www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pilęgnacyjny a rebta socjalna (5849 - wyświetleń)
- Autor Anka01 Dodany 2010-06-18 09:59
Witam mam problem może ktoś mi pomorze we wrześniu 2009r wygrałam sprawę w sądzie o rentę socjalną zawsze pobierałam zasiłek pielęgnacyjny z rentą czyli stawałam na komisję lekarską otrzymywałam orzeczenie o niepełnosprawności (całkowita niezdolność do pracy) i to orzeczenie nosiłam do urzędu Miejskiego i otrzymywałam zasiłek. Obecnie po wygranej sprawie w Sądzie pobieram rentę soc. z ZUS-u ale nie otrzymuje zasiłku bo wiecznie mam niekompletna dokumentację a to Pani w Urzędzie prosi o decyzję ZUS zanoszę a to jeszcze zaświadczenie zanoszę a to jeszcze potrzebny odpis wyroku Sądu zaniosłam okazało się że odpis Wyroku nie jest potrzeby. Juz sama nic z tego nie rozumiem  może mi ktoś pomorze z tamtego okresu od maja2008r do września 2009r nie mam orzeczenia z ZUS-u bo była sprawa w Sadzie i prawdopodobnie nie otrzymam zasiłku za tamten okres ale jak ZUS uznał mnie za nadal całkowitą niezdolną do pracy i przyznał mi rentę to dlaczego w Urzędzie są takie problemy??
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-18 14:16
Witam.
Ciężko zrozumieć, o jaki okres wypłaty zasiłku  pielęgnacyjnego pytasz ? Miałaś wypłacany, potem ... Czy wstrzymany ? Jak Ci się skończył wówczas okres wypłacania zasiłku pielęgnacyjnego, co wtedy zrobiłaś oprócz tego, że stanęłaś na badanie ZUS i czekałaś na orzeczenie.
Opisz to na spokojnie jeszcze raz.
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-06-18 14:36
Witam

Złożyłam wniosek w Sądzie o przywrócenie renty soc. po 16 m-c Sąd przywrócił mi rentę i wyrównał zaległości.Gdy została wstrzymana renta, Urząd również wstrzymał mi wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego.
Chcę się dowiedzieć czy Urząd wyrówna mi zasiłek za te 16 m-c .
Bo po wygranej sprawie w Sądzi mam tylko wyrok,  nie mam orzeczenia ale w Urzędzie nikt mnie nie powiadomił że powinnam stanąć na komisję i starać się o grupę. Myślałam że jak zostanie przywrócona mi renta to i przywrócą mi zasiłek.

Co mam teraz zrobić?? proszę o pomoc
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2010-06-18 16:08
Tak długo walczyłaś w sadzie ? czy była jeszcze apelacja??
Nadrzędny Autor Anka01 Dodany 2010-06-18 17:56
Tak długo trwało sprawa w międzyczasie byłam wezwana na 3 komisje lekarski, ale cłe szczęście że tak się wszystko skończyło.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-22 06:42
Zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny wymaga osobnego złożenia druku  - Wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego -
Orzeczenie o Niepełnosprawności jest podstawą do wypłaty zasiłku lub dodatku pielęgnacyjnego.

A teraz co mówi ustawa , komu przysługuje renta socjalna :
- przysługuje osobie której orzeczono Niepełnosprawność  i  zaliczono  do I lub II grupy inwalidów.
    przy czym  -  I grupa znaczy niezdolny całkowicie do pracy  i samodzielnej egzystencji - i w tym przypadku wypłaca się zasiłek pielęgnacyjny
                   -  II grupa znaczy niezdolny całkowicie do pracy  - w tym przypadku nie wypłaca się zasiłku
Jeśli nie posiadasz orzeczenia z opisem, to na jakiej podstawie MOPS ma Ci wypłacić zasiłek pielęgnacyjny. Pracownik Urzędu dobrze Ci mówi, musisz mieć orzeczenie.

>Pani w Urzędzie prosi o decyzję ZUS zanoszę a to jeszcze zaświadczenie zanoszę a to jeszcze potrzebny odpis wyroku Sądu zaniosłam okazało się że odpis Wyroku nie jest potrzeby>


Pani w Urzędzie poprosiła o wyrok Sądu, licząc na to, że w nim przeczyta także o określeniu niepełnosprawności.

>Złożyłam wniosek w Sądzie o przywrócenie renty soc. po 16 m-c Sąd przywrócił mi rentę i wyrównał zaległości>
>Bo po wygranej sprawie w Sądzi mam tylko wyrok,  nie mam orzeczenia>


Ja w woli tylko wyjaśnienia, zapytam : Czy dobrze miałaś sformułowany wniosek do Sądu ?
- Czy wnosiłaś o przywrócenie renty, wraz z wypłatą zaległych odsetek, ponowne badanie i wydanie orzeczenia o stanie zdrowia/niepełnosprawności.
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2010-06-22 08:38
errata dotycząca  pierwszego  zdania z postu dnia 2010-06-22 godz. 07:42

>Zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny wymaga osobnego złożenia druku  - Wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ->


a powinno być

Zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny wymaga osobnego złożenia druku  - Wniosku o ustalenie prawa do Zasiłku pielęgnacyjnego -

/Owszem istnieje także  - Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego -/
ale w tym temacie  rozmowa o zasiłku pielęgnacyjnym.
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2010-06-22 07:24
WAŻNE INFORMACJE DLA ZAINTERESOWANYCH
Zasiłek / dodatek pielęgnacyjny należy do świadczeń rodzinnych
Zgodnie z brzmieniem art. 24 ust. 2a i 3a ustawy o świadczeniach rodzinnych:

a) „2a. Jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.”,

b) „3a. W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i ponownego ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba spełnia warunki uprawniające do nabycia tych świadczeń oraz złożyła wniosek o ustalenie: 1) niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia i 2) prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.”


A także trzeba zrobić tak :
Jeśli, dana osoba składa wniosek o dalszy ciąg renty, a dotychczas była w stopniu całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji  lub nawet nowa sytuacja zdrowotna danej osoby jest tak zła, będzie badana przez orzecznika pierwszy raz, i  dana osoba domniema, iż będzie może ewentualnie kwalifikować się do przyznania zasiłku lub dodatku pielęgnacyjnego powinna:
]w przypadku orzeczeń rentowych
Złożyć wniosek o Orzeczenie Niepełnosprawności do ZUS/RUS i przyznaniu renty i złożyć jednocześnie wniosek o Wniosek o ustalenie prawa do dodatku pielęgnacyjnego.
i poprosić o wydanie zaświadczenia,  że toczy się postępowanie rentowe i orzeczenie o niepełnosprawności.
(aby było bezpieczne wszystko kserujemy, potwierdzamy zgodność z oryginałem i trzymamy w domu).
W momencie gdy po badaniu przez Orzecznika dana osoba zostanie zakwalifikowana do całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji wypłata dodatku pielęgnacyjnego rozpocznie się automatycznie z wypłatą renty.

w przypadku orzeczeń pozarentowych
Złożyć Wniosek do Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności o Orzeczenie o Niepełnosprawności.
i poprosić o wydanie zaświadczenia że toczy się postępowanie Orzeczenia o Niepełnosprawności.
Z tym zaświadczeniem kierujemy się do MOPS, składamy tam wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, w załączniku notujemy że załączamy taki dokument j.w
(aby było bezpieczne wszystko kserujemy, potwierdzamy zgodność z oryginałem i trzymamy w domu).
Postępowanie administracyjne  o wypłatę  zasiłku pielęgnacyjnego  jest rozpoczęte, wpłynął wniosek, liczy się data wpłynięcia wniosku , ale wstrzymane do czasu dostarczenia do MOPS nowego dokumentu potwierdzającego przyznanie Zasiłku, a tj. Nowego Orzeczenia o Niepełnosprawności, bo ten dokument jest podstawą do wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pilęgnacyjny a rebta socjalna (5849 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill