www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta ,a 25 lat (16896 - wyświetleń)
- Autor Frogulec Dodany 2010-06-08 15:01
Mam pytnie skonczyłem 25 lat 29.03.2010 nauke na wyzszej szkole rozpoczałem w pazdzierniku 2007 nauka trwa 7 semestrów (3,5) roku.
Obecnie jestem na 6 semestrze ktory sie zaczał  w lutym czyli przed ukonczeniem 25 roku zycia i tak jak mi sie wydaje ,ostanim rokiem jest 6 i 7 semestr zus jednak odmowił mi przedłuzenia renty poniewaz stwierdza ze ostani rok studiow zaczyna sie w raz z 7 semesterem i trwa tylko pól roku tj w pazdziernku co moge zrobic aby utrzymac jeszcze rente czy mam szanse wygrac ta sprawe i gdzie sie odwołac najpierw do zus-u czy odrazu zakładac sprawe
I jeszcze jedno czy to jest normalne ze gdybym byl z grudnia wszystko by bylo oki skoro rocznikowo jestesmy w tym samym wieku dlczego ludzie w z wczesniejszych miesiecy maja byc pokrzywdzeni!!!
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-09 10:57
Jeden z BARDZO WAŻNYCH punktów jako warunek renty socjalnej to:
3) jest całkowicie niezdolna do jakiejkolwiek pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu
obecnie studiujesz, a potem będziesz pracował ? czy ozdrowiejesz do pracy ?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-06-09 11:23
Werbeno - nie odnosisz wrażenia, że autor pyta o rentę rodzinną, a nie socjalną?

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-09 12:07
czy renta socjalna czy rodzinna zasady podobne
a moje pytanie wyżej przedstawione jest aktualne?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-06-09 12:41 Zmieniony 2010-06-09 12:47

> czy renta socjalna czy rodzinna zasady podobne


Nie, ponieważ renta rodzinna nie jest koniecznie przyznawana osobie chorej: jest przyznawana dzieciom, krewnym itd. zmarłego, który miał prawo do określonych świadczeń. Dzieci, krewni itd. nie muszą być wcale chorzy. To raczej rodzaj "spadku" od Państwa po zmarłym.

Por ze strony ZUS:

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-09 12:49 Zmieniony 2010-06-09 12:53

>ponieważ renta rodzinna nie jest koniecznie przyznawana osobie chorej.


sama sobie Iota odpowiedziałaś
nie jest koniecznie ale także jest przyznawana

co więcej, przy zbiegu dwóch rent rodzinnej i socjalnej istnieje zapis ustawy
"Jedynym świadczeniem, z którym może zbiegać się prawo do renty socjalnej, jest renta rodzinna. Jednak i tu obowiązują pewne ograniczenia, a mianowicie łączna wysokość tych dwóch świadczeń nie może przekroczyć 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy"
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-06-09 12:55 Zmieniony 2010-06-09 13:03
Chyba mnie nie zrozumiałaś albo ja się niejasno wyraziłam - zdrowie osoby uprawnionej do renty rodzinnej (dziecka, krewnego) ma znaczenie tylko w szczególnych wypadkach (umożliwia dłuższe, nadprogramowe otrzymywanie tego świadczenia, powyżej nawet tego słynnego "ostatniego roku" studiów). Otrzymywanie tego świadczenia przez osobę całkowicie zdrową jest zupełnie normalne i zgodne z przepisami. Renta rodzinna to nie jest taki sam typ świadczenia jak renta socjalna czy renta z niezdolności do pracy. Zatem uwagi do autora wątku, że powinien być "niezdolny", są (w przypadku tego świadczenia) moim zdaniem bezpodstawne. :-)
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-09 13:03 Zmieniony 2010-06-09 13:14
problemem nie jest tu najprawdopodobniej ile czasu jeszcze wypłacą rentę do lat 25 z tytułu kontynuacji nauki przy zapisie - Niezdolny do jakiejkolwiek pracy,  a żal że już tych darmowych pieniędzy nie będzie.

Zapis jest wyraźny -  niezdolny do jakiejkolwiek pracy - to jak by nie czytał jest czytelne i wyraźne.
I tak się toczy do lat 25 , wyznacznik  czasowy mija, czyli koniec lat 25, i potem jakim sposobem dana osoba jest zdolna wykonywać pracę, znajduję ją i wykonuje  ? Ewidentny przydatek samoozdrowienia - jest już zdolny do wykonywania pracy.
bo tylko nieliczni pozostają nadal niezdolni do wykonywania jakiejkolwiek pracy i Ci jej nie podejmują.
Przy  założeniach, jeśli dana osoba już całkowicie niezdolna do jakiejkolwiek pracy, podejmuje studia to, jest chętna podjąć w przyszłości pracę, lub, uczy się dla faktu, iż dostanie rentę, a potem  dokument ukończenia studiów ląduje do szuflady, bo rzeczywiście ta osoba nie jest zdolna do pracy, staje ponownie na komisję lekarską gdzie nadal ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i to jest logiczne i prawnie uargumentowane.
Tylko ... szkoda że PFRON i rodzice wydali sporo pieniędzy na całokształt nauki studenta.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-06-09 13:26
Werbeno - rentę rodzinną można dostać lub kontynuować w następujących okolicznościach (jeżeli dobrze rozumiem - w razie czego proszę o poprawienie):

1) do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą ("zdrowi" i "niezdolni" jednakowo)
2) bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia (tylko "niezdolni")
3) dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów (wyjątek od punktu 1. dla "zdrowych").

Autor pytał, jak rozumiem, o punkt 3 wyjątek od 1) i dostał odpowiedź. Nie widzę (nadal) podstaw, w tej konkretnej sytuacji, do komentarzy dotyczących "samouzdrowień"
Nadrzędny - Autor Frogulec Dodany 2010-06-09 15:00
Dokładnie chodzi o rente po zmarłym ojcu a istotą sprawy jest to że Zus stwierdza ,iż ostanim rokiem nauki jest 7 semestr i w ten sposob renta mi nie przysługuje bo nie jestem na ostanim roku studiow gdy ukonczylem 25 rok zycia gdybm zas urodzil sie w pazdzierniku tego samego roku renta bi mi przysługiwala (paradoks i niesprawiedliwosc dla wszystkich ktorzy urodzili sie wczesniej niz w pazdzierniku). Ale mnie trapi jeszcze ten 7 semstr bo to tylko pol roku a ostanim rokiem nauki jest 6 i 7 semstr i gdyby zus interpretował to z 6 semestru  renta by mi przysługiwała bo semestr 6 zaczyna sie w lutym a ja w marcu koncze 25 lat !! Ale ZUS to ZZŁŁOODDZZIIEEJJEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i interpretuja to jak im wygodniej choc to pewnie ustala nasze wspaniale prawo ktore ustalil ktos ,........
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2010-06-09 15:09 Zmieniony 2010-06-09 15:11

> Ale ZUS to ZZŁŁOODDZZIIEEJJEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Jeszcze takich złodziei nie widziałam, co by pieniądze ludziom wypłacali. :-) A serio - możesz pisać odwołania, ale na Twoim miejscy próbowałabym się za bardzo nie "rozgrzewać" przeciwko ZUS dopóki nie będziesz mieć większej wiedzy w temacie (czy i jak takie sprawy były już interpretowane). W każdym razie powodzenia (również na drodze inżyniera).

A że gdybyś się urodził przed październikiem, miałbyś lepiej: niestety, to jest za przeproszeniem jak z egzaminami w sesji: przykładowo 121 punktów zlicza i jest 3, a 120 nie zalicza i jest 2 (oraz poprawka, a czasem koszta), chociaż każdy student byłby się pewnie gotów bronić, że różnica 1 punktu nie dowodzi znacznej różnicy wiedzy. Pocieszające to to oczywiście nie jest, ale wszystkich gdzieś "odcina" i jedni się łapią, a drudzy zostają.
Nadrzędny Autor Frogulec Dodany 2010-06-09 16:18
Tylko ze oni wypłacaja pieniadze mojego ojca i mojej matki a nawet moje i pewnie wsadzilismy 3 razy wiecej tych pieniedzy niz wypłacili
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2010-06-09 16:11 Zmieniony 2010-06-09 16:26
Frogulec żenujące
i niebyłbyś wściekły na ZUS  gdybyś był na innej uczelni - 6 semestrów, o, wtedy by było ok,  i wówczas Zus niebyłby "złodziejem"
To takie głupie Twoje mówienie ," gdybym się urodził wcześniej  /później . A ja domniemam, że gdyby tata nie umarł byłoby najlepiej.
Idąc  Twoim tokiem myślenia , to tak jakby moja jedna  córka  byłaby wściekła (ale oczywiscie nie była), za to, że urodziłam ją w ... roku ...  ,tak, Ona  jest pierwszym rocznikiem "po nowemu"  gdy wchodzą gimnazja. Zmiany dotyczyły wszystkiego, cały program, nowe książki w gimnazjum i  w szkole średniej, gorące z drukarni, nie odkupisz od starszaków ani w antykwariacie, całkiem spory  wydatek to był. Potem nowa matura, pokonać te zmiany, byłaby wściekła że jej mama jest chora bardzo i jej mniej pomoże niż zdrowa mama, i że to Ona mi jeszcze pomaga . Mogła też przyjąć postawę roszczeniową bo ma trudne życie, instytucje mają jej "dać" .
Wybrała celowo pracę hostessy już w liceum i pracę w firmie zaraz po liceum i studia zaoczne na drogiej renomowanej uczelni, ale nigdy nie usłyszałam z jej ust, że żałuje tego kroku w swoim życiu.
Teraz jest dumna, gdyż ma już lata pracy, doświadczenie zawodowe,  i nadal studiuje. Spytasz przy okazji, lub zaraz ktoś powie - bo zdrowa - odpowiadam od razu - nie jest całkiem zdrowa, sprawa małej wady wrodzonej.

Frogulec nonsonsowne to Twoje myślenie.
O zbiegu renta rodzinna i renta socjalna napisałam jak wyżej w poście.
Renta rodzinna po ojcu, jak napisałeś.  Jeśli jesteś zdrowy, bo jednak nie odpowiedziałeś, masz do tego prawo, to dorobisz zapracujesz i studia skończysz, czego oczywiscie Ci życzę.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-06-16 07:51

>>niesprawiedliwosc dla wszystkich ktorzy urodzili sie wczesniej niz w pazdzierniku


pamietaj o tym "majstrujac" swoich potomkow :-)
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-06-09 15:02
Odpowiedż i wnioski do dyskusji Werbeny i Ioty /dawna Boginka/ w sprawie rent.Generalnie stwierdzam,nie wiem czy autorytatywnie-ale mnie się zdaje ,że przepisy odnośnie rent są nieaktualne i nie segregujące ludzi faktycznie chorych od "cwaniaczków" różnej maści.Byłem w sanatorium  /po operacji -by-passy/ w Inowrocławiu.Równolegle był turnus osób /rencistów/skierowanych przez ZUS w celu stwierdzenia ich stanu zdrowia i podstaw do pobierania rent.Wiecie co?......słuchałem tych rozmów"rencistów".Ci ludzie o niczym nie rozmawiali jak tylko o możliwości wykorzystania ZUS-u w celu utrzymania renty.Stwierdzam,że 80% tych ludzi to byli "cwaniacy"  /Proszę nie generalizować/ Ale tak jest w Polsce.Przekupstwo i możliwość uzyskania renty.Przepisy w których brak konkretów,powodują różną interpretację oceny choroby przez lekarzy.Z tego tytułu niesprawiedliwe kryteria oceny osób faktycznie chorych.Ile tu na tym forum przelało się goryczy ludzi,których ocena lekarzy ZUS była nie logiczna i nie odpowiadająca faktycznemu stanowi zdrowia.Nie będę więcej pisał na ten temat bo jestem emerytem i nie muszę myśleć o "kantowaniu"ZUS-u. ale "pewne osoby"uczuliłbym na fakty podniesione w powyższych tematach. Komu się wreszcie należy -a komu nie? Pilnujące to forum osoby,napewno się ustosunkują do mojej wypowiedzi i "ustawią" mnie ,że nie mam racji.......Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Frogulec Dodany 2010-06-09 16:09
Człowieku nie jestem zadnym cwaniakiem tylko chce zachowac rente po ojcu, a nie moge tego nzrobic bo sie za wczesnie urodziłem i to tylke na temat uwazam ze jest to dyskryminacja z powdu zlej  daty urodzenia to tyle
A racja jest ze ludzie naprawde chorzy nie maja przyznawanej renty tylko ci co baltuja albo znajomosci to jest własnie polska
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-06-09 12:22
Szanowny Panie
Sprawa, którą Pan opisuje, nie jest do końca jednoznaczna. Na każdej decyzji ZUS znajduje się pouczenie w jaki sposób można się odwołać od danego pisma. Jeśli chodzi o istotę sprawy, proszę napisać maila na adres warszawa@integracja.org, wówczas prześlemy interpretację sądu dotyczącą podobnej sprawy, która może okazać się pomocna.
z poważaniem
Nadrzędny - Autor Frogulec Dodany 2010-06-09 15:01
dziekuje zaraz pisze maila
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-06-09 15:16
A przepraszam bardzo - czy kolega Frogulec jest osobą pełno- czy niepełnosprawną...?
Bo tym bardziej, jeśli sprawną to należy się wziąć do roboty na ostatnim roku studiów i na nie zarobić. Wszystko na temat.
Nadrzędny - Autor Frogulec Dodany 2010-06-09 16:02
jestem pełnosprawna osoba i nawet pracuje i chodzi tylko o rente po zmarłym ojcu
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-06-10 20:39
Zastanawia mnie jeszcze jedno: czy w ogóle, będąc zdrowym i PRACUJĄC, można otrzymywać rentę rodzinną...? Czy to świadczenie nie przysługuje aby wyłącznie osobie, która nie ma innego źródła dochodu?
Nadrzędny Autor Frogulec Dodany 2010-06-09 16:05
A i jeszcze mieszkam w słbym miescie takim jak radom zarabiam 1300 zl netto pracuje na maszynach cnc mam na utrzymaniu zone i dziecko i chyba normalne ze chce zachowac pieniadze z renty . I wiesz mnie nikyt nie sponsoruje i nie mam ojca ktory mi moze pomoc czyb wkrecic do lepszej pracy choc zawod mam dobry tylko moze nie mam szczscia
Nadrzędny - Autor Frogulec Dodany 2010-06-09 16:16
napisałem maila tam ale przychodzi mi zwrotny mail ze cos maja uszkodzony system czy cos \
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-06-10 14:13
szanowny Panie
mail dotarł, wkrótce otrzyma Pan odpowiedź
z poważaniem
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-06-10 15:53

>>>>A i jeszcze mieszkam w słbym miescie takim jak radom zarabiam 1300 zl netto pracuje na maszynach cnc mam na utrzymaniu zone i dziecko i chyba normalne ze chce zachowac pieniadze z renty


Bardzo rzadko  rzadko pisze  krytycznie.. .
To dlaczego ja podatnik  mam utrzymywać...  zdrowego człowieka.. ????????????
Mało  ci 1300 dorób  na drugim etacie.. Żonę zdrowa wyślij do pracy !!!
  To jest skandal to co piszesz..!!
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-06-10 17:04
Niema co się denerwować,t czy utrzyma rentę po ojcu zależy od przepisów a nie od nas,prawo jest prawem ,czy nam się to podoba czy nie
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-06-10 17:48
Masz rację ale to prawo powinno być zmienione  bo to jest skandal jak w tym opisanym przypadku płacić zdrowym młodym ludziom renty a kaleki pozostają bez środków do życia.. !!  Po przepracowaniu nieraz 30 lat pracy..!!
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-06-10 21:12
Bo to Polska właśnie,wybory za 10 dni!!
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-06-10 22:46

> To dlaczego ja podatnik  mam utrzymywać...  zdrowego człowieka..


Godunow: odbiorcy zasiłków dla bezrobotnych, studenci na uczelniach państwowych w trybie dziennym (w tym stypendyści), doktoranci ze stypendiami, wcześni emeryci... tych, często "zdrowych", ludzi podatnik też utrzymuje. Czym, zasadniczo, różniłaby się prawo do renty rodzinnej od prawa do wczesnej emerytury czy do stypendium naukowego dla studenta?
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2010-06-11 06:43 Zmieniony 2010-06-11 06:46
Frogulec

>ostatnim rokiem jest 6 i 7 semestr>


Po pierwsze, jestem po rozmowie ze studentem Politechniki Warszawskiej /kolega córki na 7 semestrze teraz/, Ostatnim rokiem nauki dla studenta I stopnia licencjackiego jest semestr 7. Studenci nazywają go czwarty rokiem. Nie łączy się go z semestrem 6, a jeśli łączy się i nazywa pełnym rokiem nauki, to łączy się z semestrem 8 , z dlc nauki II stopnia magisterka, bo ta z kolei trwa 3 semestry. Razem przy składowej nauki będzie 10 semestrów w doprowadzeniu do tego samego progu - magisterka - czyli taki okres  jak na innych uczelniach.
Sama logika liczenia : I i II semestr to rok nauki, II i IV  , V i VI , i  pół roku wchodzący w skład 4 roku. Od studenta zależy czy chce kontynuować naukę aby ukończyć   z tytułem magister inżynier.

Po drugie, obliczony przez ZUS okres do lat 25, jest długim terminem  na naukę.
ZUS daje czas, rozpatrzy pozytywnie  także wniosek, wypłaty renty  na ostatnim roku nauki wg.ustawy, także na 10 semestrze.
Nie od ZUS-u bowiem zależy czas, kiedy dany człowiek rozpocznie naukę na studiach. Studia nie są obowiązkowe , jak to się ma w przypadku nauki w szkole podstawowej i tam też jest określony czas, gdy dany 'elokwent' nie chce się uczyć, to do lat 18 zmuszany jest  do uczęszczania do szkoły, potem nie, jeśli nawet skończy na poziomie V klasy.
A to znaczy, jak wyliczymy, to ZUS daje czas na naukę  w wyższej uczelni, do osiągnięcia stopnia II magister, gdy absolwent szkoły średniej rozpocznie od razu naukę, swobodnie tego czasu wystarcza.
Tak więc jeśli student rozpoczyna później, albo kilkakrotnie nie zdał roku, musi mieć na uwadze co go czeka.

A wpis odnośnie myślenia gdybym się urodził wcześniej, tym bardziej jest nie na miejscu.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-11 06:55
godunow miał prawo się zdenerwować, poniekąt choćby dlatego, że frogulec pytając o 7 semestr  mając  skończone 25 lat  i zastosowanie wyjątku dla niego zdrowego człowieka, jest nadużyciem ze strony ZUS, aby dodatkowo przez pół roku wypłacać zdrowemu człowiekowi rentę rodzinną.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-06-15 08:45
Werbena Masz Rację   W Polsce dużo ludzi niepełnosprawnych  nie dostaje nic a zdrowi ludzie dostają pieniądze  podatnika .. W wielu miejscach prawo jest chore i w tym sensie by trzeba traktować mój post .. Identycznie jest w tym  przypadku W żadnym wypadku ad personam..
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-15 11:58
prawo jest głupsze niż głupie .
podam taki przykład, a co za tym idzie, jaką pomoc od państwa dostanie dziecko, dzieci  rodzica, rodzica które leży przykuty do łóżka lub już jest w hospicjum, lub od szpitala do szpitala i tak wygląda życie rodziny? 
przecież ten rodzic owszem jest, żyje, ale NIC a NIC nie pomoże temu dziecku. Nie dostaje takie dziecko renty , ani innego świadczenia bo od kilku lat radzić ma sobie samo.

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie ?
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2010-06-16 05:50
I dlatego   byłem Werbano zbulwersowany...
Ja powiem więcej pijaczyna alkoholik bez problemu dostaje zapomogi  stały zasiłek od państwa deputat na opał etc. a dla takich dzieci pieniędzy brak.. To jest chore.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta ,a 25 lat (16896 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill