www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Padaczka a prawo jazdy - nowe rozporządzenie (14745 - wyświetleń)
- Autor marco_21 Dodany 2011-07-07 17:14
Witam, czy ktoś z chorych na padaczkę zamierza w najbliższym czasie ubiegać się o prawo jazdy wg. nowych zasad?

Wprowadzonych przez MINISTERSTWO ZDROWIA w nowym rozporządzeniu MINISTRA ZDROWIA  z 15 kwietnia 2011 roku w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Mówiącym o tym, że osoby chore na padaczkę, u których nie stwierdzono napadu w ciągu 24 m-c mogą ubiegać się o prawo jazdy, po przedstawieniu opinii w formie tzw. karty konsultacyjnej potwierdzającej brak ataków.
Nadrzędny - Autor ROBIN Dodany 2011-08-14 00:49
Ja mam epi,ale nie zamierzam ubiegac sie o prawo jazdy,czy wg starych zasad,czy nowych. Jesli Ty tez jestes chory,
to przemysl sprawe. Musisz pamietac o dzialaniach ubocznych lekow. Wlasnie z tego powodu , nigdy nie staralem sie
o prawo jazdy. Przy takich dzialaniach ubocznych jak: spowolnienie reakcjii, podwojne widzenie[w zaleznosci od dawki,
oraz stezenia leku we krwi]. Jesli kogos zabijesz,to kogo bedziesz winil?? Czy moze minister, ma zamiar odpowiadac
karnie ? Rzeczywistosc jest inna. Majac epi , musisz zapomniec o prowadzeniu auta[ prawie jazdy ]. Jesli cos sie
stanie, to poniesiesz konsekwencje?, czy bedziesz zwalal wine,na lekarza, czy ministra??
  
Nadrzędny - Autor marco_21 Dodany 2011-08-16 22:52
Mające epi, mogłem zapomnieć o prawku, ale do końca czerwca tego roku(2011).

Aby uzyskać prawo jazdy, potrzebuję orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.
Do niedawna, takiego orzeczenia przez brak przepisów i praktykę orzeczniczą uzyskać nie mogłem.

Obecnie, po uzyskaniu(muszę iść do neurologa) karty konsultacyjne neurologicznej, mogę uzyskać takie orzeczeni nawet w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Dlatego, że takie są przepisy, i czy to się lekarzowi podoba musi tak orzec(oczywiście jeśli nie znajdzie innych przeciwwskazań - a żadnych innych nie ma).

I wcale nie jest to takie fakultatywne(lekarz może, wcale nie musi) orzec barku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, tylko takie jest prawo i lekarz musi się do niego zastosować.
Tak jak orzekali lekarze np. w WOMP brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami,  osobom jednoocznym (wg. Starych przepisów 0,8 bez korekcji), bo w razie odwołania do sądu, sąd takie orzeczeni(jakby osoba spełniała wymagania w rozporządzeniu, a WOMP czy później IMP wydał by orzeczenie negatywne) by uchylił, czy decyzje o cofnięciu uprawnień jak by orzeczenie było wydane na podstawie skierowania przez starostę na badania lekarskie o nasuwających się zastrzeżeniach co, do stanu zdrowia. Kwestionując orzeczenie lekarskie WOMP a później IMP.

Co, do leków mnie nie spowalniają, ani nie powodują podwojonego widzenia.
Więc o prawie jazdy(prowadzeniu samochodu) z epi, nie mam zamiaru zapominać, tylko mam zamiar jak się uda(finanse) to jeszcze w tym roku uzyskać prawo jazdy kat B.
Skoro lekarze u mnie nie stwierdzą przeciwwskazań do kierowania pojazdami, to dlaczego ja mam je stwierdzać?

Ps.

Jeszcze jedno o lekach, lekarz uprawniony do badań lekarskich kierowców zawsze  może zlecić badania psychologiczne, aby sprawdzić  czas reakcji na bodziec(refleks).
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2011-08-17 08:15
Jeden wypadek śmiertelny więcej lub mniej , to w Polsce nie problem..........
Nadrzędny - Autor chrupka79 Dodany 2011-08-17 11:53
Co, do leków mnie nie spowalniają, ani nie powodują podwojonego widzenia.-- To Twój cytat, twierdzisz że cię nie spowalniają, to samo twierdzą kierowcy którzy jadą na kacu, lub po jednym piwku. Dobrze się zastanów bo kto potem będzie odpowiadał jak coś się stanie.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-08-17 12:16
Masz rację. Sami nie jesteśmy w stanie obiektywnie sprawdzić czasu naszej reakcji. I jeszcze najmniejsze zło, kiedy sami sobie "na własne życzenie" zrobmy krzywdę powodując wypadek, gorzej gdy ucierpią inni. A kto będzie odpowiadał? Myślę, że jeżeli zainteresowany ma sumienie, to ono nie pozwoli mu zapomnieć i taka odpowiedzialność jest najtrudniejsza do przeżycia.
To o czym mówimy nie dotyczy tylko ludzi z epilepsją, to dotyczy również wielu innych biorących leki, chorujących czy wiekowych, którzy mają prawko z czasów gdy nie chorowali i byli dużo młodsi. Nikt już nas nie sprawdza, ale sami powinniśmy myśleć i być odpowiedzialni.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-08-17 15:34
Zgadzam się z lidian. Niestety tacy ludzie szybko zapominają, albo wręcz winią poszkodowanych lub nawet nieżyjącego, ale nie siebie.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-08-17 15:48
nie wsiadłabym do samochodu który prowadziłby kierowca chory na padaczkę ze względu na bezpieczeństwo
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2011-08-17 15:59
Jestem epileptykiem i sprawa jest prosta. Ataku nie miałem 2 lata, co nie zmienia faktu, że kierowcą nigdy nie będę. To że mogę zabić siebie moja sprawa, ale stwarzałbym zagrożenie dla innych i to przesądza sprawę.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-17 16:00
DOKŁADNIE TAK
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-08-17 16:30
Rogal, oby wszyscy ci , którzy powinini byli tak odpowiedzialni jak Ty.  Mówię nie tylko o chorych na padaczkę jak już wyżej wspomniałam. Szczególną odpowiedzialnością również powinni wykazać się ludzie starsi. 
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-17 16:32
WŁAŚNIE OBY
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2011-08-17 17:43
Marko - nie wiem, czego szukasz na tym Forum. Skoro ministerstwo zezwoliło na prowadzenie samochodu osobom z epi, to w czym problem?
Lekarz jest jedynym weryfikatorem Twojej zdolności kierowania samochodem.  Nie słuchaj rad osób, które nigdy nie prowadziły aut. Są różne odmiany epi i Ty najlepiej wiesz, jaka jest Twoja sytuacja zdrowotna. Jednak nie możesz liczyć, że jakoś to będzie. Jeśli masz nawroty choroby, to musisz zrezygnować. W Twoim sumieniu  musisz rozważyć.
Lekarza sądem nie masz co straszyć, jeśli nie zezwoli Ci. Może ratuje życie Tobie i innym. I to jest zastanawiające co piszesz. Jeszcze nic, a już piszesz co lekarz musi, a co nie.
Jestem kierowcą od ponad 30 lat. Dużo jeżdżę, ale nie chciałabym spotkać na drodze kogoś, kto wymusza prawo jazdy.
Jeśli jesteś zdolny do prowadzenia pojazdu, nie masz czego obawiać się.
Finansowo też poradzisz. Sprawdziłeś na Spince ?
Powodzenia.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-08-17 18:35

>Nie słuchaj rad osób, które nigdy nie prowadziły aut.<


Ośmieliłam się wypowiedzieć w tej sprawie ponieważ jestem kierowcą od 17 -tego roku życia.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2011-08-17 18:41
brawo lid :-)
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-08-17 18:49
Tu nie brawa są potrzebne, ale z lidian zgadzam się w tym temacie. Ma rację.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-08-17 18:51
Z Kryształkiem i Rogalem też. Oni mają rację - przemyśl to!
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-08-17 19:00
:-)
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2011-08-17 19:24
Lidian - nie bardzo rozumiem, dlaczego moją odpowiedź potraktowałaś jak atak na siebie. W moim poście nic nie było o Tobie.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2011-08-17 19:30
Tak zrozumiałam. Jeżeli źle , to wybacz. :-)))))))))))
Nadrzędny Autor marco_21 Dodany 2011-08-17 22:49
Marko - nie wiem, czego szukasz na tym Forum.

Też się teraz zastanawiam.

Skoro ministerstwo zezwoliło na prowadzenie samochodu osobom z epi, to w czym problem?

Pospieszyłem się trochę z napisaniem tego posta (7.lipiec)

Lekarza sądem nie masz co straszyć, jeśli nie zezwoli Ci. Może ratuje życie Tobie i innym. I to jest zastanawiające co piszesz. Jeszcze nic, a już piszesz co lekarz musi, a co nie.

Lekarz musi stosować się do obowiązującego prawa(jak i każdy inny obywatel). I nikogo nie mam zamiaru straszyć sądem. Pisałem tylko, o możliwości zaskarżenia do sądu np. decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Ale nigdy ani WOMP a tym bardziej IMP w ŁODZI  nie orzekały wbrew obowiązującemu prawu.

Ps.

Ministerstwo Zdrowia, uznało, że osoby poważnie niedosłyszące oraz głuchoniemi są zbyt niebezpieczni kierowcami i zabroniło im uzyskiwać prawo jazdy.
Sprawdźcie w nowym rozporządzeniu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Padaczka a prawo jazdy - nowe rozporządzenie (14745 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill