www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa (26921 - wyświetleń)
- Autor ryba1983 Dodany 2010-03-06 14:35
witam
proszę o pomoc. Moja mama jest niepełnosprawna ruchowo. Pytaliśmy się o to czy może ubiegać się o kartę parkingową by móc parkować na miejscu dla inwalidów ale dowiedzieliśmy się że mama musi być współwłaścicielką auta. Czy to prawda? Czy mama może ubiegać się o tą kartę ale ktoś inny by ją przewoził? dziękuję
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-03-06 14:37
Moze jest to karta imienna ze zdjęcie i jest przypisana do osoby a nie do samochodu ,ja taką mam
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-03-06 15:50
Jeśli chodzi Ci o taki dokument, który wkłada się za szybę a on uprawnia  m. in. do parkowania w wyznaczonych miejsach, zgadza się - jest on wystawiany na właściciela auta lub współwłaściciela.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-03-06 15:53
imienna też musibyć za szybą samochodu,ale nie trzeba być ani właścicielem ani współwlaścicielem ,do urzędu trzeba przynieść zdjęcie,zaświadczenie o niepełnosprawności i dowód osobisty
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2010-03-06 15:56
To jest udogodnienie dla ON, że karta jest przypisana do osoby a nie do samochodu jak to dawniej było.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-03-06 16:01
Tak jest rzeczywiscie wygodniej ,nie wszyscy ON mają samochody
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-06 17:07
Staracie się, o kartę parkingową, czy kratę N+ ?

Jeśli ubiegacie się o kartę parkingową, to nie trzeba być właścicielem, ani współwłaścicielem samochodu. Taka karta jest "przypisana" do osoby niepełnosprawnej.
Osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych oraz może korzystać z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Taki same uprawnienia "dotyczą" kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej.

Chyba, że ubiegacie się o kartę N+ (ale to dotyczy nieodpłatnego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania), która przysługuje na jeden konkretny pojazd (jego dane wpisane są w karcie). W tym przypadku rzeczywiście trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, ale warto też dopytać się o umowę użycia lub użytkowania pojazdu.
.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-03-06 17:23
jolik tu było pytanie o kartę dla mamy ON żeby ,ktoś mógł ją wozić czyli parkingową
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-06 17:57
Dzięki maltabar.
Jeszcze raz przeczytałam post ryby1983. Faktycznie "przegapiłam" słowa: "... ale ktoś inny by ją przewoził ...".
Tym bardziej dziwi mnie uwaga o błędnej odpowiedzi urzędnika, co do warunków wydania karty parkingowej.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-03-06 18:08
No właśnie a wydawałoby się ,ze taki urzędnik wie?
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-03-06 18:11
Przecież można mieć samochód,a niekoniecznie nim gdzieś jechać,może mnie wieź ktoś swoim.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-03-06 18:21
można, można...
Nadrzędny Autor Iwo77 Dodany 2010-03-06 21:35
Tak, zgadza się wszyscy piszący mają rację, karta jest przypisana nie do samochodu tylko do osoby mającej oczywiście "orzeczenie spełnienia w punkcie 9  przesłanki określone w art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym - musi pojawić się zapis, że dana osoba te przesłanki "spełnia".
Też posiadam takową i nie mam własnego auta.
Polecam przeczytać:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/55013
Nadrzędny Autor krak Dodany 2010-03-07 20:30
Karta jest przypisana do osoby niepełnosprawnej, nie samochodu. Ale może być w użyciu tylko gdy dana osoba jest przewożona lub sama jeździ, niezależnie czy swoim czy obcym samochodem. Wtedy można parkować. Można być nawet wylegitymowanym, czy zaparkowany samochód jest w danym momencie użytkowany (biernie czy czynnie) przez konkretną osobę. (choć w praktyce to się często nie zdarza). Warunki przyznania karty znajdziesz w internecie. np http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549 
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-08 13:45
Szanowny Panie
Jeśli w punkcie 9 orzeczenia o niepełnosprawności jest adnotacja "dotyczy", wówczas osoba niepełnosprawna może ubiegać się o wydanie karty parkingowej. Jest to dokument, który wydaje się osobie niepełnosprawnej. Karta uprawnia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych i do parkowania na wyznaczonych miejscach parkingowych, każdym pojazdem, którym porusza się osoba niepełnosprawna. Oprócz własnego samochodu, może to być samochód kogoś z rodziny, taksówka, przygodny samochód itd. Warunkiem jest, aby podczas korzystania z uprawnień karta była umieszczona za przednią szybą samochodu, a osoba niepełnosprawna znajdowała się w pojeździe. Aby wyrobić kartę parkingową należy udać się do Wydziału Komunikacji, przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności, wypełnić wniosek ze zdjęciem i wnieść opłatę 25 zł. W przypadku karty parkingowej nie potrzeba żadnych innych dokumentów.

Nieco inaczej procedura wygląda w przypadku wyrabiania warszawskiej karty N+. Jest to karta rozszerzająca uprawnienia karty parkingowej. Aby ją otrzymać, należy przedstawić dodatkowo prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Karta N+ jest wydawana na konkretny samochód, a nie na osobę niepełnosprawną.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-03-08 13:47
To temat chyba wyczerpany
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-03-08 13:56
Temat chyba nie wyczerpany.Pytanie, dlaczego ON w Warszawie mają uprawnienia wynikające z kartyN+ i jak to się ma do całego kraju.?
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-03-08 13:58
Ci co nie mają karty N+to i nie mają takich uprawnień,skąd taka "wiedza u Ciebie?
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-03-08 14:10
Bo tak jest,żebym mógł parkować w strefie ograniczonego parkowania muszę mieć oprócz karty wykupiony abonament,albo płacić za parking.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-08 14:09
Karta N+ jest kartą lokalną obowiązującą tylko na terenie Miasta Stołecznego Warszawy i wydawana jest tylko mieszkańcom miasta. Najważniejszym uprawnieniem karty N+ jest to, że pozwala ona na niepłacenie za parkowanie w całej strefie płatnego parkowania, a nie tylko na miejscach wyznaczonych, jak to ma miejsce w przypadku karty parkingowej.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-03-08 14:13
Ja mam zwykla ,czyli to co pisze eligiusz nie jest prawdą bo muszę placić za parking
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-03-08 17:50 Zmieniony 2010-03-08 18:30
do specjalisty z Centrum INTEGRACJA

>Karta N+ jest kartą lokalną obowiązującą tylko na terenie Miasta Stołecznego Warszawy i wydawana jest tylko mieszkańcom miasta.


Dlaczego "specjaliści" z Centrum nie są na bieżąco z informacjami?
np. Gdańsk również wydaje karty N+ (zwane też identyfikatorami N+).

Specjalistom/ekspertom polecam artykuł "Karty N+ ułatwieniem dla niepełnosprawnych" (źródło: www.mmtrojmiasto.pl)
Link do artykułu: http://www.mmtrojmiasto.pl/5732/2009/5/28/karty-n-ulatwieniem-dla-niepelnosprawnych?category=news

Edit: Zapomniałam dodać, iż w wielu miastach można wystąpić z wnioskiem o bezpłatny abonament w Strefie Płatnego Parkowania. Jest to "odpowiednik" Karty N+.
.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-03-08 17:07

> Pytanie, dlaczego ON w Warszawie mają uprawnienia wynikające z kartyN+?


Panie Eligiuszu, ponieważ tak zadecydował Urząd Miasta Warszawy? Zresztą, jak już zwrócono uwagę, prawa do N+ nie ma tak po prostu każdy niepełnosprawny Warszawiak...

> jak to się ma do całego kraju.?


Nijak, bo UM Warszawy nie ma kompetencji na całą Polskę?
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-03-08 19:59
Mój UM też zdecydował,że ON parkuje bez opłaty na parkingu jeżeli są zajęte "koperty" Aby nie uprzykrzać nam życia /czy to jest wielka mądrość/ nie należy podjąć decyzji
ogólnopolskiej,aby przepis obowiązywał  w całej mojej "Ojczyźnie" .Przecież to nie jest mądrość przewyższająca naszych radnych,posłów i senatorów. Obecnie wyjeżdżając w Polske,muszę przy wjeźdźie do   "X " miasta  dowiadywać się ,jakie są przepisy.Nie wiem czy ja jestem fanatykiem.........czy inne ON też tak to odczuwają.
Nadrzędny Autor legrad Dodany 2010-03-09 17:09
Święte słowa, gdyby był zapis taki ogólnopolski byłoby wszystko jasne. Zero problemów! Nie jestem fanatykiem. To jest jedyne rozsądne wyjście z sytuacji. Z końcem marca Warszawa, pierwsze dni kwietnia Lublin, tu problem, tam problem.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-03-08 18:32
Jolik czyli karta parkingowa niebieska ze znakami UNII nie jest uprawniona w Trójmieście w strefie parkowania płatnego? Mam symbol R a karta wydana przez starostwo a nie MOPS
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-08 19:15
Ella, karta parkingowa uprawnia do bezpłatnego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania tylko na wyznaczonych miejscach postojowych, czyli na tych "naszych" kopertach. Natomiast w przypadku zajęcia innego wolnego miejsca posiadacz karty parkingowej musi uiścić opłatę zgodną z obowiązującym cennikiem. To jest ogólny przepis.
Dla swoich niepełnosprawnych mieszkańców poszczególne miasta "dają" ulgi w postaci kart N+ lub identyfikatorów N+, a dotyczy to bezpłatnego abonamentu. Tak więc gościa to nie dotyczy, chociaż może są w tym przypadku jakieś niższe stawki.

A karty parkingowe to chyba nigdzie nie wydaje MOPS?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-03-08 19:23
Jolik dzięki za odpowiedź. Zdarza mi się być gdzieś i kierowcy pytają o przepisy właśnie tych kart. Na mojej nawet są trzy literki i trzy cyferki i jeden z kierowców stwierdził że to nr rejestracyjny auta. Nie mam przypisanego opiekuna bo takiego nie mam. Próżno tłumaczyłam ale na nic sie nie zdało. Musiałam iść. Sprawni kierwcy nie znają tych przepisów.
MAM jeścze jedno pytanie? 
Czy podwożący mnie kierowca może na chwilkę ( bym mogła wysiąść tylko) zatrzymać się w zatoce MPK po to by się przesiąść na dany autobus?

O MOPS nic nie wiem.... gdzieś czytałam wzmiankę.
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-03-08 19:56
Ella, nie jestem kierowcą, ale poniżej jednej minuty to chyba można zatrzymać samochód. ... Ale czy w zatoczce MPK, no tego to nie wiem, a nie chcę wprowadzić w błąd. Niech się wypowiedzą kierowcy.
Na każdej karcie parkingowej jest umieszczony jej numer (to te literki i cyferki).  :-)
Mam pytanie. Jak jesteś w Olsztynie, to płacisz za parkowanie w SPP, gdy staniecie na innym miejscu niż koperta?
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-03-08 20:12
Dzięki jolik. To mi wystarczy.Olsztyn w porównaniu do Wawy, Krakowa, czy Trójmiasta jest mały więc tu problemu nie ma. Pytałam o miasta te większe. Szczególnie interesowwało mnie Trójmiasto i wogóle samo wybrzeże bez względu na wielkość w sezonie turystycznym; np: Ustka czy Kołobrzeg również posiada MPK. To tylko przykłady. Teraz już wiem czego mam się trzymać. Dzięki :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-08 18:46
do eligiusza

>Pytanie, dlaczego ON w Warszawie mają uprawnienia wynikające z kartyN+ i jak to się ma do całego kraju.?


Jak wiadomo karta parkingowa uprawnia do bezpłatnego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania(SPP) pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne tylko na wyznaczonych w tym celu miejscach postojowych, czyli na tych "osławionych" kopertach. Natomiast w przypadku wolnych miejsc posiadacze karty parkingowej, parkując w innych miejscach w SPP, zobowiązani są uiszczać opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Ale nie jest tak zawsze i wszędzie.
Pragnę poinformować, iż w wielu miastach można wystąpić z wnioskiem o bezpłatny abonament w Strefie Płatnego Parkowania.
Trzeba jednak pamiętać, iż nie wszystkie osoby niepełnosprawne są "uprawnione" do takiej ulgi. Najczęściej dotyczy to tych posiadaczy kart parkingowych, którzy posiadają orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności z tytułu narządu ruchu lub schorzeń neurologicznych (czyli kod niepełnosprawności R lub N). Niektóre miasta rozszerzają krąg uprawnionych do niepełnosprawnych o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Są też takie miasta, w których "wystarczy" posiadać kartę parkingową, gdyż osoby niepełnosprawne są zwolnione z opłat w SPP pod warunkiem wyłożenia za przednią szybą pojazdu karty parkingowej osoby niepełnosprawnej  w sposób taki, aby była w pełni czytelna dla kontrolerów SPP.

Proponuję więc, abyś sprawdził warunki 'ulgi" na swoim terenie.
.
Nadrzędny - Autor maka Dodany 2010-03-12 10:37
W Krakowie nic za darmo nie ma, ale mozna w promocyjnej cenie wykupić abonament postojowy uprawniejący do bezpłatnego postoju w strefie - jest on już przypisany do konkretnego samochodu. Za 2 lata zapłaciłam ok 50 pln.

pozdrawiam, m
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2010-03-12 12:00
mieszkam Ci ja w krakowie i co ta karta oplaty w strefie  czyli centrum miasta kosztuje 30 zl rocznie więc nie rozumie skądf ta cena ok. 50zł? Po drugie w temacie jest mowa o parkingach a nie miejscach postojowych. Będac w Warszawie przy słupkach oplaty parkingowej nikt mnie nie pytał o to czy jestem inwalidą czy nie , chcesz stać to płać rozsądne wyjście dla władz miasta ale nie dla inwalidy. I najważniejsz  żyjemy w kraju o nazwie Polska wiec co komu przeszkadza by we wszystkich miastach było takie samo prawo. Przykladowo zajeżdzjać do innego mista zawsze strażnik prawa może mi powiedzieć że nieznajomośc prawa zwalnia mnie od obowiazku uiszczania opłat. Więc z całą stanowczością jestem za tym by ujednolicic prawo dla inwalidy w całym kraju takie samo.
Nadrzędny Autor maka Dodany 2010-03-16 15:00
Wolodia,

50 zapłaciłam za 2 lata.
A w Warszawie karta N+ dotyczy miejsc postojowych w całej Stolicy - strefa płatnego parkowania a nie tylko parkingów. Osoby niepełnosprawne ze stolicy mające N+ nie muszą wcale interesować się "słupkami opłaty parkingowej", bo N+ zwalnia ich z tych opłat.

pozdrawiam, m
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa (26921 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill