www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy dobrze rozumuję? (3142 - wyświetleń)
- Autor kciuki Dodany 2010-03-27 09:14
cytat z ustawy :
Za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. następujące okresy, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne:

1) zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia:

a) na obszarze Państwa Polskiego - w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy albo rentę chorobową,

Czy gdy w decyzji z dnia 06.05.1991r ZUS przyznaje mi i wypłaca "rentę inwalidzką drugiej grupy inwalidów" od 06.02.1991 ,mam rozumieć ,że jest to renta chorobowa i mogę doliczyć 9 miesięcy do okresu składkowego w wyliczeniu emerytury? Czy jest to coś zupełnie innego.
okresy składkowe i nieskładkowe - Encyklopedia Gazety Prawnej

gdzie pisze , tu cytat:
"Przy ustalaniu kapitału początkowego, tak jak przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty, zasada jest następująca: okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Przebyte do 31 grudnia 1998 r. okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem:

* w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat,
* na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko

– uwzględniane są w pełnym wymiarze.
"
Jak interpretować ostatnie zdanie...jest to okres składkowy czy też nie?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi!
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-03-27 09:19
Źle zadałam ostatnie pytanie....chodzi mi o to czy cały okres urlopu wychowawczego lub bezpłatnego mogę zaliczyć do okresów nieskładkowych...:-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-03-27 14:09
Kcciuki, już napisałam w innym Twoim wątku "Czy i kiedy dolicza się okres pobierania renty do wyliczenia okresów nieskładkowych przy obliczaniu emerytury?", iż renta chorobowa, to nie jest to samo co renta inwalidzka, czy renta z tytułu niezdolności do pracy. To link do tego wątku: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=117538;hl=, przeczytaj z uwagą.
Renta chorobowa była wypłacana wiele lat temu w oparciu o ustawę z 1974 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Obecnie renta chorobowa została zastąpiona świadczeniem rehabilitacyjnym.
Od 1 września 1997 r. zamiast rent inwalidzkich przyznawane są renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy oraz renty szkoleniowe. Renty inwalidzkie przyznane na podstawie dotychczasowych przepisów stały się, z mocy prawa, rentami z tytułu całkowitej (I i II grupa inwalidzka) lub częściowej (III grupa inwalidzka) niezdolności do pracy. Obecnie obowiązuje ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Tak więc dawna renta chorobowa i dawna renta inwalidzka, to są różne świadczenia. Podobnie jest obecnie: świadczenie rehabilitacyjne i renta z tytułu niezdolności do pracy to dwa różne świadczenia.
Przypomnę tylko, iż okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy nie jest zaliczany ani do okresów składkowych ani do okresów nieskładkowych (chyba że pobieranie tej renty łączone jest z działalnością zarobkową podlegającą ubezpieczeniu i opłacaniu składek).

>chodzi mi o to czy cały okres urlopu wychowawczego lub bezpłatnego mogę zaliczyć do okresów nieskładkowych...


Możesz doliczyć te lata, ale pod warunkiem, że w tym okresie nie pracowałaś i nie pobierałaś renty.
.
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-03-27 16:40
Faktycznie, dziękuję,ale wtedy nie analizowałam dokładnie tylko przekazałam Osobie ,która nie ma komputera.:-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy dobrze rozumuję? (3142 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill