www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Turnusy rehab. - ogólnie (27360 - wyświetleń)
- Autor tęcza Dodany 2010-05-09 16:19
Mam pytanie, czy ogólnie rzecz biorąc warunki na turnusach rehabilitacyjnych są niezbyt dobre? W tym roku i tak nie pojadę, bo nie dostałam dofinansowania, ale w przyszłym roku może się uda. Ale z tego co czytam to widzę że można fatalnie trafić. I tu chcę zapytać te osoby które były na takich turnusach wiele razy - ogólnie jesteście zadowoleni z turnusów czy różnie to bywało?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-09 18:09
Tęcza jeśli chodzi o PCPR to raz było fatalnie drugi super ale to podziel na 10 lat. Też od 2 lat nie dostaję dofinansowań. Ten rok jest 3 rokiem odmowy.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-05-09 19:47
może być różnie zależy od eielu czynników tzn warunki towarzystwo opieka itd
Nadrzędny - Autor Grzegorz70 Dodany 2010-05-10 06:27
Generalnie ja jestem zadowolony z pobytów w uzdrowiskach. Ale o swoje trzeba walczyć. Panie , które przydzielą pokoje nie sa miłe i dobre miejsca trzymają dla swoich znajomków.
Dwa razy musiałem zrobić awanturę. W Iwoniczu moja mama dostała obskurny pokój.Poszedłem do miejsca gdzie przydzielają pokoje. Powiedziałem , żeby to natychmiast zmienili i zapytałem czemu o 5 rano w dniu rozpoczęcia turnusu nie ma normalnych miejsc.
Z kolei w Cieplicach. Dostałem pokój w jakimś ośrodku , bez szafy i krzesła. Łazienka - sztuk 1 na 40 pokoi. No nie mówię , tak nie bedzie. Wracam i prosze o pokój z łazienką. Pani mi mówi , że miejsc nie ma i powinienem być zadowolony , bo przyjechałem się leczyć a nie wczasować. Mówię kobieto - do leczenia trzeba mieć warunki. I zażądałem pisma z pieczatką rejestracji i jej nazwiskiem , że takich pokoi nie ma. Powiedziałem jak nie ma warunków wracam do Warszawy i przyjade tu w innym terminie. Pokój znalazł się od razu.
Standardowo w sanatorium są trzy zabiegi. Jeśli chcesz więcej musisz dopłacić albo kombinować na lewo.
Najlepiej jechać na taki turnus latem. Bo nawet jak Ci się nie podoba coś w tym turnusie , łatwiej to zniesiesz jak jest ciepło. Czasem trzeba dochodzić na zabiegi czy posiłki.
Towarzystwo zawsze się znajdzie.
Ja jestem zadowolony ze wszystkich turnusów. Oprócz pobytu w Świeradowie.
Nadrzędny - Autor tęcza Dodany 2010-05-10 16:45
Grzegorz, a ta 1 łazienka na 40 pokoi to w którym roku było? Bo teraz to chyba są wytyczne z Unii, że w każdym pokoju jest łazienka. Ale poza tym to chyba często tak jest, że to co reklamują ośrodki w internecie a to co się zastaje na miejscu to różnica? Najpierw każdy zachęca żeby do nich przyjechać, a potem okazuje się że warunki są gorsze niż obiecywane. Ja tam nie wiem, bo nigdy nie byłam na turnusie rehabilitacyjnym jeszcze. Jedynie byłam w sanatorium o statusie szpitala, gdzie warunki były przykre.
Nadrzędny Autor Grzegorz70 Dodany 2010-05-11 03:54
Hej.
To było dość dawno temu. Rok 98.
Nie wiem jak jest teraz i nie chcę nikogo wprowadzać w błąd. Może te wytyczne Unii dotyczą ośrodków o statusie szpitala. Ja w takim środku nie byłem.
Ale nie licz na poprawę. Szczególnie latem jest duże oblężenie sanatoriów. Zimą jest większa szansa na jakiś normalny pokój.
Wytyczne wytycznymi , a życie sobie. Jak Unia da pieniądze na leczenie , to za te pieniądze leczy się ktoś inny. Przeważnie urzędnicy ich rodziny.
W necie reklamują co najlepsze. Wszedłem niedawno w profil Cieplic. I zobaczyłem same najlepsze ośrodki. Tych gorszych już nie. A takich jest więcej.
Najlepiej jest jechać prywatnie , tylko kogo na to stać. Mnie nawet nie stać iść prywatnie do lekarza.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-10 16:50
Tęcza coś takiego jak pisze Grzegorz proponują poszpitalnie NFZ w Kamieniu Pomorskim. Budynek chyba z czasów Gomółki. Nie byłam ale miałam okazję posłuchać w realnym swiecie.
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-11 07:41
bodynki komunistyczne to cena turnusu za osobe od 1200 do 1600 zl, a budynki nowoczesne to cena turnusu od 2000 zl za osobe. niestety MOPR i PCPR nie sa tym kompletnie zainteresowane, jakie warunki panuja w poszczególnych osrodkach.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-11 12:12 Zmieniony 2010-05-11 12:14
rafallbn1981 ok co do MOPS i PCPR, ale jak kieruje NFZ ludzi poruszających się o kulach czy wózku do sanatorii gdzie jedna łazienka jest na cały korzytarz czyli moc ludzi to już zakrawa na niezłą kpinę,. Nie pisząc już że owa osoba np musi pokonać 400-500km tylko czym bo dla w/w pociąg i przesiadki są nierealne. A nie każdy ma rodzinkę z autem czy auto....
Dofinansowania z PCPR dana osoba wybiera sama sanatorium więc nie musi brać drogiego w sezonie. Ma prawo wyboru. Byleby dany ośrodek był wpisany do rejestru.....Co do MOPS nic nie wiem.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-12 06:43
nie bardzo rozumiem co chcesz powiedzieć, bo chyba kazdy ma prawo wyboru kiedy chce jechac na wakacje??? niestety w Polsce nawet nfz nie wie jakie sanatoria oferuja standardy. z kilkudziesieciu sanatoriow raptem kilkanasie by mozna vbylo uznac za dostepne dla osob na wozkach - moze wiecej, niewiem bo nie liczylem ich. transport to inna sprawa.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-05-12 08:44
Turnus rehabilitacyjny ,to nie są wakacje tylko leczenie
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-05-12 09:37
rafallbn, nie, nie bardzo masz wybór - ponieważ turnus rehabilitacyjny i pozostałe wspomniane tu formy leczenie pozaszpitalnego NIE SĄ WAKACJAMI. Sam decydować możesz wówczas, kiedy sam za taki pobyt płacisz - wtedy również robisz podczas wyjazdu, co Ci się żywnie podoba:)
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-12 11:50
o toz turnusy to wakacje taka jest prawda. i nie mow ze nie. bo zadnej kolejki oczekujacych tam nikt nie prowadzi i sama decydujesz kiedy i gdzie chcesz jechac. w przypadku sanatoriow nie decydujesz.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-05-12 12:34
A, tak po prawdzie, to rafallbn ma trochę racji - w sensie opisu, jak rzeczywiście ON traktują, siłą zwyczaju i rozpędu, te pożal się Boże "turnusy rehabilitacyjne".
A nie uważasz, rafale, że w takim razie to straszna fikcja jest? Bo niby czemu z pieniędzy podatników, do tego wg kompletnie niejasnych kreteriów, są dofinansowywane wakacje dla niepełnosprawnych? Czemu takiego luksusu nie ma dla sprawnych?
Sami sobie odpowiadacie na pytanie, dlaczego tę "instytucję" powinno się już dawno zlikwidować.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-12 14:51
turnusy to totalna fikcja. nie ma na nich zadnej rehabilitacji. turnusy powinny byc dla osob aktywnych a nie dla wszystkich.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-05-12 15:53
W jakim sensie aktywnych?
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-13 08:10
aktywni - czyli ze cos sie robi na tych turmnusach np. trenuje sport jaki sie uprawia, a nie tylko jest lezakowanie i fikcyjna rehabilitacja 15 minutowa. ale prawda jest taka ze sie nic nie zmieni.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-05-12 17:48
Moim zdaniem, nie tyle chodzi o to dla kogo, ale PO CO one mają być - jeśli jako wakacje to dla nikogo. Natomiast gdyby miały służyć rehabilitacji, to już powinien to determinować stan zdrowia i rokowania na przyszłość.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-05-12 17:56
czyli uważasz że ci którzy rokowania maają marne nie powinni z turnusów korzystać ? jesteś bezduszny
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-05-12 19:07
Zaraz tam bezduszny (a po prawdzie: bezduszna):-)
Próbuję jedynie niektórych skłonić do zastanowienia się, co tu tak naprawdę nie działa jak należy oraz że ON dają się wkręcać w nieefektywne systemy, godząc się na wszystko bezkrytycznie.

Ależ oczywiście, że wielu niepełnosprawnych (ale zdecydowanie wg kryteriów) powinno mieć możliwość uczestniczenia w turnusach, ale REHABILITACYJNYCH, a nie fundowanych przez podatników wczasach. Nie przeginajmy.
Jaka korzyść jest z wdychania jodu dla osoby z mpd albo dla astmatyka z ciężkich ćwiczeń siłowych?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-12 21:00 Zmieniony 2010-05-12 21:03
Rafał przepraszam cię bardzo. Na takim turnusie rehab byłam 2 razy w swoim życiu i powiem wprost. lesjesz wodę. Ciężko pracowałam na swoją sprawność. A karta zabiegowa była podpisywana tylko wtedy gdy kuraciusz był na zabiegu.
Basia ma rację. jesteś bezduszny i .......

Bluengel astmatycy nie ćwiczą na siłowniach a mają swoje oddzielne gabinety zabiegowe leczące ich chorobę. W jednym sanatorium ( budynku) jest moc gabinetów zabiegowych dlatego są w nich różne schorzenia leczone.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-05-12 21:06
olej ela bezdusznego
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-13 08:13
ja bylem wiele razy niz tylko 2x, i chcesz mi powiedziec ze 20 dni rehabilitacji  (bo turnusy trwaja 14 dni, a bylas 2x to daje 20 dni, gdyz weekendy odpadaja) raptem cie usprawnily?? nie badz smieszna.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-13 08:11
bezduszny to chyba nie do mnie. wiem jak wygladaja turnusy bo bylem na nich wiele razy.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-05-13 13:30
na turnusach lub w sanatorium można tylko się podreperować na krótki czas
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-05-13 16:35
o ile wogole mozna sie podreperowac.
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-05-13 18:27
Przecież zabiegi zleca lekarz w uzgodnieniu z pacjentem.Ja bardzo rzadko gdzieś wyjeżdżam,ale jak mi w sanatorium zleciła pani doktor gimnastykę indywidualną,to nawet rehabilitanci zauważyli,że ja się tam nudzę i robię sobie żarty z tej gimnastyki.Zmienili mi na siłownię-tam przynajmniej byłem w swoim żywiole i sobie trochę poćwiczyłem.Zlecone miałem jakieś ''tanki''-dziewczyny nie wiedziały co mają ze mną robić i wygoniły mnie na basen-przynajmniej sobie popływałem.
Pozdrawiam i życzę zdrówka :-)
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-13 20:30
Dzięki Basiu ale jeszcze raz odpiszę dla rafallbn1981 .

Jeśli jedziesz tam w ramach obijania się to nie masz żadnych rezultatów ale jeśli pochodzisz na zabiegi popracować a nie popatrzeć w sufit jak to robią niektórzy a UGUL itp zabiegach to napewno zero widoków na poprawę zdrowia nawet na jeden dzień. Bo widziałam i takich co podkładają karty i idą na kawusię zamiast popracować nad sobą.

siwek też nie wiem co to "tanki" ale może Basia w tym bardziej obeznana. Na siłownię mnie nie wpuszczają :-(:-)
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-05-13 22:45
też nie wiem co tpo ale chyba coś z wodą
jak jade na turnus lub do sanatorium zawsze mówię wprrost że potrzebuje pomocy przy ćwiczeniach i jeszcze mi się nie zdażyło żeby mi odmówiono
co do efektów nie mam ich od razu a wręcz przeciwnie bywa gorzej niż przed  ćwiczeniami
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-05-14 15:07
Tak Basiu to prawda. Efekty widać dopiero po powrocie do domku :-)
Nadrzędny - Autor martas Dodany 2010-06-24 11:48
Ja na turnusach zawsze mówię że chcę duużo ćwiczeń i choć formalnie ilośc jest mała bo tylko 2 zabiegi to przecież ćwiczenia ogólnousprawniające które mam moga trwać nawet dwie godziny. wiadomo że są zabiegi 10-15 minutowe ale jesli chodzi o cwiczenia czas nie jest wyznaczony.

To czy potraktujecie turnus wyłącznie rozrywkowo czy połączycie jedno i drugie to zależy od was. rehabilitant/ka nie będzie zmuszać nikogo i ganiac za nim. Jesteśmy dorosłymi ludźmi i decydujemy sami.
A efekty zależą w dużej mierze od naszego podejścia. Wpadki z pokojami to niestety prawda. Nie zawsze są takie jak być powinny
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-06-24 14:48
wszystko powinno mieć swój umiar ćwiczenia też
Nadrzędny - Autor martas Dodany 2010-06-25 21:21
jasne że tak
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-06-26 13:38
więc ostrożnie
Nadrzędny Autor ifasia Dodany 2010-11-24 18:30
Witam 
Zależy jak się trafi to raz , drugi raz to najlepiej jechać do sprawdzonych ośrodków, ja w tym roku byłam w dwóch ośrodkach Sarbinów w Kamyczku i w Ustroniu Morskim
W Klimczoku .
Jeśli chodzi o ośrodek Kamyczek byłam już tam 3 razy , ale co rok jest inaczej, 
nie było źle, dla mnie to najważniejsze jest ładna plaża i blisko do morza  50 m,  kawiarenki ładnie przy plaży bardzo mi się podoba
Natomiast w Ustroniu Morskim też jest możliwie, tylko zależy na jaki pokój się trawisz jest to Ośrodek dla Niewidomych sam Ośrodek dość ładny ale jak trafisz na brzydki pokój to fatalnie, krótko mówiąc do Ustronia już nie pojadę, bo mi się nie podoba plaża itd wąska brzydka ,
W Sarbinowie byłam oprócz Kamyczka w Beskidzie też 3 razy lubię tam jechać bo spokój  piękna plaża i personel miły super
Jeszcze mam zamiar jechać do Jagody do Sarbinowa bo też jest tam bardzo ładny Ośrodek , ciężko tam się dostać, już się  zapisałam na czerwiec n\a drugi rok teraz jak byłam w wrześniu ,
Kocham morze, spokój , blisko  ładną plażę pozdrawiam serdecznie!!
Nadrzędny Autor Łukasz i Marcin Dodany 2011-01-25 20:25
Uprzejmie prosimy Cię o wypełnienie ankiety, która pomoże nam zrozumieć Twoje potrzeby i być może  w przyszłości pomóc odpowiedzieć na nie w konkretny sposób. Ankieta dotyczy Twoich potrzeb socjalno-mieszkaniowych.

Dziękujemy z góry.

http://www.ankietka.pl/ankieta/52874/dostosowanie-przestrzeni-mieszkalnej-w-kontekscie-osob-niepelnosprawnych.html

Łukasz i Marcin
Nadrzędny Autor aneri Dodany 2011-03-31 09:02
od aneri.proponuje osrodek ;wisla-margot; w Iwoniczu Zdroj.Jest to osrodek sanatoryjny dostosowany rowniez dla osob na wozkach,sa podjazdy,do osrodka mozna z centrum dojechac zarowno samochdem,jak i dojsc pieszo,zabiegi sa na miejscu,w  wisle pracuje pani Marta-k.o.ma cudowne podejscie do osob niepelnosprawnycBulam w Wisle-Margot dwokrotnie(za drugim razem zrezygnowalam z wyzszego dofinansowania aby byc w Wisle) i chetnie pojade jeszcze nie raz.Jesli ktos lubi chodzic-jest gdzie.Proponuje piec gwiazdek dla Wisly-Margot w Iwoniczu  Zdroj.ANERI .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Turnusy rehab. - ogólnie (27360 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill