www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mogę składać wniosek orzeczenia niepełnosprawnosci ? (5235 - wyświetleń)
- Autor ashik666 Dodany 2010-04-07 10:03
Witam
Jestem poszkodowany w wypadku komunikacyjnym. Wypadek zdarzył się w sierpniu zeszłego roku.
W wyniku wypadku doznałem rozcięcia rogówki oka.
Od tamtej pory słabo widzę na oko (prawe). Karta informacyjna ze szpitala: Uraz gałki ocznej prawej,  rana perforująca rogówki oka prawego, zaćma pourazowa początkowa oka prawego.
Pech chciał, ze rana przechodzi przez sam srodek rogówki co powoduje że kiepsko widzę na to oko.
Prognozy lekarzy są kiepskie - wzrok już się nie polepszy a może jedynie pogorszyć.

Czy mogę składać wniosek o orzeczenie niepełnosprawności ?
Z tego co czytałem to zależałoby mi na korzystaniu z karty parkingowej. Reszta ulg pewnie sie nie należy przy tego typu uszczerbkach.

pozdrawiam
Marek (32 lata)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-04-07 10:21
Składać zawsze możesz.
Ale nie kojarzyłabym za szybko ewentualności otrzymania jakiegokolwiek orzeczenia z ewentualnymi przywilejami. A już raczej na pewno nie liczyłabym na kartę parkingową, którą zwykle otrzymują osoby z uszkodzeniem narządu ruchu.
A czy Ty z takim niedowidzeniem w ogóle powinieneś prowadzić samochód... (jeśli siebie masz na myśli jako kierowcę)?
Nadrzędny Autor ashik666 Dodany 2010-04-07 10:25
Na lewe oko widzę dobrze. Po prostu jeżdżę ostrożnie.
Nadrzędny - Autor ashik666 Dodany 2010-04-07 10:23 Zmieniony 2010-04-07 10:40
Już wyczytałem , że przy moim schorzeniu karta parkingowa się nie należy.
czy przy takim schorzeniu w ogóle jest sens starać się o orzeczenie o niepełnosprawnosci ?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-04-07 11:10
Szanowny Panie, jesli posiada Pan dokumentację swojego stanu zdrowia, to może Pan złożyć wniosek o przeprowadzenie komisji. Na komisję kieruje Pana lekarz. Komisja na posiedzeniu zdecyduje, czy stan Pana zdrowia umożliwia przyznanie Panu stopnia niepełnosprawności. O wydaniu karty parkingowej decyduje również komisja. W punkcie 9 orzeczenia musi być adnotacja "dotyczy".
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2010-04-08 22:24

> czy przy takim schorzeniu w ogóle jest sens starać się o orzeczenie o niepełnosprawnosci ?


Wydaje mi się, że na pytanie "czy jest sens" musisz odpowiedzieć sobie sam. Poczytać na spokojnie nt. ulg które wtedy zaczynają przysługiwać i obowiązków jakie zaciągasz (również w formie, nie zawsze wygodnych, "przywilejów"), wziąć poprawkę na to że w momencie otrzymania orzeczenia będziesz musiał się już nim legitymować, także np. starając się o pracę i sobie wykalkulować, czy po tym urazie uważasz się za bardziej "sprawnego" (zmiany będą Ci raczej przeszkadzać w funkcjonowaniu), czy "niepełnosprawnego" (zmiany pomogą Ci w układaniu sobie dalszego życia).
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-04-10 19:23
Boginka odpowiedziała ci o sens starania się o orzeczenie.  Ale zawsze możesz spróbować jak chcesz.
Co do karty parkingowej – oczy nie są przeszkodą w poruszaniu się w sensie „fizycznym”.  Sam nie możesz z tego powodu prowadzić  a najwyżej potrzebowałbyś przewodnika dla niewidomego. Choć raczej nie zakwalifikują cię do związku niewidomych i słabowidzących.  Jak wiem, karta przysługuje ON z powodu dysfunkcji narządu ruchu (różne tło). 
Nadrzędny Autor ashik666 Dodany 2010-04-13 12:30
dziękuje wszystkim za informacje.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mogę składać wniosek orzeczenia niepełnosprawnosci ? (5235 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill