www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzecznik zus (20594 - wyświetleń)
- Autor krzychool85@interia.eu Dodany 2011-03-23 22:37 Zmieniony 2011-07-11 14:40
Witam uleglem pol roku temu wypadkowi, stwierdzono umnie zlamanie klykcia bocznego kosci piszczelowej, wieloodlamowe zlamanie glowy kosci strzalkowej lewej z uszkodzeniem więzozrostu piszczelowo-strzalkowego, zerwanie LCL kolana lewego, uszkodzenie żyły odpiszczelowej oraz niewydolnosc zastawkowa ujscia zyl. Bylem dzis u orzecznika w sprawie swiadczenia rehabilitacyjnego, a on orzekl ze  nie jest pan niezdolny do pracy. czy ktos umie mi powiedziec, o co chodzi, co moge zrobic, czy odwolanie skutkuje co sie stanie jak pojde do medycyny pracy i dostane niezdolnosc - co wtedy? prosze o odpowiedz, noga boli jest spuchnieta itd., a oni mi daja swistek i do widzenia.
Nadrzędny Autor chromy Dodany 2011-03-24 09:00

>bylem dzis u orzecznika w sprawie swiadczenia rehabilitacyjnego a on orzekl ze wolanie skutkunie jest pan niezdolny do pracy >


Czy mogę prosić żebyś napisał wyraźnie, nieczytelne jest to zdanie.
Jeżeli nie widział Ciebie nikt z forum, powiedz jak możemy odpowiedzieć, kto ma rację, lekarz czy Ty.
Nadrzędny - Autor krzychool85@interia.eu Dodany 2011-03-24 13:34
przepraszam za pomylke mialo byc ze orzecznik orzekl Nie jest pan niezdolny do pracy
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-03-25 07:49
Podtrzymuję powyższą odpowiedź, Nie jest możliwa ocena Pana stanu faktycznego przez napisanie przez Pana  wpisu na forum. Odwołać się Pan może tak stanowi prawo,  ocena pozostaje lekarzom, konsultantom.
Nadrzędny - Autor piotr341 Dodany 2011-03-25 08:07
a co powiesz o mnie:11 lat na rencie,wczoraj wyrok:przegralem.
Nadrzędny - Autor piotr341 Dodany 2011-03-25 08:29
no chromy,jestes
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-03-25 09:11
Jeśli jest to pierwsza instancja sądowa, masz prawo odwołać się do drugiej, czyli złożyć apelację. Sąd apelacyjny ocenia prawidłowość przebiegu sprawy w sądzie I-szej instancji. Jeśli dopatrzy się uchybień, cofa sprawę do ponownego rozpoznania i wszystko zaczyna się od początku. Trzeba tylko przy składaniu apelacji trzymać się terminów i procedur. Jeśli przekroczysz jakiś termin, sąd odrzuci Twoją skargę. Ja wygrałem dwie apelacje - ta druga była ze strony ZUS i zakończyła sprawę. ZUS przegrał, ale cały proces trwał ok. 3 lat i to było ciężkie.
Nadrzędny - Autor piotr341 Dodany 2011-03-25 09:24 Zmieniony 2011-03-25 09:52
ciesze sie,ze sie odezwales.opisze po krotce:11 lat na rencie,praktycznie jednooczny, marzec 2010 orzecznik:nie jest pan niezdolny do pracy,odwolanie, komisja:to samo. sad pracy,biegly okulista wystawia mi opinie:niezdolnosc do pracy trwa nadal. wczoraj wyrok:skraga oddalona bo wnioskowalem o przywrocenie renty,a nadaje sie do przekwalifikowania.nic z tego nie rozumiem,ale uwazam,ze sedzia byl nie bardzo.  piszesz :3 lata,to droga przez meke,a cz tez chodzilo o rente? moze cos podpowiesz? p.k.
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-03-25 10:25
O rentę socjalną. Mam 26 lat, nie jestem w stanie pracować jak ludzie zdrowi, mam mózgowe porażenie dziecięce. Wg ZUS wyzdrowiałem w 2008 roku, czyli nastąpił cud, wcześniej miałem stopień znaczny (orzekł go inny orzecznik ZUS w 2005). Sąd apelacyjny stanął 2 razy po mojej stornie. Za pierwszym razem znalazł wiele uchybień, sprawa zaczęła się od nowa. Dlatego tak długo trwała. Trafiłem też na mądrego biegłego - praktyka ze stopniem naukowym. Bez jego opinii ponownie bym przegrał. A tak za drugim podejściem wygrałem, wtedy apelował ZUS. Ale przegrał apelację.
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-03-25 10:26
A czy jest sens się odwoływać ? Ja jestem na etapie sadu apelacyjnego bo zus nie daje za wygrana i w tym tygodniu biegła okulistka zapytała mnie czy zdaje sobie sprawe że rente na oczy bardzo trdno dostac trzeba niewiedziec na oba oczy co z tego ze widze tylko na jedno które ledwo zipie:-( stan oczu jest b.zły ale ostateczna decyzja przyjdzie do domu chyba juz wiem jaka skoro mnie uprzedziła..dodam ze mam równiez inne choroby współistniejące ale oczy najbardziej mi dokuczaja przeciez to okno na świat.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-03-25 10:33
Nie rozumiem. Jesteś chyba na etapie sądu I-szej instancji a nie sądu apelacyjnego? Czy masz już jakiś wyrok sądowy?
Nadrzędny Autor piotr341 Dodany 2011-03-25 11:27
w mojej sprawie dostalo sie bieglej,prawnicy zus napisali,a sedzia podtrzymala,ze biegla powinna znac prawo o fus
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-03-25 11:39
sad apelacyjny w sądzie 1szej instancji wygrałam zus złozył apelacje choc birglo byli po mojej stronie  na sprawie apelacyjnej zus zażyczył sobie następnego biegłego okuliste i tak walka dalej trwa teraz czekam na opini i znów na sprawe.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-03-25 12:43
Jaki był pisemny wyrok sądu I-szej instancji (Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej....)?  Czy sąd przyznał prawo do renty?
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-03-25 13:23
Tak na okres 2 lat czyli do pazdziernika tego roku...
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-03-25 17:11
Ale renty nie otrzymujesz, bo ZUS wygrał apelację? Czyli na razie pozostaje Ci czekanie na opinię biegłej okulistki. Jeśli będzie niekorzystna, to odwołaj się od niej albo poproś o uzupełnienie opinii o punkty, które sama zgłosisz. Mojego biegłego sąd wezwał na sprawę i mogłem mu zadawać pytania - wcześniej przygotowane. Na tej podstawie sąd później wydał wyrok. A może opinia będzie korzystna, a biegła tylko tak coś powiedziała, bo była tego dnia złym nastroju, ale napisze inaczej? Skoro ZUS wniósł zastrzeżenia do biegłych, Ty też możesz postąpić podobnie. Nie widzę lepszego rozwiązania. Co do sensu to trudno powiedzieć, gdybym miał jakieś inne źródło utrzymania, pewnie bym sobie odpuścił tę wojnę. Ale teraz widzę, że było warto się męczyć.
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-03-25 18:32
Nie otrzymuje renty kiedyś miałąm ale jak to przeszło pod zus to mnie uzdrowili a w sądzie przegrałm mineło 10 lat a wzrok sie pogarszał bardzo wiec złoyłam papiery znowu do zusu i tu sie zaczeła walka a w apelacyjnym ani ja ani zus nie wygrał sprawa została wstrzymana do opini tej biegłej..dziekuje za informacje co moge pózniej w razie czego zrobić:-)bo tego niewiedziałam
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-03-26 15:55
Nie można zdawać się biernie na sąd, ZUS wystawia prawnika, który ma wiedzę i doświadczenie. Jeśli jesteś bierna, na sąd wpływa prawnik ZUS-u. A przecież każda strona ma te same prawa. Ty też możesz zwracać się do sądu i zgłaszać wnioski. Wtedy masz większe szanse wygrać.
Nadrzędny - Autor violete Dodany 2011-03-26 16:18
Własnie co może zrobic szary zwykły człowiek:-( jak byłam w sądzie nierozumiałam połowe tego co mówili, takze moja pozycja chyba z góry jest przegrana....
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2011-03-27 10:20
Zadawaj sądowi pytania i składaj wnioski na piśmie, pisz jak umiesz. Ja napisałem sprzeciw do opinii pierwszych biegłych i wnioskowałem i powołanie innych (napisałem tak, jak potrafiłem, prawnik napisałby to inaczej i lepiej). Sędzia odrzucił mój wniosek, jako nieuzasadniony. Ale sąd apelacyjny wrócił do mojego wniosku, uznał że sędzia powinien uwzględnić ten wniosek i zostali powołani nowi biegli. Gdybym nie napisał sprzeciwu, to sąd mógłby uznać, że zgadzam się z opinią biegłych.
Nadrzędny Autor violete Dodany 2011-03-27 12:01
Bardzo dziękuję za wskazówki ,na pewno z nich skorzystam:-)
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-03-25 11:28 Zmieniony 2011-03-25 11:32

>mam mózgowe porażenie dziecięce>


MrWoralnd , MPD jest kilka rodzai porażeń i to wiesz z własnego doświadczenia.
ok, pogadajmy po swojsku. Jeden chory rzecze: mam rentę  miałem wylew do mózgu, drugi rzecze ja też mam rentę  miałem wylew do mózgu. A jaki masz stopień ? Całkowicie niezdolny do pracy. Ten drugi odpowiada : Ja też mam całkowicie niezdolny do pracy. Ale ten pierwszy rzecze do drugiego: Ty ładnie wyglądasz, miałeś mały wylew? , nic nie   widać że miałeś wylew. I tak sobie będą gaworzyć nawet  do wieczora, bo jeden miał wylew i drugi miał wylew, ale inny z innymi konsekwencjami na potem. Cieszy się ten co ma rentę i czuje się lekko i  dość zdrowo i dorabia, ma dwie wypłaty, a płacze ten co wolałby umrzeć niż egzystować  w ciężkim stanie wyłącznie z pomocą osób innych.
Jeden i drugi to rencista.
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-03-25 11:49
Cieszy mnie, jak ludzie sobie pomagają :-)
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-03-25 11:41 Zmieniony 2011-03-25 12:02
gaworzymy dalej, częściowo niepełnosprawny, kiedyś i w obecnych czasach. Czy winny jest ZUS, który orzeka że jest częściowo  niepełnosprawny. Czy winny jest system, w którym  jest ogólne bezrobocie, zamykanie zakładów pracy, pozorna reorganizjca ze stratą dla wszystkich pracowników, wyzysk kapitalistów, nastawienie na  "oszukaną integrację". Reforma- Likwidacja dawnych Spółdzielni Inwalidów i   utworzenia ZPCh dały wzór do naśladowania dla innych pracodawców jak oszukiwać niepełnosprawnych i wzbogacić się na dotacjach, ulgach w rozliczeniach podatkowych. Z kolei duża liczba osób którzy są lekko chorzy jest im ciężej niż zdrowym szuka wyjścia pozyskania pieniędzy na życie w postaci renty. Dla przykładu na alarm o nadmiar rencistów bije Śląsk, gdzie ubyło miejsc pracy w zamykanych kopalniach. Nie wszyscy byli górnikami, duże zatrudnienie stanowili: pracownicy biurowi, pracownicy sektor BHP, pracownicy elektrycy, hydraulicy , sprzątaczki, kucharze-obsługa stołówki, i inne zawody, gdzie miały miejsca pracy osoby lekko chore ale nie w głowie im było stawać o przyznanie renty.
Dalej, w obliczu bezrobocia wielu rodziców szuka zabezpieczenia nawet w małych pieniądzach w postaci renty socjalnej dziecka.
Szczęśliwcy to renciści sprzed 20 lat , kiedy na lewo i prawo rozdawano renty na stałe. Obecnie w nowym systemie, obowiązującym od 1997 przyznaje się tymczasowo rentę, narażając chorych na stres kolejne badania i decyzje słuszne i nie jeden raz wydane niesłusznie, tu mowa o tych co walczą o słuszność  przed sądami. Wypadałoby według zasad, które dzisiaj obowiązują , czyli dokładne wnikliwe sprawdzenie czy dawni renciści  powinni pobierać rentę.
Nadrzędny - Autor piotr341 Dodany 2011-03-25 12:32
mieszkam na wsi,jesli juz gaworzyc,ok.3 tys.mieszkancow,srednio w co trzecim domu rencista,wielu w mlodym wieku,z renta na stale,nie do zweryfikowania.jesli juz zus tnie koszty to mozna sprawdzic wszystkich,zeby bylo uczciwie.a tak,staje sie na komisje,z gory wiadomo ile musi odpasc,z automatu zabieraja,troche odpadnie przy odwolaniach,reszta w sadach itd.stronniczosc orzecznikow jest oczywista,sadza przeciez we wlasnej sprawie,ale z kolei,gbyby orzekali obcy dochodziloby do naduzyc.wiadomo Polak potrafi.tez twierdze,ze winny jest system,tylko jak go ulepszyc?
Nadrzędny Autor chromy Dodany 2011-03-25 12:44 Zmieniony 2011-03-25 12:49
piotr341, zgadzam się z Tobą. Poruszyłeś temat  rolnik rencista z KRUS
Nadrzędny Autor chromy Dodany 2011-03-25 15:03 Zmieniony 2011-03-25 15:09
Rolnik w KRUS opłaca bardzo niskie składki społeczne, co w konsekwencji daje niskie wpływy do KRUS. Instytucją, która  wspiera jest  ZUS. Od długiego już czasu ZUS walczy o zmianę tego stanu,  gdyż dlaczego ze składek swoich płatników zusowskich ma wspierać wypłatę dla nie swoich petentów.
tabela http://www.krus.gov.pl/krus/krus-w-liczbach/wymiar-kwartalnych-skladek-na-ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/
Składkę do ubezpieczenia zdrowotnego za rolników odprowadza Skarb Państwa, rolnicy dostawali prezent. Takiego prezentu nie mieli i nie mają płatnicy i ich rodziny w ZUS. Dlaczego?
Trybunał Konstytucyjny orzekł jesienią 2010r, że taki stan jest  niezgodny z Konstytucją, KRUS dostał 15msc na wprowadzenie zmian. 
W konsekwencji dalszej rolnik jako podmiot wpłacający tak małą składkę za siebie i członków rodziny potem odbierał leczenie, rehabilitację , renty i emerytury, ale nie tylko i wyłącznie z opłacanej składki do KRUS.
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2011-03-25 16:23
Dreszcze mnie przechodzą gdy czytam ....GAWORZYMY....słownik: o niemowlętach...wydawać pierwsze dźwięki będące zaczątkami mowy....
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-03-25 17:21

>Dreszcze mnie przechodzą gdy czytam ....GAWORZYMY....słownik: o niemowlętach...wydawać pierwsze dźwięki będące zaczątkami mowy.... >


śmiej się drwij kciuki, dreszcze jej przechodzą, więc spotkaj się ze mną i usłyszysz mój głos, dźwięki wydawane,  spowodowane chorobą nowotworową. łatwiej mi jest pisać. Na forum wchodzę z przerwami, do komputera nie codziennie, odpoczynek, piszę wolno z odpoczynkiem,  napisać coś chciałem jeszcze  dalej  w tym temacie, ale  nie napiszę już. Upokorzyłaś mnie kciuki.
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2011-03-26 07:18
Przepraszam najmocniej...nie było moim celem drwić z kogokolwiek...a już zupełnie nie z Człowieka ciężko chorego, bo sama nim jestem od 25 lat...po prostu "odruch Pawłowa" czyli pozostałość z lat szkolnych po srogim Poloniście króry zawsze mawiał sprawdź znaczenie słowa jeśli chcesz by Ludzie Cię rozumieli i Ci pomogli.
Wybacz "chromy" naprawdę nie chciałam Cię urazić a czytam Twe posty bo mądrze komentują polską rzeczywistość i walkę Osób Niepełnosprawnych o godne traktowanie ON przez ZUS....jeśli napiszesz do mnie na priv.jak i gdzie bardzo chętnie Cię odwiedzę i osobiście przeproszę ...
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-03-29 15:06 Zmieniony 2011-03-29 15:10
kciuki przeprosiny przyjąłem. Srogi polonista wspominasz, czy tylko? Czy polonista wykładał także o ludziach chorych? okaleczonych?  jest dużo lektur szkolnych.
kciuki nieopatrzność Twoja osobista. Jesteś na forum Niepełnosprawni.
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2011-03-29 21:04
Zgoda...ale Cię nie znam miły "chromy" a nawet gdybym Cię znała osobiście ...nigdy me uwagi nie odnosiłyby się do Twej niepełnosprawności...bo doskonale pamiętam swój stress gdy jako pierwsza w mym miasteczku musiałam "obnosić " się ze swym wytrzeszczem złośliwym w stopniu najwyższym....najmilszy z komentarzy na mój temat był z ust 4-latka ...popatrz Tatuś ...pani żaba :-)
Chodziło mi po prostu o to ,by wzajemnie traktować się powaźnie...a "srogi polonista" i dzięki mu za to ...zawsze mawiał..."nie poszanujesz Sam Siebie i Swej mowy ,to nikt Cię nie poszanuje...." i tylko do tej Jego doktryny odnosiły się me słowa...ale jeszcze raz przepraszam za nietaktowne zachowanie się...nieopatrzność...trafne słowo...serdeczności
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-03-25 12:43
Czytałem wypowiedzi na forach, pokrywa się pewne stwierdzenie. Pfron jeżeli ma przyznać z własnych środków dofinansowanie, refundację, bo tak to się nazywa bardzo dokładnie,   rozpatruje komu przyznać pieniądze, na co wydać swoje środki.  Skąpy jest. Jednak jeżeli wchodzi sprawa bez zużycia środków własnych, decyzja jest rozpatrzona pozytywnie dla wnioskowdawcy,  stającego przed badaniem,  orzecznicy wydają bardzo szybko decyzję umiarkowany lub znaczny stopień i sprawa do wypłacenia renty  przekierowana jest do ZUS, a sprawa wypłacania zasiłku pielęgnacyjnego do Gmin, niech samorządy się martwią.
Nadrzędny Autor piotr341 Dodany 2011-03-25 13:07
i tak to wlasnie jest,dobrze rozdawac nie swoje.taki nasz kraj.krus nie do ruszenia,wiadomo,koalicjant psl,silne lobby.nie chodzi o to zeby kogos krzywdzic.tu tez kuleje system.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzecznik zus (20594 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill