www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Renta Socjalna - Czy ZUS ma rację? (8042 - wyświetleń)
- Autor Damiano1412 Dodany 2011-09-18 19:20 Zmieniony 2011-09-18 20:11
Witam,

Może zacznę ten post od mojej krótkiej historii :-) W roku 2007, wykryto u mnie nowotwór złośliwy kości w nodze, przeszedłem 6 cykli chemioterapii, przeszedłem również operację polegającą na wycięciu kości wraz z kolanem i wstawienie endoprotezy kości wraz z kolanem. Chemioterapia uszkodziła mi również słuch w stopniu nieodwracalnym na poziomie OK. 80-90 decybeli. Również mam uszkodzony błędnik.  Z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w 2009r do 2012r dostałem stopień ZNACZNY, i to złożyłem same dokumenty tylko na tą chorobę i nogę, na słuch nie składałem ! Dostałem symbol " 05-R

W tym roku skończyłem 18 lat... i pomyślałem że złożę dokumenty na rente socjalną. Myślałem że ją na pewno dostanę.... :-) ALe......... jednak ZUS uważa inaczej ! Dostałem odpowiedź: " Nie jest Pan całkowicie niezdolny do pracy" ........ Ja uważam trochę inaczej... Ponieważ mój kolega który leżałem ze mną w szpitalu w jednej sali, miał taką samą chorobę ! Tak samo miał nowotwór w nodze, wstawili mu endoprotezę tak samo i....... on dostał na 5 lat! Nie ma żadnych powikłań po chemioterapii.... Ale OK! Złożyłem sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS.. stawiłem się i.......... jak myślicie? :-) ODMOWA !

Pozostał mi tylko Sąd.. to którego już dokumenty złożyłem ale... na pewno długo trzeba czekać na rozprawę ?

Wypowiedzcie się... CZY ZUS MA RACJĘ ......? Czy...... JA ? A jak ma rację..... To jakim cudem mój kolega chory na tą samą chorobę DOSTAŁ i to na 5 lat za 1 podejściem..?
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-09-18 19:49
Damiano po pierwsze złóż do PFRON wniosek i na słuch o ile masz niezbite dokumenty.
Po drugie w ZUS trzeba liczyć też i na "szczęście" ale to ja to tak nazywam. Z tego wniosek że kolega miał niesamowite szczęście. Masz 18 lat i tu jest problem.
Nadrzędny Autor Damiano1412 Dodany 2011-09-18 20:07
nie bardzo rozumiem.... Że mam 18 lat i tu jest problem... ? Możesz wyjaśnić ? Dodam że mój kolega ma 22 lat.  A gdy składał do ZUS miał 20 lat
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2011-09-18 20:09
Damiano, pytanie które zadałeś jest bardzo trudne. Ja i wielu z nas na tym forum nie jesteśmy lekarzami i trudno zapewne będzie komuś merytorycznie odpowiedzieć Ci na Twoje końcowe pytanie. Ale jedno jest pewne, musisz walczyć i z problemami zdrowotnymi i z ZUS-em. W sądach sprawy toczą się dość długo ale bez przesady - toczą się a Ty masz dopiero 18 lat i całe życie przed Tobą więc nie przejmuj się chwilowymi trudnościami. Z naszej strony tj. forumowiczów możesz liczyć na wsparcie dotyczące problemów proceduralnych.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-09-18 20:30
TadeuszP odpowiedział prościej niż ja. W ZUS liczy się nie tylko choroba, ale również i wiek. To trudne do zrozumienia. ZUS na siłę by uzdrowił każdego. Obecnie mało komu dają na stałe. Obecnie jest trudniej o udowodnienie swej racji, ale walcz.

A może warto jeszcze ciut pouczyć się i znaleźć pracę. Pobory, to nie zawsze z łaski państwa jałmużna - rencina. Ona nie da ci lepszego bytu a tylko sfrustruje. Poza tym warto być wśród ludzi gdzie łatwiej się usamodzielnić bo jak mówią "podróże kształcą" tak samo jest i z pracującymi.
Nadrzędny - Autor Damiano1412 Dodany 2011-09-19 08:02
Witaj,

No tak, ale oczywiście z tej renty nie zamierzam żyć... a gdy się uczę.. przydało by się to nawet 600zł miesięcznie na naukę :-) A nawet gdyb i zaczął pracować to słyszałem że teraz można dorobić do renty socjalnej ok. 1000zł.. czyli nie jest tak źle... :-)

A o co chodzi z tym wiekiem ? Jeśli mam 18 lat to dla nich jestem za młody ?
Nadrzędny - Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-19 12:11
Damiano.
Jeśli kontynujesz naukę w szkole to ci renta socjalna nie przysługuje.
Dopiero jak skończysz szkołę to powinneś starać się o rente socjalną
Jak przeczytałem twoje posty na temat wieku kolegi to twój kolega stanął na komisji po ukończeniu szkoły i mu przyznali rente.
Nadrzędny - Autor Damiano1412 Dodany 2011-09-19 15:24
Heh... no ale on dalej się uczy na STUDIACH. A to że kończył Liceum to prawda.. ale KONTYNUUJE nauke na Studiach...

To na Studiach się należy renta socjalna.. a w szkole średniej nie...? :-(
Nadrzędny - Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-20 19:08
Ja zaczełem pobierać rente socjalną po ukończeniu szkoły.
Chodziłem do szkoły zawodowej i nie pobierałem renty socjalnej.
Dopiero zaczełem pobierać rente socjalną jak skończyłem szkołę.
Nadrzędny - Autor Damiano1412 Dodany 2011-09-21 09:26
Ale rozumiem... że.. chciałeś rentę socjalną jeszcze PRZED szkołą średnia... jak ukończyłeś 18 lat.. czy w trakcie nauki szkoły średniej.. i CI nie przyznali renty..?

A gdy ukończyłeś szkołę średnią już CI dali ?
Nadrzędny - Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-22 12:42
Jak skończyłem całkowicie szkołę to dopiero mi przyznali rente socjalną.
Nadrzędny - Autor Damiano1412 Dodany 2011-09-23 21:29
Heh... cały ZUS...... :/ A można wiedzieć.. na co byłeś/jesteś chory?

Ja jeszcze tak zapytam...

Mam oczywiście chyba kiedyś tam.. bo jeszcze nie dostałem zawiadomienia na kiedy mam termin jechać na badanie biegłego sądowego... i tu mam pytanie...

Czy.. jeśli będę na tym badaniu można mu dać nowe zaświadczenia od lekarzy...?
Nadrzędny Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-24 19:05
Choruje od drugiego roku życia na epilepsję (padaczka)
Pierwsza rentę którą zaczełem pobierać to nie z ZUSu tylko z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Na Zus przenieśli wszystkich w 2003 lub 2004 roku
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Renta Socjalna - Czy ZUS ma rację? (8042 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill