www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy dolicza się okres pobierania renty do okresów nieskładko (5182 - wyświetleń)
- Autor kciuki Dodany 2010-03-14 09:06
Czy i kiedy dolicza się okres pobierania renty do wyliczenia okresów nieskładkowych przy obliczaniu emerytury?Dziękuję za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-15 00:12
Jak wiadomo przy ustalaniu prawa do emerytury oraz obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe. Pytasz o okres pobierania renty.

Tylko okres pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu ubezpieczenia społecznego z innego tytułu, zaliczany jest do okresów nieskładkowych. Taka renta była wypłacana wiele lat temu w oparciu o ustawę z 1974 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która obecnie już nie obowiązuje.
Obecnie obowiązuje ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli pytasz o rentę z tytułu niezdolności do pracy, to okres jej pobierania  nie jest ani okresem składkowym, ani okresem nieskładkowym. Oznacza to, że przy obliczaniu wysokości emerytury nie uwzględnia się okresu pobierania renty.

W niektórych przypadkach, przy ustalaniu prawa do emerytury, okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy (tylko renty z FUS) może być uwzględniony jako okres uzupełniający. Ma to miejsce wtedy, gdy ewentualnie zabraknie innych okresów niezbędnych do przyznania emerytury, czyli gdy łączny wymiar tych okresów jest krótszy od 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny. I tak przy ustalaniu prawa do emerytury dla osoby, która osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna) i pobierała rentę  z tytułu niezdolności do pracy, uwzględnia się okres pobierania renty. Jednak nie bierze się pod uwagę całego okresu jej pobierania, ale jedynie w zakresie niezbędnym do przyznania emerytury. Ale to nie wszystkie "obwarowania". Ten okres pobierania świadczenia uwzględnia się bowiem tylko wtedy, gdy prawo do renty ustało z powodu odzyskania zdolności do pracy (lekarz orzecznik musi orzec zdolność do pracy) lub gdy osoba pobierająca rentę okresową, po jej ustaniu, "nie starała" się o dalsze świadczenie (nie składała wniosku o rentę).
Przypomnę, okres pobierania renty nie jest ani okresem składkowym, ani okresem nieskładkowym. Dlatego też nie uwzględnienia się tego okresu przy obliczaniu wysokości emerytury, a ewentualnie uwzględnia - przy ustalaniu prawa do emerytury.
.
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2010-03-15 09:56
Dziękuję Jolik...bardzo mi pomogaś! a możesz zdradzić skąd tak doskonała WIEDZA PRAWNICZA?...chciałabym i ja coś się poduczyc by mi nie wymawiano ,że brak wiedzy...SZKODZI...:-) pozdrawiam serdecznie
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-03-15 12:59
A tak dokładniej brak wiedzy prawniczej nie zwalnia od konsekwencji...  warto czytać  w Internecie  googlach szukać pewnych zagadnień
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-03-15 15:22
Jasne...dzięki...tyle ,że ja TU dopiero "raczkuję"..:-) i każda wskazówka ...GDZIE SZUKAĆ...jest dla mnie na wagę ZLOTA :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-15 15:28
Kciuki, sprostowanie - to nie jest "wiedza prawnicza", tylko informacje ogólnie dostępne. :-)
Człowiek "ociera się" o różne informacje, bo jak to w życiu bywa, zawsze "coś" "kogoś" dotyczy. A reszta  ... to po prostu umiejętność czytania za zrozumieniem. Zresztą nigdy nie polegam na informacji "zasłyszanej", ale sprawdzam jej prawdziwość "u źródła" (przepisy, ustawy itp.). 
A skąd wzięłam informacje dla Ciebie? To żadna tajemnica, są udostępnione na stronie ZUS-u:  http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=387
Tak więc czego nie wiedziałam, to "doczytałam".
Część z tych informacji jest każdemu znana (chociażby wiek lub staż uprawniający do emerytury), a resztę potrzebnych informacji wystarczy wyłuskać z "całości". Tak naprawdę, to dodatkową pracą jaką wykonałam, to było znalezienie podstawy wypłacania renty chorobowej. Jak wiadomo, renty chorobowej już nie ma, ale "poszperałam" i wiem, że renta chorobowa została zastąpiona świadczeniem rehabilitacyjnym.
Jak więc widzisz, pomagając Tobie i ja zyskałam, niemniej jednak dziękuję za "słowa uznania". ... Ach, ta wrodzona skromność. ... :-D

Serdecznie pozdrawiam.
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-03-15 20:35
Więc jeszcze raz dziękuję...a swoją drogą podziwiam...wybaczcie ale ja czytam ze zrozumieniem np piękną literaturę...a informacji w wydaniu ZUS nie do końca rozumiem...odnośników, zmian, zmian zmian...ech..Salomon by temu rady nie dał...więc tym bardziej WAS podziwiam a szczególnie jolik...za to również ,że chcesz pomóc i umiesz znaleźc potrzebne Ci informacje...i pozdrawiam serdecznie!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy dolicza się okres pobierania renty do okresów nieskładko (5182 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill