www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pfron (6821 - wyświetleń)
- Autor hejter Dodany 2010-06-18 12:41
Witam, przybywam do Was na forum w takiej o to sprawie.
Sprawa wygląda następująco, otóż moja siostra jest niepełnosprawna i porusza się na wózku. Niestety nie posiadamy samochodu i każde wyjście do lekarza, na dwór bądź tak jak teraz na rehabilitacje na sąsiednie osiedle trzeba w tą i z powrotem prowadzić ją, a jak wiadomo lekko nie jest. Ok do rzeczy, chodzi mi o to czy jest możliwość uzyskania przez pfron dofinansowania na samochód? Wiadomo, moja siostra nie jest w stanie prowadzić, ba, nie ma nawet prawa jazdy, więc byłby on zapisany na mnie jako na opiekuna. Prawa jazdy nie posiadam, gdyż najzwyklej w świecie nie stać mnie na nie, chociaż teraz planuję iść w wakacje popracować i pójść na kurs.
Bardzo prosiłbym o odpowiedź.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-18 14:07
Witam
Nie ma już programu PFRON - Samochód -
Jednym z warunków, a  ogólnie  kilka przesłanek  do spełnienia,  było posiadanie prawa jazdy, pierwszeństwo dla  osoby niepełnosprawnej pracującej. A także  przyznanie dofinansowania rodzinie, których dziecko, a nawet dzieci, wymagały dowozu do szkoły i dowozu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
Nadrzędny Autor hejter Dodany 2010-06-18 14:36
bardzo dziękuję za odpowiedź.
szkoda, że już nie ma tego programu, no ale trudno.
a nie orientuje się może pani czy są jakiekolwiek dofinansowania, nie mówię tutaj o pfronie, odnośnie samochodów?
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-18 15:20
jeszcze tu jestem, proszę mówić zwyczajnie, bez pani
nie wiem kto dokłada do posiadania osobistego samochodu, oprócz wygranej w konkursie, jako nagroda
Nadrzędny - Autor hejter Dodany 2010-06-18 18:15
[quote]nie wiem kto dokłada do posiadania osobistego samochodu, oprócz wygranej w konkursie[/quote]
nie musisz być nie miła, chciałem się tylko dowiedzieć.
baj
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-06-18 18:22

>czy są jakiekolwiek dofinansowania, nie mówię tutaj o pfronie, odnośnie samochodów>


odpowiedziałam nie wiem, oprócz wygranej w konkursie. Co w tej odpowiedzi jest złego?  są tacy, choćby w programie "Jaka to melodia"
Bo nie wiem kto jeszcze dokłada do samochodu, kto dofinansowuje.
Nadrzędny - Autor lamek Dodany 2010-06-18 21:32
tyle co ja wiem PFRON ,ma czy mial kiedys taki program lamania niby barier nazywal sie PEGAZ-i mozna bylo wystapic z wnioskiem o dofinansowanie czy nawet sfinansowanie zakupu samochodu czy dostosowania do potrzeb osob niepelnosprawnych-i wiem ze takie pieniadze byly przyznawane,jak to teraz wyglada trudno mi powiedziec.
Generalnie jako osoba niepelnosprawa twierdze ze w wielu punktach programu pod kuratela PEFRONu to byla fikcja np; dofinansowania dla pracodawcow zatrudniajacych takie osoby -tworzono fikcyjne stanowiska aby uzyskac takie dotacje,tez sasiadka ktora jest wziana z urzedem pracy powiedziala mi ostatnio ze w PEFRONie jest brak kasy -wiec i mozliwoe ze kwestie takie jak samochody czy podobne sa zawieszone czy w znacznym stopniu ograniczone ...

Ale najprosciej skontaktowac sie z placowka PEFRONu i tak u zrodla sie dowiedziec -sa tez jakies inne fundacje cos jak (dokladnej nazwy n/pamietam) Kryzysowe Wsparnie Osob Niepelnosprawnych od pomocy prawnej po inne mozna tam uzyskac...(w np; Katowicach)
Nadrzędny - Autor hejter Dodany 2010-06-19 06:08
bardzo dziękuję lamek.
Nadrzędny Autor lamek Dodany 2010-06-19 08:49
prosze bardzo mam nadzieje ze w czyms pomoglem ..:-)
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-06-19 10:04
w ramach programu Pegaz można uzyskać dofinansowanie na wózek elektryczny, komputer z oprzyrządowaniem dla osób z dysfunkcją kończyn górnych oraz osprzęt do samochodu a nie dofinansowanie do zakupu samochodu.
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-06-19 12:25
Programu dofinansowującego (przez PFRON) nabycie samochodu już nie ma. Nawet ostatni z przed 3 lat został skrócony z powodu braku kasy. A i tak był przeznaczony dla osób niepełnosprawnych ale do aktywizacji zawodowej czyli by móc pracować. W twoim przypadku na ten czas to orzeczenie niepełnosprawności i staranie się o kartę parkingową dla niej jeśli do tej pory nie ma. (Trochę ułatwi życie). Oraz śledzenie programów PFRONowskich - bo a nuż coś znowu będzie.
A twoja siostra nie jest w stanie prowadzić? czy nie ma prawa jazdy. Bo jak powyżej zauważono może jakiś tańszy samochód i dopłata do osprzętu dla niej.
Nadrzędny Autor hejter Dodany 2010-06-19 14:58
krak a więc tak, moja siostra nie ma prawa jazdy, no i ma też niedowład w rękach więc nie jest w stanie prowadzić, nawet jak by chciała. Miałem nadzieję, że coś z tym samochodem jest na rzeczy bo z pieniędzmi się nie przelewa, a samochód to jest jednak niezależność. Będzie trzeba uzbierać trochę kasy na jakiś tańszy samochód i najwyżej tak jak napisaliście pomyśleć coś o tym osprzęcie. W każdym razi dowiem się więcej szczegółów na miejscu. Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc ;-)
Nadrzędny Autor krak Dodany 2010-06-19 15:51
Zajrzyj na ten link.   http://www.pfron.org.pl/portal/pl/253/832/Pegaz_2010.html       Tam znajdziesz wyjaśnienie. Doczytaj się modułu I i obszaru A. Pomoc w zakupie i oprzyrządowaniu samochodu jest możliwy tylko wtedy, kiedy kierowcą byłaby twoja siostra. Patrz  na adresatów programu  ustęp V:

– „V. Adresaci programu  
…………   
oraz legitymujące się prawem jazdy, z zastrzeżeniem ust. 7. -

A sam piszesz – „nie jest w stanie prowadzić, nawet jak by chciała.” -
Więc problemem jest uzyskanie prawa jazdy na takim samochodzie przez twoją siostrę.
Może w przyszłym roku pojawi się nowy program dofinansowujący zakup a tam mogłaby być opcja dofinansowania samochodu przy założeniu, że kierowcą może być opiekun. Kto wie. . 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pfron (6821 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill