www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dot. renty rodzinnej (2854 - wyświetleń)
- Autor ewka1983 Dodany 2010-03-09 15:00
Witam,
mojej mamie nie przedluzono renty rodzinnej z tytułu niezdolności do pracy po zmarłym mężu nawet w Sądzie, ponieważ stwierdzono u niej poprawę stanu zdrowia, chociąż ona czuję się coraz gorzej.. Zdaniem biegłych lekarzy zgłaszane dolegliwości wymagają jedynie okresowego leczenia ambulatoryjnego u odpowiedniego specjalisty w miejscu zamieszkania, szczególnie w okresach zaostrzeń,oraz że leczenie może być prowadzone w ramach czasowej niezdolności do pracy.. tylko że ona nie nadaje się do żadnej pracy..ale pytanie mam dotyczące tego czy mama będzie mogła się powiedzmy za 3 lub 6 miesięcy spróbować znów starać o tę rentę???? Czytając warunki : " Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci." nie wiem czy może być przerwa miedzy niezdolnościami do pracy.. czy musi być ciągłość???? ORAZ CZY GDY UKOŃCZY 50 LAT TEŻ NIE DOSTANIE RENTY PO MOIM OJCU??? GDY ZMARŁ ONA MIAŁA 40... nie wiem czy jest to zrozumiałe co napisałam ale nie wiemy co już robić.. renta socjalna sie jej nie nalezy.. lekarz medycyny pracy zdolnośći nie chce jej wypisać.. a Zus renty nie dal :-( proszę o jakąś informację?? czy jest jakaś nadzieją???
pozdr. Ewa
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-03-09 17:01

>ORAZ CZY GDY UKOŃCZY 50 LAT TEŻ NIE DOSTANIE RENTY PO MOIM OJCU???>


ewka1983 wtedy  rentę rodzinną po mężu dostanie. To ostatni warunek jaki ma spełnić to ukończenie 50 lat życia. Będzie jej przysługiwać 85% dochodu męża.
(Proszę poczytaj TU sama)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-09 21:15
Jak rozumiem Twoja mama otrzymywała rentę rodzinną okresową, jako wdowa, która nie ukończyła 50 lat, ale była całkowicie lub częściowo niezdolna do pracy. Wraz z upływem czasu, na jaki została przyznana renta, ustało prawo do renty okresowej i obecnie mama jest zdolna do pracy. Pytasz, czy mama może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie niezdolności do pracy i ewentualnie co dalej.

>ale pytanie mam dotyczące tego czy mama będzie mogła się powiedzmy za 3 lub 6 miesięcy spróbować znów starać o tę rentę????
>nie wiem czy może być przerwa miedzy niezdolnościami do pracy.. czy musi być ciągłość???? ORAZ CZY GDY UKOŃCZY 50 LAT TEŻ NIE DOSTANIE RENTY PO MOIM OJCU??? GDY ZMARŁ ONA MIAŁA 40...


Oczywiście może się zdarzyć, iż uprawniona do renty wdowa odzyska zdolność do pracy, a po pewnym czasie tę zdolność utraci, czyli ponownie będzie niezdolna do pracy. W takiej sytuacji ZUS może przywrócić prawo do renty rodzinnej, ale pod warunkiem, że ponowna niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do poprzedniej renty. I wówczas, to nowe świadczenie będzie przyznane na okres, na jaki wskazuje orzeczenie niezdolności do pracy. Będzie to więc ponownie renta rodzinna okresowa.
Jeśli się zdarzy, że wdowa uprawniona do okresowej renty rodzinnej z powodu niezdolności do pracy ukończy 50 lat nie później niż w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka, to nabędzie prawo do renty rodzinnej na stałe.

Mam nadzieję, że pomogłam. :-)
.
Nadrzędny Autor ewka1983 Dodany 2010-03-11 13:51
witam,
dziękuję bardzo za informację, bo już myśłałyśmy że nie ma żadnej nadziei :-) zobaczymy jak będzie na kolejnych komisjach...napewno będę informować.. tylko proszę jeszcze o informację po jakim czasie można znów składać dokumenty na ponowną komisję  do ZUS??? czy musi upłynąć jakiś ustawowy czas??? czy poprostu samemu jak się uzbiera kolejną dodatkową dokumentację się składa...
pozdr. serdecznie i bardzo dziękuję...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dot. renty rodzinnej (2854 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill