www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna (52003 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  
- Autor jedrek115 Dodany 2011-01-23 01:44 Zmieniony 2011-01-23 01:49
Witam mam do państwa 3 pytania!!!

1 Jak mam Renate socjalna na stale ze stopniem umiarkowanym przyznana przez Powiatowy Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności przyznana przed 16 rokiem życia bo mam lekkie upośledzenie i wadę wymowy i parę innych chorób neurologicznych i staram się o rentę rodzina w ZUS bo zmarł mi ojciec i pracuje jako osoba niepełnosprawna na 1/2 etatu w pracy chronionej w ochronie to może mieć to wpływ na komisji???I jak taka komisja wygląda w ZUS i co tam mówić i czy lepiej iść na ta komisje z kimś czy sam jak mam rentę socjalna???I czy mogą mi zabrać ta rentę socjalna co mam przyznana na stałe ???

2 Jak mam rentę socjalna na stałe i nie długo urodzi mi się dziecko to będą należały mi się jakieś dodatki do tej renty po urodzeniu dziecka czy nie???

3 Jak zakład pracy będzie mnie rozliczał z podatku dochodowego rocznego w urzędzie skarbowym i będą mi się należały jakieś pieniądze ze skarbówki to będzie doliczać się to do tego miesięcznego limitu co jest przy recie socjalnej???

Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc!!!
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-01-24 09:59 Zmieniony 2011-01-24 10:51
Szanowny Panie
Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki potrzebne
do uzyskania tych świadczeń. Renta rodzinna jest niejako kontynuacją wypłacania świadczenia po śmierci ubezpieczonego. Nie ma na nią wpływu pobieranie renty socjalnej. Można pobierać jednocześnie rentę socjalną i rentę rodzinną.
Z tytułu urodzenia dziecka nie przysługują żadne dodatki do renty socjalnej. Może się Pan starać o jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe. Przysługuje ono jednak każdemu.
Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego nie ma wpływu na fakt zmniejszania bądź zawieszania renty.
z poważaniem
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-01-24 10:16
"Renta rodzinna przyznawana jest ze względu na śmierć rodzica pobierającego rentę.

Przykro mówić, ale to kompletna bzdura, a przynajmniej nie jest tak do końca.
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-01-24 16:12 Zmieniony 2011-01-24 16:17
Dzięki za odpowiedzi co do renty rodzonej to mój ojciec pierw był na 1 grupie renty w ZUS bo był chory na SLA a ostatnie 3 miesiące przed śmiercią  był emerytem i zmarł.To myślę ze mi się należny ta renta rodzina jak mój ojciec pracował 34 lata i płacił na dziadów zusowskich i emerytury wziął tylko 3 miesiące.A może ktoś mi podpowie co gadać na komisji tym złodziejom zusowskim????
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-01-24 17:16
Renta rodzinna należy się najbliższym członkom rodziny zmarłego, a więc:
•    dzieciom,
•    rodzeństwu,
•    wnukom,
•    rodzicom,
•    wdowie/wdowcu po zmarłej osobie.
Aby rodzina mogła otrzymywać świadczenie, zmarły musiał do chwili śmierci:
•    pobierać emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, lub
•    pracować i mieć ubezpieczenie społeczne, lub
•    pobierać zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Jeśli zmarły nie spełniał wyżej wymienionych warunków, ale spełniał warunki do otrzymania renty lub emerytury, można również ubiegać się o rentę rodzinną.

Jakie warunki musi spełniać rodzina?

Renta rodzinna przysługuje zarówno własnym, jak i przysposobionym dzieciom drugiego małżonka. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia 16. roku życia lub, jeżeli dziecko kontynuuje naukę do 25. roku życia. Prawo do renty przedłuża się dodatkowo o rok w przypadku ukończenia 25 roku życia podczas ostatniego roku studiów w szkole wyższej. W przypadku całkowitej niezdolności do pracy świadczenie uprawniony może pobierać dożywotnio.

Tu masz całość
http://www.spoleczne.ubezpieczenie.com.pl/renta_rodzinna__komu_i_kiedy_przysluguje/120,7419.html
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-24 17:41
dodam jeszcze, ż renta rodzinna to świadczenie pochodne i NIE MA żadnej komisji ZUS. Trzeba tylko spełnić warunki do jej otrzymania.
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-01-24 20:23 Zmieniony 2011-01-24 20:26
Witam - Mylisz się kolego ze nie trzeba stawać na komisji bo bylem w ZUS i dostałem papiery by wypełnić i dodatkowy papier by wypełnił mi lekarz bo będę musiał stanąć na komisje lekarska.A jak pytałem się poco komisja to odpowiedziano mi ze każdy co ma rentę socjalna to musi stanąć na komisji jak stara się o rentę rodzina.Tego się pytam bo sam nie rozumie ze jak mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym i ze nie jestem zdolny do pracy to poco jeszcze raz komisja by orzecznik ZUS stwierdził czy jestem niezdolny do pracy.Dodam jeszcze ze mi się należy ta renta bo tak mi odpowiedziano w ZUS tylko nie rozumie z ta komisja i czy mogą odebrać mi ta socjalna jak mam już na stale???Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2011-01-25 00:19 Zmieniony 2011-01-25 00:21
Witam,

Barnaba ma po części rację- renta rodzinna nie jest wprost zależna od niezdolności do pracy. Oprócz jednego przypadku: wtedy kiedy stara się o nią dziecko osoby zmarłej po 25 roku życia. Wtedy MUSI być ono niezdolne do pracy (bądź do pracy i samodzielnej egzystencji) w momencie składania wniosku o rentę rodzinną.

Jeśli chodzi o Twoją sprawę jędrku to prawdopodobnie masz rentę socjalną sprzed 2003 roku, czyli z czasów, kiedy te świadczenia hojnie i lekką ręką rozdawał MOPS (ZUS raczej nie daje rent socjalnych na stałe w każdym razie bardzo rzadko się to zdarza). Tak więc ZUS rozpatrując Twój wniosek o rentę rodzinną "przy okazji" zweryfikuje Twoja niezdolność do pracy i tym samym prawo do renty. ZUS jest z zasady nieufny jeśli chodzi o orzeczenia innych organów do tego uprawnionych i Twoje poprzednie orzeczenie- jeśli było z MOPS- nie będzie żadna podstawą do przyznania renty, orzecznik ZUS może je zmienić.

pozdrawiam,

Moerbecke
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-01-25 01:18 Zmieniony 2011-01-25 02:15
Właśnie nie wiem co o tym myśleć i czy stawać na ta komisje bo mogą zabrać co mam ale niby mój lekarz neurolog mówił mi ze ZUS nie może zabrać mi tego co mam bo prawo nie działa wstecz i ZUS nie może podważyć orzeczenia z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności w ZUS tez tak mi powiedzieli ze zabrać nie mogą ale waham się trochę i tego pytam się czy warto stawać na taka komisje.A rentę socjalna mam od 97 roku a na stale od 2002 roku.Jak mi radzicie???
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2011-01-25 08:52
Tez mialem taki dylemat - mialem socjalna na stale placona przez ZUS przyznana na podstawie orzeczenia wydanego przez Pow.Centrum.Kalkulacja taka,co bedzie jak zabiora,ale z drugiej strony mam na stale.Nie bedzie to moja rada,ale na Twoim miejscu bym zlozyl wniosek.Jesli jestes chory to nie ma mozliwosci zeby Ci zabrali to co masz,a mozesz tylko zyskac.

Pozdrawiam,Romek
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-25 09:35
Przy rencie rodzinnej nie ma komisji ZUS - aby dostać te świadczenie trzeba spełnić podane warunki i nie trzeba posiadać żadnego orzeczenia o niepełnosprawności !!!. Zapewne chodzi więc o rentę socjalną. Nie ma znaczenia czy coś jest przyznane na stałe czy nie. Potwierdził to Sąd Najwyższy - numeru sprawy nie pamiętam.

ZUS ma prawo a nawet obowiązek kontroli wszystkich, bez względu czy mają renty na stałe czy nie - nie ma tu zasady prawo nie działa wstecz.

Tu być może, ZUS dojdzie do wniosku, że jak ktoś pracuje w ochronie to z jakiej racji ma mieć rentę socjalną. Z resztą to nawet śmiesznie brzmi.
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2011-01-25 11:46
Barnabo wiem, ze żyjemy w wolnym kraju i można zasadniczo pisać co się chce, ale nie wprowadzaj ludzi, którzy szukają tutaj rzetelnej informacji w błąd.

W serwisie ZUS na ten temat jest wyraźnie napisane:

"DZIECI

"...oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia". Czyli musiały być całkowicie niezdolne w momencie składania wniosku. Jeśli zaś orzeczenie zostało wydane przez inny organ to ZUS ma prawo je zweryfikować. Oczywiście w swej istocie renta rodzinna nie jest świadczeniem do, którego jest potrzebna medyczna weryfikacja. niemniej jednak są SZCZEGÓLNE PRZYPADKI- jeden z nich przytoczyłem wyżej i mam nadzieję będziesz je w stanie drogi Barnabo objąć swoim pojmowaniem i przestać wypisywać brednie.

Jeśli chodzi o drugą kwestię to czym innym jest prawo nabyte a czym innym PODSTAWA do tego prawa. jeśli masz prawo do renty socjalnej to jesteś osobą co najmniej całkowicie niezdolna do pracy. Bycie osobą całkowicie niezdolną NIE JEST prawem nabytym, takim prawem jest prawo do renty. Całkowita niezdolność jest warunkiem i podstawą tego prawa, a to ZUS może sprawdzić w każdej chwili. Taka jest po prostu praktyka (szczególnie od czasów min. Hausnera) Ale gdzie stoi, że ZUS ma taki obowiązek to już nie wiem, może czcigodny Barnabo oświecisz mnie?

pozdrawiam,

moerbecke
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-25 12:39
Renta rodzinna nie jest uzależniona wprost lub pośrednio od posiadania czy nie orzeczenia.

Takie orzeczenie o zakwalifikowaniu do znacznego stopnia jest ważne tylko w przypadku, kiedy renta rodzinna miałaby być przyznana na stałe (dożywotnio).

Moja kuzynka ma rentę rodzinną po ojcu, który w chwili śmierci był już na emeryturze. idąc na studia musiała tylko ZUS owi przedstawić zaświadczenie z uczelni o podjęciu nauki. Skończy 25 lat (do końca okresu studiów) i może pożegnać się z rentą (bo jest zdrowa), chyba że ulegnie wypadkowi podczas studiów i dostanie na komisji znaczny stopień.
Renta może być przedłużona do 26 roku życia jeśli coś tam... już nie pamiętam.

Co do prawad nabytego czy nie... Polska to dziki kraj i wszystko może się wydarzyć :-)
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2011-01-25 15:31 Zmieniony 2011-01-25 15:36
Barnaba nie rob ludziom wody z mozgu!Nie trzeba miec znacznego stopnia,tylko calkowita niezdolnosc do pracy!I nie musi byc przyznana na stale.Blagam o rzetelnosc bo jesli ktos czyta co Ty wypisujesz to moze sie zalamac.Kolega w pierwszym poscie pisal,ze ma rente socjalna i teraz chce sie ubiegac po smierci ojca o rente rodzinna.Ma takie prawo gdyz te swiadczenia moga sie ze soba laczyc.Nie myl renty rodzinnej pobieranej przez osobe uczaca sie - wtedy wystarczy zaswiadczenie,a renty rodzinnej dla osoby niep.- wtedy musi byc orzeczona calkowita niezdolnosc do pracy.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-25 15:44
Ze strony ZUS

"Do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci  przysposobione - do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów."

Stopień znaczy to niezdolność do pracy?
Jeśli się uczy ( atego nie napisał) to może się starać o rentę rodzinną, przecież nie pisałem że nie może.

A oświeć mnie na temat renty rodzinnej "dla osoby niepełnosprawnej". "Nie myl renty rodzinnej pobieranej przez osobe uczaca sie - wtedy wystarczy zaswiadczenie,a renty rodzinnej dla osoby niep.- wtedy musi byc orzeczona calkowita niezdolnosc do pracy. "

Chłopak pisze coś o komisji? tak. No a co ma komisja do renty rodzinnej?
No a jak ja napisałem? Jak renta rodzinna ma być przyznana na stałe (dożywotnio) to w okresie uprawniającym do renty rodzinnej trzeba stać się całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzustencji?
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2011-01-25 16:37 Zmieniony 2011-01-25 16:50
Komisja ma to do renty rodzinnej,ze chodzi o to ze jest zbieznosc swiadczen.Zrozum ze jedrek pobiera juz RENTE SOCJALNA i do tego swiadczenia chce miec RENTE RODZINNA.Dwa swiadczenia LACZNIE.Oczywiscie jest limit kwotowy,laczna suma swiadczen nie moze przekroczyc 1418 brutto(moge sie mylic kilka groszy).I musi stanac na komisji,lekarz orzecznik musi orzec ze jego calkowita niezdolnosc do pracy powstala przed 16 rokiem zycia,czy to jest jasne?Nie musi byc osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji!!!
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-01-25 15:47 Zmieniony 2011-01-25 16:01
Wiec tak barnaba24 gada głupoty ze rentę socjalna ZUS może zabrać bylem dziś u urologa z nerkami by dostać zaskwierczenie dodatkowe i trafiło się tak ze ten urolog jest orzecznikiem w ZUS i pytałem się czy mogą mi zabrać rentę socjalna jak będę starał się o rodzina i powiedział mi ze w żadnym wypadku ze jak bym miał rentę socjalna na jakiś okres to tak a jak mam na stale to nie bo jak ktoś dal mi kiedyś to nie dawał na ładne oczy i ze orzecznik ZUS nie może pod warzyć innego orzecznika.A co do komisji renty rodzonej to zawsze są komisje jak ktoś stara się z renta socjalna.Wiec będę stawał na komisje jak nic nie mogę stracić tylko zyskać.A co do tego ze pracuje w ochronie to jestem zatrudniony jako osoba nie pełnosprawna ze stopniem umiarkowanym w pracy chronionej czyli dla osób niepełnosprawnych i mam na to dokument i zaświszczenie od swego lekarza ze sam nie mogę pracować tylko z ina osoba w pobliżu .A ZUS wie ze pracuje w ochronie  bo co miesiąc dostarczam zaświadczenia do ZUS ile zarobiłem w danym miesiącu bo nie mogę więcej zarobić niż 961zl i ZUS ma i moje umowy i przychody każdego miesiąca,jak ktoś da prawo pracować osobom z renta socjalna w pracy chronionej to widocznie można,mam tylko warunek przy rencie socjalna ze nie mogę przekroczyć 961zl i muszę pracować w pracy chronionej i dostosowałem się do tego by mi nie zabrali renty socjalnej.barnaba24 dowiedz się dokładnie co piszesz a potem wprowadzaj ludzi w błąd-Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-25 16:16
zebys sie przypadkiem nie zdziwl :-) powiem tak, lekarz orzecznik jest tylko pionkiem, ktory jest sterowany przez glownego orzecznika zusowskiego. Prawda jest taka, ze idac na komisje do zusu orzecznik juz ma z gory powiedziane komu dac rente a komu nie. Skad to wiem? Bo bylo tak, ze szlam na komisje, dla picu mnie zbadali i pod nos podali papier do podpisania, na ktorym juz wczesniej bylo napisane czy renta zostala przyznana czy nie.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-25 16:36 Zmieniony 2011-01-25 16:39
GOCHA1980 ma rację - niczego nie jesteś pewnien. Tak jak pisałem, Polska to dziki kraj.

Bo ty jęderk już sam nie wiesz czy idziesz na komisję czy po rentę rodzinną. Co ma jedno do drugiego, bo za cholerę nie potrafię zrozumieć.
Już sam nie wiesz co piszesz

"A co do komisji renty rodzonej to zawsze są komisje jak ktoś stara się z renta socjalna."??????? To w końcu starasz się o rentę socjalną czy rodzinną. Poczytaj co sam napisałeś.

"A ZUS wie ze pracuje w ochronie  bo co miesiąc dostarczam zaświadczenia do ZUS ile zarobiłem w danym miesiącu" - co miesiąc? Dziwne pierwsze słyszę.

A tak już poza tematem - uważam, że te renty socjalne w cholere powinni znieść, skoro ochroniarze je dostają.
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2011-01-25 16:43
"A co do komisji renty rodzonej to zawsze są komisje jak ktoś stara się z renta socjalna."??????? To w końcu starasz się o rentę socjalną czy rodzinną.

barnaba to jest dobrze napisane.On sie stara o rente rodzinna i zawsze jest komisja.Pobiera socjalna,ale do rodzinnej jest potrzebne orzeczenie wydane przez orzecznika ZUSu.Ja tez tak mialem,socjalna na stale,ubiegalem sie o rodzinna,zlozylem wniosek,badanie przez orzecznika - wyslany na badanie przez konsultanta,orzeczenie.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-25 17:45
Moja kuzynka po śmierci ojca nie stawała na żadną komisję. Fakt że nie ma renty socjalnej bo jest sprawna.

Powiem tak. Dla mnie to jest dziwne. Po co składać wniosek o "badanie przez orzecznika" - aby ten uznał za całkowicie niezdolnego do pracy ia by mieć rentę rodzinną na stałe. Jeśli tak, to dopiero wtedy ma to sens i to rozumiem - i tak należało napisać na samym początku.
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2011-01-25 19:14
Przeciez stajac przed lekarzem orzecznikiem nie wiesz na ile bedziesz miec orzeczona niezdolnosc do pracy... rok...dwa.... piec...na stałe.Ale kolega jak ma socjalna na stale to jest szansa na rodzinna na stale.A kuzynka pobierala rente rodzinna po ojcu jako osoba pelnosprawna,uczaca sie do 25 roku zycia - i tam nie trzeba zadnych komisji,tylko zaswiadzcenie o ksztalceniu sie.Wszystko proste i czytelne od samego poczatku,tylko barnaba wprowadziles zamieszanie ;-)
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-01-25 19:32 Zmieniony 2011-01-25 19:46
Ci co maja rentę socjalna i starają się o rodzina to muszą stanąć na komisji lekarska tak mi powiedzieli w ZUS i już załatwiam papiery.Ja nie staje na komisje by dostać socjalna tylko rodzina bo socjalna mam na stale od roku 2002.Właśnie tez tego nie rozumie poco mam stawać na komisje jak mam papiery ze mam stopień umiarkowany i jestem nie zdolny do pracy,tylko mogę pracować w pracy chronionej w warunkach dla osób nie pełnosprawnych.A tego  barnaba24 trzeba co miesiąc dostarczać dochody swoje do ZUS ci co maja rentę socjalna bo jest taki chory przepis na tej stronie  możesz poczytać http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52 , bo nie rozliczam się ZUS rocznie za swoje dochody z pracy tylko co miesiąc,jak bym nie dostarczał tych zaświadczeń z dochodami to by mi zawiesili rentę już dawno.
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-01-25 20:05
O widzisz teraz ciebie rozumiem - starasz się o rentę rodzinną.

Powiedzieli ci w ZUS czy gdzie tam, że aby rentę rodzinną dostać muszisz stanąć na komisję. I tego nie rozumiem, bo co ma renta rodzinna do komisji albo na odwrót jak kto tam woli???.

Co do składania oświadczeń co miesiąc to chory pomysł - chyba w ZUS się nudzą. Mnie się wydaje, że raz na kwartał, ale głowy nie daję.

I teraz wszystko rozumiem... z tym, że nic nie rozumiem :-)
Więc widzisz Romek, że od samego początku dobrze rozumowałem. Może ty wyjaśnisz co ma komisja ZUS do renty rodzinnej - wyraźnie jędrek napisał, że stara się o rodzinną a nie socjalną.
Nadrzędny Autor jedrek115 Dodany 2011-01-25 21:02
Poczytaj to barnaba24 jakie chore przepisy są co do renty socjalnej http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-01-26 01:17
Romek i co zabrali ci rentę socjalna jak stawałeś na komisji ZUS by dostać rentę rodzina???Napisz jak taka komisja wygląda w ZUS tak samo jak stawało się na komisje renty socjalnej ze była komisja 6 osobowa w Powiatowy Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności czy inaczej????
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2011-01-26 09:25
Nie zabrali mi - dostalem rodzinna wraz z socjalna na stale.Z Pow.Zespolu mialem stopien znaczny na stale,a w ZUSie dostalem calkowita trwala niezdolnosc do pracy.Komisja wyglada inaczej.Po zlozeniu wniosku zostaniesz wezwany na badanie przez lekarza orzecznika.Na badaniu jestes Ty i lekarz.Badanie standart - wpierw wywiad,jakie szkoly,praca,na co chorujesz itd.Potem badanie ogolne - cisnienie,wazenie,zerkniecie na kregoslup.Ja mam wade wzroku,a ze Pani doktor nie byla okulistka nie podjela od razu decyzji i wyslala mnie na konsultacje do specjalisty.Za jakies dwa tyg. mialem termin badania u tegoz lekarza konsultanta i potem on posyla papiery do lekarza orzecznika i zapada decyzja.Oczywiscie decyzje mozesz otrzymac od razu przy pierwszym badaniu.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-26 09:58

>>Komisja wyglada inaczej.


z tego co czytam wcale nie wyglada inaczej
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2011-01-26 10:11
Jedna osoba,a szesc to chyba jednak inaczej.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-26 11:02
a na jakiej komisji widziales 6 osob? w Zusie jest zawsze jedna
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2011-01-26 13:26
Napisz jak taka komisja wygląda w ZUS tak samo jak stawało się na komisje renty socjalnej ze była komisja 6 osobowa w Powiatowy Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności czy inaczej????

kolega tak napisal ,ze bylo 6 osob.Ja jak w 1999 roku stawalem to chyba byly 3,nie pamietam juz.A w ZUSie jest zawsze jedna - orzecznik,przy odwolaniu w skladzie komisji jest troje lekarzy
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-26 13:33 Zmieniony 2011-01-26 13:35
w Powiatowym Zespole ds ... jak stawalam tez byla jedna osoba, byc moze w poprzednim wieku bylo 6 ale teraz tak nie jest. Jak dobrze pamietam to stawalam na komisje o ustalenie stopnia niepeln. w 2005 roku to byla jedna osoba
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-01-26 13:56
W Powiatowym Zespole ds ... musi być kilka osób mój znajomy miał w tamtym roku taka komisje to były 4 osoby na komisji,jakiś 2 lekarzy  i jakieś kobiety z opieki społecznej.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-01-26 13:58
moze znowu cos sie zmienilo bo u mnie byla jedna kobieta
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-01-26 14:20
Jestem już po sparwie ani nie wygrałam ani nie przegrałam ,był ktos z Zusu i prosił o nastepną opinie biegłego.Także czekam znów na termin badania ehhh z nimi się nie da chyba wygrać,ale Panie sędziny były bardzo miłe..
Nadrzędny Autor jedrek115 Dodany 2011-02-02 22:33
Witam ponownie mam do pastwa takie pytanie czy jak mam ta rentę socjalna na stale i jak dostane ta rentę rodzina to jak oni liczą te 200% ze nie mogę przekroczyć najnowszej renty z tytułu całkowitej niepełnosprawności do pracy czy tylko te 200% to rentę rodzina i socjalna czy jak pracuje jako osoba niepełnosprawną to te 200% to liczą rentę socjalna ,rodzina i te moje zarobki co można mi zarobić na rencie socjalnej????Bo czytam na tej stronie i nie rozumie tego http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406 . Bo dziś od dałem papiery do ZUS i czekam na komisje lub komisja będzie zrobiona zaocznie tak mi powiedzieli w zusie.Proszę o odpowiedz
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-02-18 19:43
Witam orientuje może się ktoś jak jest teraz na komisji w ZUS bo dostałem dziś wezwanie na komisje ale będę miał z dwoma lekarzami bo na 11:30 mam  badanie z jakimś konsultantem a z orzecznikiem 12:10 na 2 tydzień.To po co z dwoma lekarzami???
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-02-18 19:51
Bo to w sumie konsultant zadecyduje czy dostaniesz renet czy nie...
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-18 21:13
decydujacy glos ma orzecznik
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-02-19 09:35
Mi orzekł konsultant okulista a orzecznik nie mógł juz nic  ztym zrobic, bylismy nawet u samego kierownika Zusu...Dlatego jak nie moga podjac sami decyzji tzn nie umieją bo nie znaja sie na danej chorobie wysyłaja do konsultanta...
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-19 10:30
mnie konsultant przyznal czesciowa niezdolnosc i powiedzial ze decyzja i tak nalezy do orzecznika i orzecznik dal calkowita
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-02-19 15:07
To mnie jednym słowem wyrolowali:-(
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-02-19 15:09
zresztą konsultanka mi na dowidzenia powiedziała że nie do niej nalezy decyzja a na komisji orzecznik mi powiedział że to konsultantka podjęła taką decyzję
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-02-19 15:10
i dziwiła się jescze że po jej konsultacji mam jezscze komisje
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-02-19 19:51 Zmieniony 2011-02-19 20:11
Aha rozumie teraz.Tylko nie wiem poco im konsultant jak mam papiery wypisanego przez psychiatrę sądowego głównego w moim mieście to chyba by nie napisał mi bzdur jak jest na takim stanowisku i wystawia decyzje wobec skazanych wysłanych przez sad.I oczywiście ine zaświadczenia innych lekarzy tez dałem.Ach ten ZUS kombinuje :-)Jeszcze mało tego ZUS jest w moim mieście bardzo duży co są normalnie komisje a mam wezwanie na badanie w zusie w innym mieście co muszę jechać tam 60km.
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2011-02-21 22:01
Witam,

1. Konsultant wydaje tylko OPINIĘ na podstawie, której orzecznik wydaje orzeczenie. Chodzi o to, że konsultant jako specjalista ma węższe spojrzenie na sprawę- ocenia sprawę z pozycji własnej specjalizacji. Orzecznik zaś musi mieć spkojrzenie jak najbardziej wszechstronne. Szczególny ciężar decyzji spoczywa na orzeczniku kiedy konsultanci wydadzą sprzeczne opinie (np. okulista- całkowicie niezdolny, ortopeda- zdolny) Jeśli orzecznik podjął inną decyzję niż konsultant to musi ją uzasadnić.

2. Gocha, nie ma czegoś takiego jak "częściowa nizdolność do pracy" przy procedurze starania się o rentę socjalną. Jest tu brane pod uwagę rozróżnienie jest CAŁKOWICIE niezdolny do pracy- nie jest całkowicie niezdolny do pracy.

#. Jędrek, procedura jest następująca.
a).Złożenie wniosku o rentę wraz z kompletem dokumentów zarówno medycznych jak i niemedycznych (np, zaświadczenia o wykształceniu)
b) Wysłanie tegoż wniosku do Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego przez Wydział Emerytalno- Rentowy. Zadawane jest wtedy pytanie: "Czy istnieje CAŁKOWITA niezdolność do pracy i kiedy zaszła jej przyczyna?" (urzędnicy- lekarzom)
c) Papiery następnie lądują na biurku Głównego Orzecznika danego Oddziału ZUS (lub jego zastępcy) Tenże decyduje na podstawie uzyskanej dokumentacji medycznej o wysłaniu lub nie do lekarza konsultanta i jakiej specjalizacji. Na ogół delikwent jest wysyłany do specjalisty lub (rzadziej) na obserwację szpitalną.
d) Wizyta u konsultanta- najczęściej w siedzibie ZUS, ale ja miałem badanie w prywatnym gabinecie okulistki (sprzęt)
e) Jakiś czas później- audiencja u lekarza orzecznika. Wydaje on orzeczenie, które doręczane jest ubiegającemu się w dniu wizyty
f) Czekamy 14 dni na uprawomocnienie się orzeczenia (Główny Orzecznik ma prawo wnieść sprzeciw- gwoli ścisłości Ty też:)) po tym terminie dokumenty są odsyłane z powrotem do Wydziału Emerytalno Rentowego- innymi słowy lekarze oddają papiery urzędasom :P
g) Czekamy z niecierpliwością na listonosza (decyzja o przyznaniu renty) i na przelew bankowy (renta z wyrownaniem)

pozdrawiam,

moerbecke
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2011-02-21 22:28
lekarz konsultant napisal jasno i wyrazne "czesciowo trwale niezdolna do pracy"
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-02-21 23:38 Zmieniony 2011-02-21 23:57
moerbecke rozumie już z konsultantem o co biega tylko nie rozumie ze jak ktoś mi kiedyś dal orzeczenie na stale umiarkowane i niezdolny do pracy to po grzyba jeszcze raz przechodzić te nerwice z komisja???A lepiej na taka komisje jechać samemu czy z opiekunem???Bo jak stawałem na komisji w Powiatowym Zespole ds Orzekania o Niepełnosprawności to się pytali czy jestem z opiekunem czy nie.
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-02-25 13:06
Witam jestem już po komisji i żałuje ze wogule na nią stawałem bo w zusie to teraz oni nie siedzą by pomóc ludziom tylko by zabrać.Bo nie dostałem rodzinnej bo jestem zatrudniony na pól etatu w ochronie,powiedział mi orzecznik ze jak bym nie pracował to rodzina mi się należy a teraz nie.Jeszcze do tego doszło mi ze dal mi orzeczenie ze nie jestem niezdolny do pracy i mówił ze on mi nie zabiera renty socjalnej choć mam ja na stale tylko teraz będzie zbieżność orzeczeń bo te co wystawił on to jest ze nie jestem niezdolny do pracy a te co dostałem rentę socjalna na stale to jest ze jestem niezdolny do pracy i może jakiś główny orzecznik ZUS wystać moje papiery do warszawy i mogą mnie wzywać na następna komisje z rentę socjalna i mogą mi teraz zabrać socjalna.Niby pozwalają pracował na socjalnej a na komisjach twierdza ze nie można nie rozumie tego prawa naszego.Jeszce jak bym pracował na budowie to tak,a ja tylko jestem zatrudniony w ochronie a pracuje w hurtowni na recepcji i podaje klucze i tyle.Jak ktoś zna się na teraźniejszym prawie z tymi rentami to niech napisze czy rzeczywiście mogą mnie wzywać na komisje renty socjalnej i zabrać czy nie jak mam na stale??????????????????????????????????????????
Nadrzędny - Autor jedrek115 Dodany 2011-02-27 18:03
Moze mi ktoś odpisać czy jak na komisji renty rodzinnej w ZUS dostałem orzeczenie ze nie jestem niezdolny do pracy to teraz mogą mnie wzywać na komisje renty socjalnej jak mam socjalna na stale od 15 lat????
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna (52003 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill