www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mi się coś należy? (7574 - wyświetleń)
- Autor lexewus Dodany 2011-05-11 22:35
Witam.
Opiszę siebie pokrótce, i prosiłbym o odpowiedź czy mogę się ubiegać o jakiekolwiek świadczenia do ZUSu/MOPSu itp.

Mam obecnie 18 lat, niedawno ukończyłem 3. klasę liceum ogólnokształcącego. Jestem w trakcie matur. Aktualnie nie pobieram żadnych pieniędzy z jakiejkolwiek pracy zarobkowej.
Mam wrodzoną pogłębiającą się wadę wzroku (urodziłem się i "na start" miałem -7 D), wada wzrasta do chwili obecnej, teraz jest na -15 D. Powinna się zatrzymać, gdy mój organizm przestanie się rozwijać/rosnąć (czyli w ok. 21 roku życia). Dodatkowo mam astygmatyzm, w dziecinstwie miałem leczonego zeza (poprzez różnorakie ćwiczenia dla oczu).
Należę do Polskiego Związku Niewidomych (mam granatową legitymację PZN), posiadam również "Legitymację osoby niepełnosprawnej" (darmowe przejazdy komunik. miejską z osobą towarzyszącą - opiekunem). Jest na niej napisane "Stopień niepełnosprawności: UMIARKOWANY" , "Symbol przyczyny niepełnosprawności: 04-0" i "Legitymacja ważna na stałe".

Piszę to wszystko, bo może bedzie to przydatne dla Was do ustalenia czy mam jakieś szanse na świadczenia pieniężne dostępne w naszym kraju.

Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-05-12 06:21

>wada wzrasta do chwili obecnej, teraz jest na -15 D.>


Dużo. A spytam jeszcze, jak sytuacja wygląda: lewe oko prawe oko.W przypadku gdy jedno oko, wówczas jest inaczej rozpatrywane, jeśli oba oczy są zajęte, zbierz stosowną dokumentację medyczną i stań na badanie orzecznika o rentę socjalna /mając 18 lat choroba istnieje od urodzenia./
Nadrzędny - Autor lexewus Dodany 2011-05-12 09:25
Wada dotyczy obu oczu.
A teraz wsumie Cię (Was) zaskoczę, bo wczoraj byłem na komisji ZUSowskiej u lekarza orzecznika. Baba tzw. "gruba krowa", oschła i wgl chyba niechętna do przyznania komukolwiek choćby najniższej renty. No i nie przyznała. Na orzeczeniu mam, że "Nie jest Pan całkowicie niezdolny do pracy". Złożę odwołanie, zobaczymy co z tego będzie. Teraz moje pytanie brzmi, czy renta jest tylko dla osób "całkowicie niedolnych do pracy" czy dla tych "częściowo niezdolnych" też coś jest?

Sorki, ze nie napisałem na wstępie, że jestem juz po komisji ZUS, ale chciałem się upewnić czy wgl miałem prawo składać papiery o rentę.
Czy jeszcze jakaś inna instytucja wypłaca świadczenia dla takich osób jak ja?

Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2011-05-12 12:57 Zmieniony 2011-05-12 13:08
Witam w klubie :-)

W orzecznictwie chorób wzroku liczą się nie tyle dioptrie, ile ostrość i kąt widzenia. Od tych parametrów zależy stopień niepełnosprawności/renta. Jeśli jedno oko masz uszkodzone, natomiast drugie w 100 procentach sprawne, to na jednooczność najczęściej renty nie dają. Jeśli mogę zapytać: jakie jeszcze schorzenie Cię nęka oprócz astygmatyzmu? Bo sam tylko astygmatyzm to- z moich skromnych informacji wynika- trochę mało jak na rentę.
Renta socjalna jest przyznawana tylko i wyłącznie osobom CAŁKOWICIE niezdolnym do pracy.

Pozdrawiam,

Moerbecke

PS. A propos świadczeń pieniężnych- masz zasiłek pielęgnacyjny (153 PLN miesięcznie)? Jeśli nie, to radośnie pobiegnij z oryginałem i kopią swojego orzeczenia do MOPSu. Złóż wniosek- dadzą Ci na pewno, prawo stanowi jednoznacznie, że Ci sie należy.
Nadrzędny Autor piotr341 Dodany 2011-05-12 13:08
a co jesli bylo sie kierowca zawodowym,a teraz jest sie jednoocznym??????
Nadrzędny - Autor lexewus Dodany 2011-05-12 14:31
Wiem, ze co miesiąc na konto mojej mamy wpływa przelew z MOPSu o nazwie (tytule) "Wypłata zasiłku rodzinnego i świadczenia opiekuńczego" w kwocie równo 153 zł. Czy zatem ja osobiście mogę sie ubiegać o taki zasiłek, skoro jedna osoba w domu już go otrzymuje? Dodam, ze mieszkam tylko z mamą i tylko ona mnie utrzymuje.

Co do mojej wady wzroku, to jest to pogłębiająca się wysoka krótkowzroczność obuoczna, astygmatyzm, + leczenie zeza w dzieciństwie. Tyle ogólnie wiem.
Nadrzędny Autor lexewus Dodany 2011-05-14 20:53
Czyli raczej nie mam co liczyć na inne świadczenia? Jedynie odwołanko od orzeczenia ZUS, ale nie sądze zeby mi dali "całkowicie niezd. do pracy".
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy mi się coś należy? (7574 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill