www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / dofinansowanie po pensji niepełnosprawnych 2011 (29633 - wyświetleń)
- Autor alus Dodany 2010-07-27 14:01
Witam, pracuje w ZPCHR nam znaczny stopień niepełnosprawności  ....trwają pracę nad ustawą o rehabilitacji społecznej on....czy ktoś mi napisze jakie dofinansowanie otrzyma mój zakład na mnie wg nowego projektu ustawy?
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2010-07-27 14:15
Otwórz projekt i przeczytaj.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-07-27 15:10
O, rogal - dziękuję za wyręczenie:)
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2010-07-27 15:28
Nie ma to jak wyuczona bezradność.
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2010-07-27 15:32
Bardzo smieszne...tylko że w projekcie wszedzie jest mowa o roku 2012 i pózniejszych więc możecie sobie darować uszczypliwości
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-07-27 17:21
bedziesz caly czas dostawac 1276 brutto pensji bez wzgledu na to ile bedzie chleb kosztowal. dofinansowanie wyniesie 150% a potem 180%. Niestety szkoda ze wszyscy zdrowi co w organizacjach pracuja to maja minimum 2200 na reke (na wtz), a zarzad  wiecej, to  kulawy za 1276 brutto bedzie nadal pracowal, a kasa z pfron na to idzie :-(. gdzie jestescie organizacje co nas tak bronicie sie pytam ??
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2010-07-27 19:35
Ja dostaje ponad tysiąc zł więcej więc nie mam na co narzekać
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-07-28 08:27
oczywiscie, tylko ze przecietna krajowa to 3500 zl na stan obecny. 1276 brutto to najnizsza krajowa jaka byla w 2009 roku i ona pozostanie na tym etapie co jest nawet do 2013 roku. wiec teraz chleb kosztuje 3 zl i bedziesz miec 1276 brutto, a w 2013 chleb bedzie po 6 zl i tez bedziesz miec 1276 brutto.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2010-07-28 10:22
Nie wiesz o czym piszesz to nie pisz. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi obecnie 1317zł brutoo. Od przyszłego roku wzrośnie do min. 1378zł, a japrawdopodobniej do 1386zł.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-07-28 11:32
zgadzam sie, ale w projekcie podstawa dofinansowania do pensji bedzie najnizsze wynagrodzenie, ktore obowiaazywalo w 2009 roku czyli 1276 brutto.
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2010-07-28 11:32
Zwracam honor.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-07-28 12:57
rafallbn1981
W projekcie jest mowa o dofinansowaniu dla pracodawców, a to nie jest równoznaczne z wynagrodzeniem dla pracownika. Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta i jest "gwarantowane".
.
Nadrzędny - Autor rafallbn1981 Dodany 2010-07-28 17:49
a to co oznacza?? zwolnienia!!!, bo zpchry chca miec 100% refundacji wynagrodzenia i niezamierzaja dokladac do nas, wiec szykuja sie zwolnienia.
Nadrzędny Autor adriano40 Dodany 2010-12-01 17:33
Popieram cię MASOWO POSYPIĄ SIĘ ZWOLNIENIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A WSZYSTKO WINA RZĄDU.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-07-27 17:57
Ależ to wcale nie miało być śmieszne.
Skoro w projekcie jest mowa o roku 2012, widać planują wprowadzenie zmian dopiero wówczas. Czy to naprawdę nie wynika?
No i to przecież chyba nie jest tak (czy się mylę?), że kwota dofiansowania determinuje wysokość zarobku ON? Jeśli pracodawca sobie życzy, może Tobie płacić i 5000.
I właśnie to jest skucha ON - że godzą się wyłącznie na to nieszczęsne minimum. Życiowo rozumiem - systemowo nie. Ale co z tego, skoro (póki co) jeśli człowiek będzie nawet mógł zarobić teoretycznie więcej, i tak pewnie dobrodusznie zrezygnuje, bo będzie się bał utraty renciny... I tak w kółko.
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2010-07-27 19:41
No właśnie nie do końca....w projekcie sa wyszczególnione poszczególne etapy począwszy od 1 stycznia 2012 r i pózniej a równocześnie jest w niej zapisane, że wchodzi w życie od początku roku 2011 i tu jest jak dla mnie mała nieściśłość i dlatego zadałam take pytanie, które nie wiem dlaczego wyśmialiście. Nauczono mnie, że jeśli mam jakieś wątpliwosci lepiej dopytać bo może ktoś jest lepiej poinformowany
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-07-28 08:07

>.w projekcie sa wyszczególnione poszczególne etapy począwszy od 1 stycznia 2012 r i pózniej a równocześnie jest w niej zapisane, że wchodzi w życie od początku roku 2011 i tu jest jak dla mnie mała nieściśłość


Ależ wszystko się zgadza.
Zakłada się, iż nowelizacja ustawy wejdzie w życie od początku 2011 roku i o tym mówi Art. 11. projektu nowelizacji ustawy:

Art. 11. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. za wyjątkiem art. 1 pkt 5, 6 i 9 i 11 lit. b), które wchodzą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia oraz art. 1 pkt 15, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

Natomiast zagadnienie dofinansowania jest dokładnie przedstawiona w Art. 10. tego samego projektu:

Art. 10. 1.Miesięczne dofinansowanie przysługuje na zasadach wynikających z art. 1 pkt 11 lit. a) począwszy od dofinansowania za miesiąc styczeń 2013 r., zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. W okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie:
a) 170% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
b) 125% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
c) 50% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
3. W okresie od dnia 1 lipca 2012 r. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie:
a) 180% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
b) 115% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
c) 45% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.


Jak widać nie ma nigdzie zapisu dotyczącego dofinansowania w 2011 roku.
Dodam, iż od 1 stycznia 2013 "mają" obowiązywać następujące kwoty dofinansowania (Art. 1. 11. a):
a) 180% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
b) 100% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
c) 40% najniższego wynagrodzenia — w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Nasuwa się pytanie: Gdzie ty widzisz tą, jak to ujęłaś, małą nieścisłość?

>zadałam take pytanie, które nie wiem dlaczego wyśmialiście


Być może dlatego, iż wszystko jest napisane i wystarczyło przeczytać.
.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-07-28 08:16
Trudno orzec czy to się nie zmieni tak jak miało to miejsce w 2009 roku ale zakładam że w 2011 dofinansowanie zostanie zrównane i będzie wynosiło Tyler ile podano w art. 26s ustawy
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych1)

Art. 26a. 1. (40) Pracodawcy przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o której mowa w art. 26b ust. 1, prowadzonej przez Fundusz. Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, zwane dalej "miesięcznym dofinansowaniem", przysługuje w kwocie:
  1)   160 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  2)   140 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  3)   60 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Art. 68g. (90) W 2010 r.:
  1)   pracodawcy zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 % przysługuje miesięczne dofinansowanie w wysokości:
a)  70 % kwot, o których mowa w art. 26a ust. 1,
b)  90 % kwot, o których mowa w art. 26a ust. 1 i 1b;
  2)   pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej przysługuje 100 % kwot dofinansowania, o których mowa w art. 26a ust. 1 i 1b.
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2010-07-28 09:33
Dziękuje bardzo za wyczerpującąodpowiedz....o taką chodziło mi od początku ...szkoda, że osoby które nie mają wiedzy najpierw musialy napisać tyle niepotrzebnych słów... pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-07-28 12:07
Te osoby miały dokładnie taką samą wiedzę, co Ty - z tą różnicą, że sugerowały jej użycie.
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2010-07-28 12:56
Nie mój drogi... gdybym znała oppowiedz na pytanie to bym go nie zadawała. Jak nie wiem czy nie jestem czegoś do końca pewna pytam. Z wypowiedzi integracji rozumiem, że w 2011 roku najprawdopodobniej pozostaje po staremu I TO MI WYSTARCZA. Wystarczyło napisać, że chyba nic sie nie zmieni a nie silic się na uwagi o wyuczonej bezradności czy innych. Chcemy szacunku innych to szacujmy sie nawzajem
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-07-28 13:14

>Dziękuje bardzo za wyczerpującąodpowiedz....o taką chodziło mi od początku


No nie.
Dziękujesz Integracji za t-a-k-ą odpowiedź? A tak na marginesie, to wysokości dofinansowania, które podaje specjalista Centrum Integracji są obowiązującymi wskaźnikami. A chyba nie o to chodziło...
Przecież pytasz nie o to "co jest", ale o to "co będzie". Oto Twoje własne słowa"

>trwają pracę nad ustawą o rehabilitacji społecznej on....czy ktoś mi napisze jakie dofinansowanie otrzyma mój zakład na mnie wg nowego projektu ustawy?


Wyraźnie pytasz o przyszłe dofinansowanie, które jest "proponowane" w projekcie nowelizacji obecnej ustawy. Dopytujesz się o dofinansowanie w 2011 roku, o którym to w rozważanym projekcie nie ma mowy.

>szkoda, że osoby które nie mają wiedzy najpierw musialy napisać tyle niepotrzebnych słów...Po pierwsze:


Zanim zarzucisz komuś brak wiedzy uzupełnij swoją.
Wydaje mi się, iż powinnaś znać obowiązujące przepisy, a co za tym idzie  obecną ustawę, która przecież Ciebie dotyczy.
Po drugie:
Umiejętność czytania ze zrozumieniem naprawdę się przydaje.

Rada na przyszłość: Zanim zadasz pytanie zastanów się, o co chcesz zapytać.
.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2010-07-28 13:16
"Trudno orzec czy to się nie zmieni tak jak miało to miejsce w 2009 roku ale zakładam że w 2011 dofinansowanie zostanie zrównane i będzie wynosiło Tyler ile podano w art. 26s ustawy
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych1)

Art. 26a. 1. (40) Pracodawcy przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, o której mowa w art. 26b ust. 1, prowadzonej przez Fundusz. Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, zwane dalej "miesięcznym dofinansowaniem", przysługuje w kwocie:
  1)   160 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  2)   140 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
  3)   60 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Art. 68g. (90) W 2010 r.:
  1)   pracodawcy zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 % przysługuje miesięczne dofinansowanie w wysokości:
a)  70 % kwot, o których mowa w art. 26a ust. 1,
b)  90 % kwot, o których mowa w art. 26a ust. 1 i 1b;
  2)   pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej przysługuje 100 % kwot dofinansowania, o których mowa w art. 26a ust. 1 i 1b."


I to jest wypowiedź specjalisty?!
Toż to jakiś zlepek ... Porażający brak wiedzy. Proponuję poprawić błędy, uzupełnić w istotne informacje i "ubrać" w odpowiednią formę.

Kompletny brak szacunku dla użytkowników forum.
.
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2010-07-28 16:13 Zmieniony 2010-07-28 16:18
jolik_ napisał

" I to jest wypowiedź specjalisty?!
Toż to jakiś zlepek ... Porażający brak wiedzy. Proponuję poprawić błędy, uzupełnić w istotne informacje i "ubrać" w odpowiednią formę.

Kompletny brak szacunku dla użytkowników forum."

To nie jest brak szacunku dla użytkowników forum ze strony Integracji. Dla Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji niepełnosprawni to przede wszystkim dobre źródło robienia interesów i kasy na "pomocy", więc nie należy oczekiwać jakiś sensownych odpowiedzi. Kasa przecież leci bez względu na to czy się coś robi czy nie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji generalnie nie pomaga ON, i to przecież widać po takich odpowiedziach.

Każdy kto myśli inaczej żyje w błędzie. Czas najwyższy otworzyć oczy i samemu się przekonać.
Nadrzędny Autor kazoo Dodany 2010-07-28 20:26
Trzeba jeszcze pamiętać że kwoty wymienione powyżej są kwotami maksymalnego dofinansowania do pensji. W rzeczywistości dofinansowanie np. w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na otwartym rynku pracy wynosi 75% pensji pobieranej przez ON. Z tego co wiem dla przypadków innych stopni niepełnosprawności na otwartym rynku pracy również jest to kwota poniżej 100% pobieranej pensji a kwoty wymienione w poprzednich postach są jedynie maksymalnymi dofinansowaniami. Jeśli ktoś się orientuje to proszę napisać jak sytuacja wygląda dla ZPCH bo nie jestem pewien.
Nadrzędny - Autor Mietek55 Dodany 2010-07-28 19:51
Wujek dobra rada się znalazł.
Nadrzędny - Autor adriano40 Dodany 2010-12-01 17:20
Wiem jedno że prezydent Komorowski podpisał ustawę na 2011 rok i powiem tylko tyle LAWINOWO POSYPIĄ SIĘ ZWOLNIENIA NIEPEŁNOSPRAWNYCH!!!!!!!!!!!!!.
Jak by ten sk....el. miał stopień niepełnosprawności to na pewno by takiej ustawy nie podpisał,jeszcze jedno zobaczycie moi mili że nie będzie pracy dla niepełnosprawnych.
Nowe przepisy to jest kara śmieci.Sam znam pracodawce który zatrudnia niepełnosprawnych powiedział że będzie zwalniał masowo.
Dla rządu niepełnosprawni najlepiej jak by wo gule nie było. Pierdolony rząd. POWTARZAM PRACY NIE BĘDZIE ZOBACZYCIE!!!!
  
Nadrzędny - Autor adriano40 Dodany 2010-12-01 17:23
Zapomniałem dodać że sam mam umiarkowany stopień.
I nie mogę znaleźć pracy.
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2010-12-01 17:35
W moim mieście ofert dla ON jest mnóstwo, ale co z tego? Sprzątanie (naprawdę ciężka praca) za najniższą krajową lub praca w ochronie za 4,50/h. Zdrowi ludzie mają taką pracę gdzieś, a ON o ile mają jeszcze siłę biorą jak leci.
Nadrzędny Autor adriano40 Dodany 2010-12-01 17:44
Zobaczysz posypią się zwolnienia masowo!! Do tego rząd doprowadził a Komorowski podpisał.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-12-01 21:09
adrianie drogi - w takim razie ty jesteś zwykłym... idiota (sorry, nie działaja mi niektóre polskie znaki:)).
W jednym poście ze strachem powtarzasz wtłoczone przez właścicieli-wyzyskiwaczy nieprawdziwe populistyczne brednie, ale już w kolejnym sam przyznajesz, że i tak tej roboty dla ciebie nie było. No to co to będzie za różnica, jeśli nawet będa zwalniać??? Akurat ty powinieneś się cieszyć, bo poleca głównie ci z lekkim - i dobrze.
A jeżeli uważasz za taka cudowna dobroczynność zatrudnianie kulawych (najlepiej pseudo) tylko dla wskaźników to gratuluję.
A sianie defetyzmu w twoim wydaniu już nawet nie robi wrażenia - to nie te czasy, kolego...
Nadrzędny Autor adriano40 Dodany 2010-12-03 00:06
Powiem tyle wybierz się do prawnika.A obrażać się nie pozwolę Kretynie.sorry, nie działaja mi niektóre polskie znaki
Nadrzędny Autor adriano40 Dodany 2010-12-03 14:12
Nie chciałem cię obrazić ja wybrałem się do prawnika i mi wszystko dokładnie wyjaśnił.A nazwałem cie kretynem dla tego bo ty mnie idiotą.
Pozdrawiam serdecznie.
Nadrzędny - Autor adriano40 Dodany 2010-12-06 22:33
Według organizacji przedsiębiorców, wejście w życie nowych regulacji pogorszy sytuację niepełnosprawnych. – Mamy już sygnały od pracodawców, że po tym, jak stracą dofinansowanie wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, wielu z nich nie będzie stać na utrzymanie takiego pracownika. Czeka nas fala zwolnień. Na pierwszy ogień pójdą niepełnosprawni, którym przysługuje prawo do emerytury – ostrzega Janczewska.

W ocenie Pracodawców RP, pozytywny trend związany z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych nie tylko wyhamował, ale wręcz z roku na rok będzie coraz gorzej. Podpisana nowelizacja ustawy zmniejsza wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ciągu najbliższych dwóch lat o połowę. Będzie to oznaczać wzrost kosztów pracy osób niepełnosprawnych o około 30 proc. Takiego dodatkowego obciążenia wielu pracodawców może nie unieść.

Oszczędności, które będą możliwe dzięki nowelizacji ustawy, są szacowane na 2 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż ma wynieść deficyt w budżecie PFRON. – Zamiast niezbędnych oszczędności wynikających z przyszłorocznych potrzeb, tak naprawdę funduje się pracodawcom zabójczą terapię wstrząsową, która przede wszystkim odbije się na samych niepełnosprawnych – podsumowuje Magdalena Janczewska.
Nadrzędny - Autor adriano40 Dodany 2010-12-06 22:57
Ustawa zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Jej celem jest m.in. poprawa sytuacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zagrożonego utratą płynności finansowej.

"Dotychczas zakłady, zatrudniające co najmniej 25 pracowników, które nie zatrudniały co najmniej 6 proc. osób niepełnosprawnych, mogły płacić mniejszą składkę na PFRON, jeżeli dokonywały zakupów w zakładach pracy chronionej. Po wejściu ustawy w życie, w przyszłym roku ta ulga zniknie. Tymczasem wiele zakładów podpisało umowy wieloletnie" - powiedziała PAP Magdalena Janczewska, ekspert organizacji Pracodawcy RP. Jej zdaniem godzi to w zasadę praw nabytych.

"Ustawa likwiduje także możliwość odpisu przez zakłady pracy chronionej podatku od nieruchomości czy rolnego dla Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych" - powiedziała Janczewska. Dodała, że "ustawa została opracowana w pośpiechu, bez konsultacji z partnerami społecznymi".

Zaznaczyła, że ograniczenie dofinansowania dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i lekkim doprowadzi do wzrostu kosztów pracy osób niepełnosprawnych o 30 proc., a w konsekwencji może doprowadzić do ich zwolnień. "Ustawa, która była pomyślana jako ustawa ratunkowa, może zaszkodzić osobom niepełnosprawnym" - powiedziała.

Co przewiduje nowelizacja?

Nowelizacja przewiduje, że dopłata do zatrudnienia niepełnosprawnych w znacznym stopniu ma wynosić 180 proc. najniższego wynagrodzenia, do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - 100 proc., a w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności - 40 proc. Obecnie pracodawca otrzymuje dopłatę w wysokości odpowiednio - 160 proc., 140 proc. i 60 proc. najniższego wynagrodzenia. Ustawa zalicza chorych na epilepsję do znacznego stopnia niepełnosprawności. Kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. w odniesieniu do osób chorych psychicznie, o zaburzonym rozwoju czy chorych na epilepsję.

Zgodnie z ustawą skrócony czas pracy będzie przysługiwał osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym i umiarkowanym. W przypadku niższego stopnia niepełnosprawności to lekarz ma opiniować zasadność ustalenia
Nadrzędny - Autor adriano40 Dodany 2010-12-06 23:00
Zaostrzone zostaną też wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać te zakłady, w których niepełnosprawni stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich zatrudnionych pracowników (w tym 20 proc. niepełnosprawni w stopniu znacznym). Obecnie jest to 40 proc. niepełnosprawnych, w tym 10 proc. w stopniu znacznym.

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 osób odprowadzają do PFRON składkę, jeżeli wśród ich pracowników 6 proc. nie stanowią osoby niepełnosprawne. Ponieważ w ostatnich dwóch latach przybyło 68 tys. zatrudnionych niepełnosprawnych, wpływy do PFRON są mniejsze, a wydatki na dofinansowanie zatrudnienia - większe. Dlatego - jak argumentował rząd - nowela była konieczna.

Przeciwko nowelizacji protestowali pracodawcy niepełnosprawnych. Według nich ustawa doprowadzi do zwolnień osób niepełnosprawnych, gdyż zdecydowana większość zatrudnionych, na których pobierają dofinansowanie, to osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności, a dopłaty dla tej grupy będą mniejsze.

Związkowcy krytycznie odnosili się do wydłużenia dnia pracy niepełnosprawnych

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej apelowali do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał ustawy. Związkowcy krytycznie odnosili się do wydłużenia dnia pracy niepełnosprawnych z siedmiu do ośmiu godzin. NSZZ "Solidarność", OPZZ i FZZ domagały się sprawdzenia zgodności z Konstytucją tego przepisu, ponieważ w ich opinii narusza on konstytucyjne zasady szczególnego wsparcia osób niepełnosprawnych, sprawiedliwości społecznej, a także zasadę zaufania do państwa i prawa oraz zasadę ochrony praw nabytych.

Rzecznik prasowy Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Wojciech Gumułka odnosząc się do podpisania ustawy powiedział, że prezydium związku na posiedzeniu w tym tygodniu będzie rozmawiało o powstałej sytuacji i pewnie zapadnie decyzja o wystąpieniu "S" do Trybunału Konstytucyjnego.
Nadrzędny - Autor adriano40 Dodany 2010-12-06 23:08
30.11.2010
Pracodawcy RP: Oszczędności w PFRON doprowadzą do zwolnień wśród niepełnosprawnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która zakłada m.in. likwidację ulg i zwolnień podatkowych dla zakładów pracy chronionej i zwiększenie czasu pracy dla pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2011 r. W ocenie Pracodawców RP spowodują one zwolnienie tysięcy niepełnosprawnych pracowników, spadek zainteresowania ich zatrudnianiem, a także upadek wielu firm.
Nadrzędny Autor rogal160 Dodany 2010-12-07 09:02
Jak to miło, że przytaczacie wysiłek intelektualny mojej organizacji:)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-12-07 09:24
Drogi Adrianie,

zaśmiecasz forum przytaczając treści dostępne dla każdego, kto chce się czegokolwiek na te tematy dowiedzieć.
Pomijam, że część tych tekstów to jedynie komentarze, niekoniecznie obiektywne - i niekoniecznie prawdziwe.

Natomiast jedno, co mnie osobiście się nie podoba w tej sytuacji to fakt, że za wszelką cenę próbuje się ratować sytuację PFRON-u. A to niby po co???? Skoro jakaś jednostka (firma, instytucja, urząd) są źle zarządzane i/lub wyczerpała swoje możliwości niesienia wsparcia i/lub wygasły albo zmieniły się potrzeby społeczeństwa/grupy docelowej - należy ją natychmiast skutecznie zrewolucjonizować, zamknąć i zapomnieć.
Tym bardziej, że PFRON był po prostu często źle zarządzany - m. in. z powodu braku należytej kontroli nad urzędnikami. Ostatnio to się zmieniło na tyle, że większość rozsądnych organizacji ma gdzieś kasę z tej instucji, bo nie sposób brnąć w ich puste acz skomplikowane procedury i absurdalne wymagania biurokratyczne. Natomiast w międzyczasie nie mieli wstydu, aby wynajmować wypasione biurowce na swoje siedziby (patrz: Warszawa - JP II) i płacić za to krocie. I zatrudniać tysiące niedouczonych ludzi bez wyobraźni. Mówię, bo wiem - przez 15 ostatnich lat wydreptałam tam swoje ścieżki, ale już się tam nie pojawię, bo to uwłacza ludzkiej godności.

Oczywiście, dobrze by było mieć pomysł na lepszy "PFRON" - on jest, tylko że nie współgra z politycznymi zakusami a więc nie ma szans.

A czy, drogi Adrianie, nie uważasz, że więcej do powiedzenia powinni tu mieć NIEPEŁNOSPRAWNI a nie pracodawcy? Zgadzasz się, aby niepełnosprawni byli tylko tanią siłą roboczą gwarantującą dopłaty do ich pensji - zamiast korzystać z pełni praw i obowiązków wynikających z KP itd...? Czy firma zatrudniająca ON tylko dla tych dopłat czyni na dłuższą metę coś pożytecznego dla tej grupy pracowników czy tylko wypacza na krótki okres koniunkturę? Przecież to kant w białych rękawiczkach a nie żadna dobroczynność.

Proponuję otworzyć oczy, postawić się w sytuacji przedsiębiorcy, zrobić hipotetyczny budżet swojej działalności i szukać lepszych rozwiązań od tych, które zdecydowanie się nie sprawdziły.
A nie będą się nigdy sprawdzać działania, które są trzymane w garści wyłącznie przez jeden "skorumpowany" (w ten czy innych sposób - polityka, etaty, pieniądze) urząd. Monopol jest ok tylko wówczas, gdy ma świetnego gospodarza - tu nie ma o tym mowy.
Nadrzędny Autor adriano40 Dodany 2010-12-07 14:35
Witaj
Przeczytałem twój komentarz i zgadzam się z tobą w całości.
Pozdrawiam cię serdecznie.
Nadrzędny Autor 123456 Dodany 2011-01-04 17:17
wiesz jaki jest najlepszy pomysł na PFRON zmienic pracowników co 4 lata a nawet co 2 dac im więcej zarobić ale kasa dla on żeby płynęła tam gdzie ma płynąć a nie zeby się gdzies po drodze zagubiła bo niema nóżek to ludzie mają nóżki a nie pieniażki co ty na to niema ludzi niezastąpionych jak to mawiał leszek miler lub generał tusklub aba kaczory niema ludzi niezastąpionych lecz kłamców i oszustów politycznych morze karzdyzastapic jak to jest w wyborach już niedługo drugie i jak myślisz kogo wyrzuca z pracy za nieudolność tych co pracują raczej nie to na snas sie wszystko zemsci to my ponosi8my najwieksze koszty pomyśl nad tym a nie nad pisownią lecz nad tym pomyśl
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / dofinansowanie po pensji niepełnosprawnych 2011 (29633 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill