www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / kilka pytań-działalność gospodarcza (4962 - wyświetleń)
- Autor poland1991 Dodany 2010-04-19 16:35
Witam, otrzymuje dwie renty , pierwsza to socjalna z tytułem niepełnosprawności umiarkowanej oraz całkowitej niezdolności do pracy na czas określony (nie wiem dlaczego orzekli całkowitą niezdolność (?)), a druga to rodzinna po zmarłym ojcu.
Jak wiemy renta rodzinna będzie tylko wtedy kiedy będę uczęszczał do szkoły.
W tym miesiącu kończę szkołę i rentę rodzinna będę otrzymywał do września-jeśli zakończę naukę.Od września planuję iść na zaoczną naukę w celu dalszego utrzymania renty rodzinnej.Rentę socjalną ,mam na czas określony.
W najbliższym czasie planuję otworzyć działalność gospodarczą. I tutaj pojawia się problem, ponieważ gdy zacznę pracować ZUS wstrzyma całkowicie rentę socjalną?(tak myślę) nie wiem jak jest z rodzinną?
Teraz pytania.
1.Czy można jakoś zawiesić rentę socjalną i/lub rodzinną (jeśli trzeba) na czas pracy?Czy po prostu już jej nigdy nie dostanę, jeśli zacznę pracować? wiadomo interes nie zawsze wypada a nikt nie chciałby zostać z niczym.
2.Czy wstrzymają rentę rodzinną?(przecież będę się uczył)
3.Czy są jakieś dozwolone kwoty na dzień dzisiejszy przy których można pracować i otrzymywać rentę rodzinną i/lub socjalną?

Mam nadzieję, że wszystkie moje wątpliwości zostaną wyjaśnione.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-04-22 14:20
Uwaga: nie jestem specjalistą Integracji. Spróbuję odpowiedzieć na cześć Twoich pytań, ale moje odpowiedzi warto sobie jeszcze sprawdzać.

Co do "całkowitej niezdolności" - to skomplikowana kwestia żargonu prawnego. Renty nie przyznaje się za sam fakt bycia chorym, ale za niezdolność do wykonywania pracy właśnie. Istnieją trzy stopnie tejże: częściowo niezdolność do pracy, całkowita niezdolność do pracy, całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Aby otrzymać rentę socjalną, trzeba otrzymać co najmniej "środkowy" stopień niezdolności do pracy. Przy czym w samym pojęciu jest pewna nielogiczność, bowiem z pojęcia "całkowitej niezdolności do pracy" wyłączona jest praca zgodnie z odnośną ustawią dotyczącą osób zatrudnienia osób niepełnosprawnych, co oznacza, że osobę "całkowicie niezdolną do pracy" można zatrudnić z ZPCh, a także na otwartym rynku pracy jeżeli spełnione są odpowiednie warunki (m.in. przystosowane stanowisko pracy).

Ad 1. Jak już było o tym wielokrotnie na forum, to jest pytanie na które nie ma sensownej odpowiedzi. Formalnie, rentę na czas pracy się zawiesza, po czym się ją odwiesza (jak przestajesz zarabiać więcej niż wynosi próg) i już. Ponieważ jednak renty nie są przyznawane za to, że jesteś chory ale za to, że jesteś "niezdolny do pracy" a przy ocenianiu tej niezdolności orzecznik bierze teoretycznie pod uwagę takie sprawy (poza stanem zdrowia) jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie, zawód, perspektywy na zatrudnienie, to może się okazać, że chociaż pracowałeś (zgodnie z prawem!) jako osoba "całkowicie niezdolna do pracy" to przy ewentualnej weryfikacji renty (np. po upływie jej terminu, jeśli jest czasowa), orzecznik może wziąć pod uwagę że pracowałeś i nagle uznać, że przestałeś być niezdolny do pracy, zatem tracisz prawo do renty. Osobiście nie widziałam takiego przypadku, ale taka możliwość istnieje (moim zdaniem ze względu na konstrukcję przepisów), więc w jakimś sensie podjęcie jakiejkolwiek pracy jest ryzykiem ale takim "niejawnym" bo nie wiadomo jak zostanie to ocenione przez orzecznika.

Ad. 3. Jeżeli chodzi o rentę socjalną to tę informację znajdziesz na odpowiedniej stronie ZUS (kliknij). Obecnie taki limit to 30% średniego wynagrodzenia krajowego brutto (teraz 973,10 zł). Przy prowadzeniu działalności gospodarczej są jednak jakieś inne zasady obliczania, na których się nie wyznaję.
Być może także na stronie ZUS znajdziesz informacje dotyczące renty rodzinnej.
Nadrzędny - Autor hagonbc Dodany 2010-05-22 17:49
witaj! dopoki masz calkowita niezdolnosc do pracy (czyli dopoki masz rente soc.) masz tez rente rodzinna niezaleznie od tego czy sie uczysz czy nie!
Nadrzędny - Autor Hanna Dodany 2010-06-09 17:00
Witam. Mam pytanie odnośnie kończącego się orzeczenia o niepełnosprawność syna( umiarkowana )do 30.06.2010. Przez okres 2lat jako osoba niepełnosprawna zarejestrowana w urzędzie pracy nie znalazł pracy .W ramach dotacji z unii od 7 czerwca otworzył swoja działalność  i czy teraz we wniosku który obecnie składa ma  wpisać że już ma tą firmę. Jako mechanik samochodowy rozpoczął naprawę i montaż opon. Proszę o odpowiedz .Pozdrawiam Hanna
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-06-11 15:17
We wniosku o stopień niepełnosprawności znajduje się punkt dotyczący sytuacji zawodowej. Należy podać wykształcenie, zawód, obecne zatrudnienie (aktualne miejsce pracy).
Hanno, pytasz, czy syn powinien podać, iż prowadzi działalność gospodarczą. Tak, powinien. Na komisji lekarz orzecznik (lub psycholog) na pewno zada pytanie, czy syn pracuje, a jeśli tak to od kiedy i "co to za praca".

Proszę zwrócić uwagę, iż we wniosku "wytłuszczono" pogrubionym drukiem pouczenie:
Uprzedzony o odpowiedzialności karnej z art. 233 §1 kodeksu karnego - „kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
Oświadczam, że dane zawarte we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym i jestem świadoma/y odpowiedzialności za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy.

.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-11 13:32
Hanna
składając wniosek o dalszy ciąg renty jest w 2 druku pytanie - czy pracuje ?
więc jasne jest,  że nie powinien kłamać i  napisać należy  - pracuje.

>W ramach dotacji z unii>


i jeszcze jak dostał dotację unijną, tym bardziej jest odnotowany, że  syn chciał coś robić-pracować  i środki unijne spożytkuje.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Hanna Dodany 2010-06-12 21:29
Bardzo dziękuję za odpowiedz. Tak  napisałam że pracuje   tym bardziej tak jak zaznaczyła werbena skorzystał z dotacji.  Pozdrawiam Hanna
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / kilka pytań-działalność gospodarcza (4962 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill