www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / PIT- rozliczenie umowy o pracę i o dzieło (18223 - wyświetleń)
- Autor martas Dodany 2010-03-11 20:02
Mam problem z PIT, z regóły za pomocą różnych programów rozliczałam sama ale moja sytuacja dochodowa w tym roku zrobiła się skomplikowana. Do października pobierałam rentę socjalną  i w tym czasie pracowałam na umowę o dzieło.Przyszedł pit PIT 11mowy o dzieło i tam jest  przychód w rubryce działalnośc wykonywana osobiście rubryka6- 411zł oraz drugi przychód w rubryce prawa autorskie i inne prawa o których mowa w art.18 ustawy317. do tych rubryk są odpowiednio policzone dochody i zaliczki na podatek.
Czy tego mam nie liczyć w PIT 37? bo tam jest że umowy o dzieł, zlecenie za wyjątkiem  tej ustawy? a może do tego rodzaju umowy jest inny pit?

Od października pracuję  na umowę o pracę u innego pracodawcy  a już nie mam tej o dzieło w ogóle. Rentę socjalną zawiesiłam.
Jak to rozliczyć?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-03-12 12:12 Zmieniony 2010-03-12 12:33

> Czy tego mam nie liczyć w PIT 37? bo tam jest że umowy o dzieł, zlecenie za wyjątkiem  tej ustawy? a może do tego rodzaju umowy jest inny pit?


Uwaga: nie jestem doradcą podatkowym - pomimo dobrej woli w podawaniu informacji nie biorę odpowiedzialności za poprawność cudzych zeznań podatkowych, których na oczy nie widziałam. Wszystkie wątpliwości można kierować do Urzędu Skarbowego

Przychód z umów o dzieło wedle mojej wiedzy rozlicza się normalnie tzn., wpisuje w stosowną rubrykę druku PIT-37.

Co do "za wyjątkiem" - nie rozumiem problemu. Jeżeli chodzi o PIT-11 to opis pola E6 brzmi "Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13, pkt. 2,4,6 ustawy (z wyjątkiem czynności wym w wier. 7) i 7-9 ust., w tym z um. zlecenia i o dzieło" Wyłączenie dotyczy tylko tego, co napisałam kursywą, czyli dochodów wymienionych oddzielnie w wierszu E7. Ty jednak takich dochodów nie masz (jeśli dobrze rozumiem), więc Cię to wyłączenie po prostu nie interesuje. Natomiast na PIT-37 o ile się orientuję nie ma żadnego takiego wyjątku - napisz proszę o które pole ci chodzi o zacytuj jego opis jeżeli możesz.

PS. Jest oczywiste, że od każdego pracodawcy/zlecającego otrzymujesz PIT-11 tylko z tym co on zapłacił. PIT-11 jest bowiem właśnie od tego, żeby informować że p. Nowak albo p. Kowalski wypłacił Ci tyle a tyle pieniędzy z takiego a takiego tytułu i zapłacił tyle a tyle zaliczki na podatek. Twoim zadaniem jest natomiast złożyć PIT-37 który informuje o Twoich dochodach. Jeżeli PIT-11 są poprawne i nie masz dochodów z innych źródeł, (nie wykazywanych w PIT-11) to po prostu sumujesz te wartości według rodzajów i wpisujesz łączną kwotę do swojego PIT. Przykład:

Pan Nowak zapłacił Pani Iksińskiej 400 zł za wykonanie umowy o dzieło. Ponieważ była to umowa z 50% kosztami uzyskania przychodu, 200 zł to koszt uzyskania przychodu a 200 zł podlega opodatkowaniu. Ponieważ podatek w najniższej skali wynosi 18%, odprowadzono 36zł zaliczki na podatek. Przysyła jej kopię PIT-11 z takimi właśnie informacjami

Pan Kowalski zapłacił Pani Iksińskiej 600 zł za wykonanie umowy. Ponieważ była to umowa z 50% kosztami uzyskania przychodu, 300 zł to koszt uzyskania przychodu a 300 zł podlega opodatkowaniu. Ponieważ podatek w najniższej skali wynosi 18%, odprowadzono 36 zł zaliczki na podatek. Przysyła jej kopię PIT-11 z takimi właśnie informacjami

Pani Iksińska składając PIT-37 sumuje wartości obu umów o dzieło i wpisuje w odpowiednim polu - zaznaje że zarobiła z tytuł umów o dzieło 1000 zł, z czego 500 zł stanowiły koszty uzyskania przychodu, a 500 zł podlegało opodatkowaniu i że na podatek odprowadzono łącznie 90zł zaliczki.

Jeżeli jednak np. Pani iksińska miałaby też np. 1000 zł dochodu z tzw. "innych źródeł", od których nie musiała być płacona zaliczka w trakcie roku, to nie może polegać tylko na PIT-11 swoich zlecających i musi napisać:

A) Że zarobiła z tytuł umów o dzieło 1000 zł, z czego 500 zł stanowiły koszty uzyskania przychodu, a 500 zł podlegało opodatkowaniu i że na odatek odprowadzono łącznie 90zł zaliczki.
B) Że zarobiła 1000 zł w "innych źródeł", nie ma tu prawa od kosztów uzyskania przychodu więc do opodatkowania jest 1000 zł i nie pobierane żadnych zaliczek

Podobnie, gdyby pan Nowak się np. pomylił wystawiając PIT-11 to wedle mojej wiedzy nie tłumaczy Pani Iksińskiej jeśli powtórzy jego błąd w swoim zeznaniu.

Jasne?
Nadrzędny - Autor martas Dodany 2010-03-13 18:04
Nie do końca. Może wyjaśnię prościej o co mi chodzi .
Mam w rubryce E6 działalność wykonywana osobiście- przychód, koszty uzyskana , dochód i podatek odprowadzony
Ale mam też w rubryce E8 Prawa autorskie i inne prawa , o których mowa w art.18 ustawy  wpisane -przychód , koszty uzyskania, dochód i podatek odprowadzony.
I zastanawiam się czy w PIT 37 tam gdzie wpisuje się dochody z umowy zlecenia wpisać kwotę tylko z rubryki E6 czy zsumować dochód, przychód koszty i podatek z rubryk E6+E8 i dopiero wpisac je w PIT 37.?

Nie wiem jak z tymi prawami autorskimi.

To że potem się dolicza dochody z innych źródeł to wiem.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-13 23:34
Jak rozumiem jednocześnie byłaś zatrudniona na umowę o dzieło i  wykonywałaś dla swojego pracodawcy prace, dzięki którym uzyskiwałaś przychody z praw autorskich. Otrzymałaś więc PIT-11 sporządzony przez płatnika.
Od października uzyskiwałaś przychody ze stosunku pracy i na pewno od tego drugiego płatnika również otrzymałaś informację PIT-11. 
Pobierasz też rentę socjalną.
Formularz PIT-37 jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
Wszystkie swoje przychody musisz więc uwzględnić w jednym picie, PIT-37. Z tego co mi wiadomo, PIT-37 jest przeznaczony dla podatników uzyskujących przychody zarówno z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy, renty socjalnej, jak i z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz przychodów z praw autorskich. Jak mniemam są to właśnie twoje źródła przychodów.
Pytasz jak "rozliczyć" przychody z umowy o dzieło i praw autorskich. Przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody oraz zaliczki pobrane przez płatnika z obu źródeł są ujęte w szóstym i ósmym wierszu twojego PIT-11:
Wiersz szósty to:
Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art.13 pkt 2, 4, 6 (z wyjątkiem czynności wymienionych w wierszu 7) i 7-9 ustawy, w tym umowy zlecenia i o dzieło

Wierszu ósmym to: 
Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art.18 ustawy


Takie same pozycje znajdziesz w swoim PIT-37
patrz:   C.1. DOCHODY I STRATY PODATNIKA
tam znajdziesz rubrykę:   Źródła
Ciebie dotyczą:  wiersz trzeci i wiersz czwarty

Tak więc kwoty wpisane w PIT-11 musisz uwzględnić przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT-37. Przenosisz więc odpowiednio kwoty
PIT-11: [56, 57, 58, 59]  do  PIT-37: [47, 48, 49, 50, 51] 
PIT-11: [64, 65, 66, 67]  do  PIT-37: [52, 53, 54, 55, 56]
.
Nadrzędny Autor martas Dodany 2010-03-15 07:56
Jolik dzięki bardzo. Policzyłam tego dziada. Chyba po prostu przeoczyłam tą rubrykę. W przyszłym roku będzie łatwiej bo zapowiadają się dochody z jednego źródła.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / PIT- rozliczenie umowy o pracę i o dzieło (18223 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill