www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Co dalej....? (3392 - wyświetleń)
- Autor marci24 Dodany 2011-05-21 22:08
Szanowni Państwo!
Piszę ten temat ponieważ już jakiś czas mam dołek i jednocześnie dylemat co robić. Otóż moja sytuacja jest taka, że pomału zbliżam się do 30 lat, mam II grupę inwalidzką, wykształcenie średnie (bez matury), jestem na rencie socjalnej przyznanej na stałe.
II grupa sama za siebie mówi - częściowo niezdolny do pracy (poruszam się samodzielnie, prawa jazdy nie mam ale dużo jeżdżę na rowerze) czyli gdybym uparł się na pracę mógłbym cokolwiek robić co pasuje moim kwalifikacjom. Nurtuje mnie problem taki, że dzisiaj jakoś żyję za te 540 zł, swoich opłat na miesiąc (komórka, net) mam niecałe 100 zł i reszta mi zostaje. Staram się żyć skromnie, kupuje jedynie najpotrzebniejsze dla mnie rzeczy typu jakieś ubrania, czasem coś do jedzenia, itp (oczywiście mieszkam z rodzicami, którzy pracują).
Teraz tak, patrząc się na nasze środowisko ludzi niepełnosprawnych widzę że mógłbym sporo w życiu zrobić, bo moja wada to niewielka wada ręki, którą również mogę sporo  rzeczy zdziałać. Nie wiem co robić, bo chciałbym bardzo pójść gdziekolwiek do pracy, lecz w 15 tys. miasteczku ciężko o cokolwiek a choćby była ta praca to żeby nie okazało się że popracuje ze 3 lata i kolejne 10 lat bez pracy i też bez renty. Dlatego zastanawiam się co robić zaryzykować z tą pracą tzn szukać prace czy mam siedzieć cicho? Bo mam obawy też o to czy wykonując jakikolwiek zawód ktoś nie stwierdzi że jestem za słaby i trzeba się mnie pozbyć. jeśli mieliście kiedykolwiek takie wątpliwości jak je rozwiązaliście?
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor kazoo Dodany 2011-05-23 00:13
na 100% lepiej iść w stronę aktywności i niezależności. Chyba że się zupełnie nie da.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-05-23 09:30
My tradycyjnie namawiamy do aktywności i szukania pracy. Proszę też Pamiętać, że pracodawca zatrudniający ON czerpie z tego powodu korzyści. Warto też pamiętać że ZUS nie odbiera rent wszystkim pracującym.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-05-24 20:56
Wiele osób z rentą socjalną pracuje oficjalnie. Musisz jednak pamiętać o górnej granicy dochodu. Nie wiem czy coś się nie zmieniło, ale możesz być zatrudniony na 3/4 etatu i wtedy nikt się nie czepia, zwłaszcza jak jest renta na stałe.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2011-05-25 06:34
Renta  socjalna  wynosi na chwilę obecną około 550 złotych  na rękę..

Osoba pobierająca rentę socjalną może pracować i uzyskiwać dodatkowy przychód (liczy się tu także np. przychód z wynajmu mieszkania), ale warto pamiętać, że gdy przychód ten przekroczy kwotę 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie wynosi ona 995,00 zł), wówczas wypłacanie renty zostanie zawieszone.

Czyli nie jest to tak jak  na rencie z tytułu niezdolności do pracy warto o tym pamiętać..
Nadrzędny Autor marcinn18 Dodany 2012-01-17 16:02
witam 
Też mam rentę socjalną  podobną sumę na stałe i wiem że tak jak pan napisał można było dorobić 1000 zł suma jak by przekroczyła to by ZUS zmierzył rentę a teraz na rok 2012 można dorobić nie 30 % tylko 70% pytałem się w Zosie więc suma nie morze przekroczyć 2300 zł jeśli przekroczy to zmniejszą rentę tylko co do pracy ciężko znaleźć zależy to od na co chorujesz i od czego masz rentę i jaki stopień jak znalazłem pracę ale mię nie przyjęli dlaczego wzrok wyśmienity wszystko resztę też ale że chory jestem na chorobę przewlekłą  dlatego mię nie przyjęli.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Co dalej....? (3392 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill