www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Limit zarobków a zasiek pielęgnacyjny (10136 - wyświetleń)
- Autor ania_sb Dodany 2010-02-26 19:25
Czy nadal istnieje limit 583zł aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. ? Czy też został zniesiony tak ,jak w świadczeniu pielęgnacyjnym ???? Bardzo proszę  o podpowiedź.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-02-26 19:34
ja mam znacznie wiecej i mam pielegnacyjny takze chyba nie ma limitu
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-26 23:27
Takiego limitu nie było.

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, należącym do świadczeń opiekuńczych. Nie zależy on od dochodów i przysługuje niezależnie od sytuacji materialnej rodziny. Przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Podstawę do przyznania tego zasiłku stanowi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydane przez zespół orzekający o niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor ania_sb Dodany 2010-02-27 19:24
jolik_Dzięki ~!!! Ale całe lata gdy starałam się o zasiłek rodzinny i pielęgnacyjny przedstawiano że kryterium dochodowe nie może przekroczyć 583zł w rodzinie na osobę w rodzinie.Teraz rozliczając pit nie wiem czy robić odliczenia rehabilitacyjne na synka,bo wtedy mój dochód się podniesie i przekroczę ten limit.Mam orzeczenie niepełnosprawności na synka  do 16lat.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-27 23:36
Tak, kryterium dochodowe obowiązuje, ale tylko w przypadku zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Nie dotyczy zaś zasiłku pielęgnacyjnego, który jeśli przysługuje, to jest wypłacany niezależnie od wysokości dochodu.

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę (albo dochód osoby uczącej się) nie przekracza kwoty 504 zł. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne kwota nie może być większa niż 583 zł. Należy legitymować się wtedy orzeczeniem o niepełnosprawności (w przypadku dziecka do 16 r. życia) lub orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w przypadku starszych dzieci lub osoby pełnoletniej uczącej się).

>Teraz rozliczając pit nie wiem czy robić odliczenia rehabilitacyjne na synka,bo wtedy mój dochód się podniesie i przekroczę ten limit.


Musisz to sama "przemyśleć". Niekiedy warto "stracić" (w tym przypadku, nie odliczyć ulgi rehabilitacyjnej) aby "zyskać" (czyli móc później korzystać z przysługujących świadczeń i ewentualnych dofinansowań). Masz jeszcze czas, aby rozliczyć się z fiskusem, więc rozważ wszystkie "za" i "przeciw".

Z tego co mi wiadomo, to zasiłek rodzinny  przysługuje również osobom, których dochód przekracza wyżej wymienione stawki (w twoim przypadku 583 zł) o kwotę niższą lub równą najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany. Jest to możliwe pod warunkiem, że zasiłek rodzinny przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. Sprawdź to jednak "u pań w zasiłkach".
Aha, jeśli przekroczy się dochód w kolejnym roku kalendarzowym (czyli dwa razy z rzędu), to niestety zasiłek rodzinny nie przysługuje. Należy jeszcze pamiętać, że przy ustalaniu dochodu rodziny bierze się również pod uwagę tzw. dochody uzyskane oraz dochody utracone w roku, w którym składa się wniosek o zasiłek.
Proponuję więc, policzyć sobie wszystko na spokojnie i dopiero wypełnić pit.
.
Nadrzędny - Autor Iwo77 Dodany 2010-02-28 00:12
Aniu domyślam się, że chodzi ci o świadczenie pielęgnacyjne nie o zasiłek pielęgnacyjny.
Podaję Ci dwa linki i nie martw się ; ) było tak ale od 1 stycznia :"...mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 520 zł bez względu na osiągane dochody."
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,7423844,Dla_kogo_swiadczenia_pielegnacyjne_.html
http://zasilki.wieszjak.pl/zasilek-pielegnacyjny/214510,Swiadczenie-pielegnacyjne-od-1-stycznia-2010.html
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-02-28 01:35

>Aniu domyślam się, że chodzi ci o świadczenie pielęgnacyjne nie o zasiłek pielęgnacyjny.


Iwo77, ... ?

W swoim pierwszym poście ania_sb napisała:

>Czy nadal istnieje limit 583zł aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. ? Czy też został zniesiony tak ,jak w świadczeniu pielęgnacyjnym ????

Nadrzędny Autor ania_sb Dodany 2010-02-28 13:00
Jesteście wspaniali odpisując tak szybko na moje zapytania.Bardzo Wam wszystkim dziękuje.Chodziło o zasiłek rodzinny i pielęgnacyjny,z świadczenia pielęgnacyjnego nie korzystam bo jestem też na rencie.pozdrawiam wszystkich
Nadrzędny - Autor Iwo77 Dodany 2010-02-28 13:02
Moja koleżanka ma dziecko niepełnosprawne na które pobiera świadczenie pielęgnacyjne , gdyż ze względu na pogorszenie jego stanu zdrowia musiała zrezygnować z pracy, stąd moja sugestia iż niektórzy czasem mylą nazwy tych dwu świadczeń.
jolik_ może ja coś pomyliłam i źle zrozumiałam , ale może i ta informacja będzie dla kogoś przydatna....
chciałam dobrze ...:-(
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-02-28 13:26
Iwo77, każda pomoc, nawet ta najmniejsza, jest zawsze mile widziana, zwłaszcza, że to deficytowy "towar".
Serdecznie pozdrawiam. :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-01 10:45
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnym dzieciom
- osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności
- osobom z umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia
ze względu na posiadany stopień niepełnosprawności
- osobom w wieku powyżej 75 roku życia
ze względu na wiek
Aby otrzymać zasiłek konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Nie ma żadnego kryterium dochodowego
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2010-03-01 15:31
moje pytanie jest ile on wynosi i czy jest rewaloryzowane. czy jest też rownoznaczne z zus i mops . co i jak nalezy rozumieć dodatek zus  a dodatek mops. czy jest to dodatek socjalny czy inny i dlaczego sa rozne jego wysokosci choc w temacie wyroku jest "Zadna praca"lub "calkowicie niezdolny do pracy" czy jest to polska w polsce?
Nadrzędny Autor Iwo77 Dodany 2010-03-01 23:46
Ja pobieram z Wydziału Spraw Społecznych w Urzędu Miasta 153,00zł.
Nie wiem jaki teraz jest w Zus......
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-02 10:55
zasiłek pielęgnacyjny, czyli świadczenie wypłacane przez gminę jest przyznawane na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych osobom, które mają przyznany stopień niepełnosprawności z Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Zmiana wysokości zasiłku pielęgnacyjnego następuje w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw opieki społecznej. W chwili obecnej wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł. Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez ZUS osobom, które mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, oraz osobom, które ukończyły 75 rok życia. Jego zmiana następuje w drodze komunikatu Prezesa ZUS. Nie można pobierać jednocześnie dwóch tych świadczeń.
Zapis z orzeczenia ZUS o całkowitej niezdolności do pracy nie oznacza, że dana osoba nie może pracować.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Limit zarobków a zasiek pielęgnacyjny (10136 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill