest to przeciwwskazanie pod pewnymi warunkami.
Nadrzędny - Autor Hanna Dodany 2008-04-23 19:09
Mój syn ma jaskrę ,już nie widzi na jedno oko .Obecnie po przeprowadzonej operacji oka prawego i pogorszenia się jego stanu lekarz poradził nam aby starać się o przyznanie mu grupy inwalidzkiej .Co teraz robimy .Syn ma przepracowane 9 miesięcy,ma 25 lat i za sobą wojsko. Proszę poradzić mi co mu się należy i gdzie mam się kierować .Choroba jego jest dziedziczna :moja mama i ja też ją mam .Proszę poradzić co robić.Dziękuję
Nadrzędny Autor Hanna Dodany 2008-06-15 10:27
Witam .Potrzebny mi wzór odwołania od decyzji  Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności.Hanna
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oczy (5966 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill