www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / stopień niepełnosprawności a likwadacja barier (5078 - wyświetleń)
- Autor Anka01 Dodany 2010-10-28 12:54
Witam jestem osobą niepełnosprawna od dzieciństwa posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności stopień umiarkowany ze względu na ruch. Dziś byłam w PCPR w mojej gminie i powiedziano mi że nie mogę się ubiegać o dofinansowanie "likwidacja barier architektonicznych" ponieważ takie dofinansowanie jest przyznawane osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności czy to jest prawda bardzo proszę o odp
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-10-28 18:39
PRAWDA
Nadrzędny Autor Anka01 Dodany 2010-10-29 09:39
Witam

to z jakiego dofinansowania mogę skorzystać mając tylko umiarkowany stopień niepełnosprawności?? Proszę doradźcie mi coś:)
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-10-29 10:59
W ramach pomocy osobom niepełnosprawnym PCPR dofinansowuje "rehabilitację społeczną".
I tak jednym z zadań powiatu które mogą być finansowane ze środków PFRON jest dofinansowanie osobom niepełnosprawnym mającym trudności z poruszaniem się (szczególnie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich) likwidacji barier architektonicznych zarówno tych utrudniających dostęp do budynku lub mieszkania jak i w samym budynku lub mieszkaniu. Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego okolicy lub w mieszkaniu, które ze względu na rozwiązania konstrukcyjne, techniczne lub warunki użytkowania utrudniają lub wręcz uniemożliwiają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
Wysokość dofinansowania wynosi do 80% kosztów całego przedsięwzięcianie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać o wymogu jakim jest zawarcie umowy, dofinansowanie nie uwzględnia bowiem kosztów poniesionych przed zawarciem umowy.

Tak więc jeśli jesteś osobą niepełnosprawną z dysfunkcją narządu ruchu i posiadasz stosowne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności to możesz złożyć pisemny wniosek o dofinansowanie w "swoim" PCPR.

§ 6.1. O dofinansowanie ze środków Funduszu zadań, jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się:
1) na likwidację barier architektonicznych i urbanistycznych:
  a) osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.

Oczywiście możesz otrzymać pomoc lub odmowę (najprawdopodobniej z powodu braku środków).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyraźnie określa komu nie przysługuje dofinansowanie:
§ 9.1. Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.
     2. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych przysługuje oddzielnie na każdy rodzaj zadania.
     3. Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.
     4. Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.

.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / stopień niepełnosprawności a likwadacja barier (5078 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill